Diyetisyen Merve Sonay YALÇIN; “İnsanların hayatına dokunup mutluluklarına ortak olmak istiyorum”

Diyetisyen Merve Sonay YALÇIN; “İnsanların hayatına dokunup mutluluklarına ortak olmak istiyorum”
24 Nisan 2021 01:18
A+
A-

Diyetisyen Merve Sonay YALÇIN; “İnsanların hayatına dokunup mutluluklarına ortak olmak istiyorum”

 Mesleğine tutku ile bağlı, alanında sahip olduğu önemli tecrübelere rağmen aldığı eğitimlerle kendisini sürekli geliştiren, danışanlarına en iyi hizmeti sunmak adına yenilikleri yakından takip eden başarılı Diyetisyen Merve Sonay Yalçın ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

D.M: Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz? Merve Sonay Yalçın kimdir? Neler yapar?

Dyt. Merve Sonay Yalçın; 5 yılı geçen bir süredir sevdiği işi yapan bir diyetisyenim. 2015 yılının Temmuz ayında Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin Beslenme ve Diyetetik bölümünden başarılı bir derece ile mezun oldum. İş hayatıma 2016 yılının başlarında bir yaşam merkezinde diyetisyen olarak başladım. Daha sonra 3 yıl kadar özel bir hastanede yemekhane ve poliklinik hizmeti tecrübem oldu. 2020 yılı şubat ayı itibariyle klinik diyetisyenliği yapıyorum.

D.M: Beslenme ve Diyet Bölümüne nasıl başladınız? Bu süreç nasıl şekillendi?

Dyt. Merve Sonay Yalçın; Ben bu konuda kendimi şanslı hissediyorum, çünkü bu bölüm gerçekten istediğim bir bölümdü. Tabi ki bu bölüme başlamamda ailemin desteği çok fazlaydı. Onlar da destekleyince birden kendimi bölümü okurken buldum J . Bu süreç 3. sınıfta 4 aylık bir stajla şekillenmeye başladı. Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri’ nde stajımız başladı ve biz teorikten birden pratiğe atılmış bulunduk. Bana çok fazla bilgi katan bu staj bittikten sonra Dicle Üniversitesi Hastanesi’ nde bir aylık bir staj gördüm. Birçok hastalığın beslenmeyle yüksek bağlantısını görünce işime daha bir asılarak ilerlemem gerektiğini ve çok çalışmam gerektiği hissettim. Üniversite yılları ve mezun olduktan sonra birçok eğitime katılmama rağmen hep daha fazlasını yapmam gerektiğine inanıyorum. İnsanların hayatına dokunup mutluluklarına ortak olmak istiyorum.

D.M: Peki sizce doğru diyet nasıl olmalıdır?

Dyt. Merve Sonay Yalçın; Doğru diyet kişiye özel olan diyettir. Çünkü herkesin sağlık durumu, alışkanlıkları ve yaşantısı aynı değil. Kişinin yaşantısını ele alarak, kan tahlillerini değerlendirerek, ne istediğini sorarak yazılan diyet benim için doğru diyettir. İnsanları dinlemek, onlara yapabilecekleri bir liste çıkarmak çok önemli. Diyetisyenlik sadece kalori hesaplayıp bunu kâğıt üzerine aktarmaktan ziyade danışanlarla birebir ilgilenmek ve sürdürebileceği, sıkılmadan ilerleyebileceği bir düzen kurmaktır. Zