EBRU TOK ÖZEL; “İyi bir cilt bakımı öncelikle profesyonellik gerektirir”

19 Haziran 2021 01:24
A+
A-

EBRU TOK ÖZEL;İyi bir cilt bakımı öncelikle profesyonellik gerektirir”

 

“Bilinçli güzelliğe açılan kapı” sloganıyla cildin ihtiyaçlarını çok iyi belirleyen profesyonel ekibiyle danışanlarına güvenli cilt bakımı ve kuaför hizmeti sunan Ebru Kuaför ve Güzellik Salonu firma sahibi, uzman estetisyen ve güzellik danışmanı Ebru TOK ÖZEL ile Buğdaycılar Plaza’ da hizmete açtığı 2. Şubesinde cilt bakımı üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ; Ebru Hanım, sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

 

EBRU TOK ÖZEL: Aslen Siirtli ama Batman’da doğup büyüdüm. İki çocuk annesiyim. Sektöründe de sekiz yılı geride bırakmış güzellik uzmanıyım. Burası ikinci şubemiz, ilk şubemiz Ofis’te. Şu anda 2. şube olarak da Buğdaycılar Plaza’ dayız .

 

Hizmet yelpazeniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

EBRU TOK ÖZEL: Salonumuzda vücut, kuaför bölümünden tutun, lazer, profesyonel anlamda cilt bakımı, uzman doktor eşliğinde yaptığımız askı botoks,  dolgu, mezoterapi, FRP gibi işlemlerimizde dâhil olmak üzere ayrıca kalıcı makyaj uzmanımızla beraber diğer işlemlerimiz de devam ediyor. Bir bayanın A’dan Z’ye arzu ettiği bütün işlemleri rahatlıkla sunabiliyoruz.

İyi bir cilt bakımı nasıl olmalıdır?

 

EBRU TOK ÖZEL: İyi bir cilt bakımı öncelikle profesyonellik gerektirir. Buharlı, komedon cilt bakımı, yüksek frekans ve buna benzer işlemleri yapıp cildi tamamen arındırıp gözenekleri açtıktan sonra ürün takviyesinde bulunuyoruz. O zaman cilt emilimini daha iyi sağlamış oluyor, ama vatandaşlarımız  bunun bilincinde olmadığı için devasa paralar verip ürünleri alıp evde yapıyorlar.  Mesela aldıkları bir ürün 3 aylık ise bu bir ay sonra ancak randıman verebilir. Çünkü cilt tamamen arınmadıktan sonra evde sadece sürülüp yüzeyin dışında kalmış olması cilde pek bir fayda sağlamaz.

 

Mevsimsel işlemleriniz var mıdır? 

 

EBRU TOK ÖZEL: Tabii ki, özellikle kış aylarında yaptığımız cilde yönelik (Dermapen) işlemimiz, yazın istense bile asla yapmadığımız bir işlem. Onun haricinde lazer de ehemmiyetli. Malum yarım kollu kısa etekli ve hatta yüz bölgesi için yapmış olduğumuz işlemlerde güneş ışığı fazlasıyla zarar vermekte. O nedenle işlemlerimizi genellikle kış aylarında başlatıyoruz. Bu iki işlemimiz genellikle kış aylarına ait diğer işlemlerimizde bir problem yok.

Bazı işlemlerde yaş aralığı oluyor mu? 

 

EBRU TOK ÖZEL: Elbette ki var aslında ama farklı bir şekilde yaklaşmak istiyorum olaya. 18 yaşında bir genç kızım var benim. Ciltler çok taze çok ürün kullanmayı gerektirmeyen ciltler, ama gençlerimiz bakımı sevdiği için bir an önce bir şeyler olsun istiyorlar. Ama ben de onu pek istemiyorum. Hatta bazen senin için bu işlem çok erken dediğim çok kişi olmuştur. Çoğu zaman çalıştığım personel arkadaşlardan da tepki aldığım olmuştur. Biz burada ticaret yapıyoruz müşterimizi neden almadık, diye.  Dediğim gibi hayatta her şey para değil. Gerekiyorsa yaparız gerekmiyorsa bir şekilde ikna ederim. Çünkü her yaşın gerektirdiği bir işlem olduğuna inanıyorum Bazen bunun tam tersini yaşadığımız vakitler de olabiliyor. Yaş belli bir yere dayanmış bir yıl öncesinde gelip danışanımız mezoterapi istediğini söylediğinde 4 seanslık mezoterapinin kendisini kurtaracağını söylediğimizde işleme gelmeyip ondan sonraki sene geldiğinde maalesef ki o işlem 4 seans değil 6 – 8 seansta olmuş oluyor. Ama her türlü sıkıntının altında kalkabildiğimize inanıyoruz.

 

Sosyal duyarlılık adına bizimle bir anınızı paylaşır mısınız?

 

EBRU TOK ÖZEL: Bir gün kapımızı bir arkadaşımız çaldı. Tesettürlü bir bayan arkadaşımızdı. Güler yüzlü, sıcakkanlı. Ufaktan bir iki işlemi vardı onları icra ettik. Sonrasında  sohbet ederken “en büyük hayalim röfle yapmak” dedi. Tabi buna çok içerledim. “İnsanın en büyük hayali röfle yapmak olmamalı” diye düşündüm, ama bazen sizin beğenmediğiniz hoşunuza gitmeyen şeyler başkalarının hayali olabiliyor. Bunu sürekli çocuklarıma da söylerim.  Onu çok istediğini fark edince “size hemen bir röfle işlemi yapalım” dedim.  “Şimdi kalsın” Ebru Hanım dedi, ama ben biraz daha ısrar ettim. Hislerim kuvvetli… Ücretini ödeyemeyeceğini düşündüm Biraz daha ısrar ettim. “Benim merdiven yıkama işim var, o gerçekleşsin haftalığımı alayım soluğu sizde alacağım. Saçımı o zaman yaparsınız, dedi. Ben de başkaları yanımızda olduğu için onu da fazla üzmek istemedim. Tabii ki dedim. Çıkışta telefon numarasını aldım, sonrasında akşam aradım kendisini. “Dilerseniz yarın size hayalini kurduğunuz gibi röfle yapalım” dedim. “Ebru Hanım siz beni herhalde yanlış anladınız ben müsait değilim” dedi.  Müsait olunca geleceğini söyledi. “Hayır, ben ücret falan talep etmiyorum, içimden geldi sizi çok sevdim” dedim. Gerçekten kaliteli insanın hali bir başka… “Olmaz” dedi, kabul etmedi, çok üzüldüm tabii.  Aradan bir saat geçti tekrar aradım, içime sinmedi, beni zamanla daha iyi tanıyacaksınız, kardeş olarak görün, dedim. “Yaparsanız çok mutlu olacağım” dedim. Sonrasında sabah geldi, işlemlerine başladık dörde kadar sürdü. Emin olun o saate kadar hiç  müşterimiz yok. Sadece bayanla ilgileniyoruz. Saçlarına tam istediği gibi bir röfle yapıldı. O arada kendisi sürekli bana dua etmekle meşguldü. Sonrasında ustam içeri geldi ve dedi ki Ebru Hanım çok dua ettiğine göre demek ki siz para almıyorsunuz. “Yok alıyoruz” dedim, gülümsediğimi görünce inanın bilseydim bu kadar sık atmazdım paketleri dedi. O kadar çok kıymet verdiniz dedi, tabi çok çok üzüldüm. Burada işveren benim bu tür konular beni bağlar ve arkadaşın işlemini bitirdik. Dediğim gibi o saate kadar müşterimiz yok ve onu çok çok mutlu bir şekilde uğurladık. Siz 10 dakika ben 15 dakika diyeyim, kapımız çaldı o saatte randevusuz röfle işlemi geldi, yani başka bir işlem de gelebilirdi, ama yaptığınız güzelliğin aynı o saat içerisinde önünüze düşmüş olması  asla bir tesadüf olamaz. Buna benzer şeyleri çok yaşıyorum. Dediğim gibi önceliğim para değil, parayı zaten çok şükür yaptığımız işte güvenle, sadakatle kazanıyoruz. Rızkımızdan şüphemiz yok, çünkü.

Almış olduğunuz eğitimlerden bahseder misiniz?

 

EBRU TOK ÖZEL: Bizim burada kullandığımız  zayıflama cihazlarımız var. Burada yapılan bütün işlemlerle ilgili mutlaka burada çalışan arkadaşlarımız eğitimlerini almış durumdalar. Yeni aldığımız cihazlar için de bizzat firmalardan eğitim verilmedikçe kesinlikle cihazlardan kullanmaya müsaade etmiyorum. O nedenle işimizi profesyonelce yaptığımıza inanıyorum. Bazı işlemler bizi aşar, çünkü biz güzellik uzmanı, estetisyeniz. Alanımızda bizi aşan işlemlerimizi işinin ehli uzman doktorumuz yapmakta. O nedenle danışanlarımızın sağlığını riske atmadan eğitim almış vaziyette işlerimizi yürütüyoruz. Ben de bir eğitmenim aldığımız eğitimlerin yanı sıra beni çok çok mutlu eden farklı bir sektördeyim ayrıca. 4 yıldır Muhtaç Çocuklar Derneği üyesiyim ve ayrıca yine beni çok mutlu eden Eğitim Gönüllüleri Vakfı’ nda 4 yıl kadar eğitmenlik yaptım. Bunlar bizim sektörümüzün dışında olan şeyler ama eğitimden bahsedince onları söylemeden de geçmek istemedim.

 

Bu mesleği yapmak isteyen gençlere önerileriniz nelerdir?

 

EBRU TOK ÖZEL: Şu an gençlerimiz bizden her konuda daha avantajlılar teknoloji her geçen gün daha çok gelişmekte. Öncelikle hangi sektörde olursa olsun mutlaka eğitim almaları gerekmekte. Yapacakları işin uzmanı olmaları gerekiyor. Hijyen, kaliteli ürün, kaliteli hizmet, tatlı dil, güler yüz olduktan sonra emin olun yolları açık olacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.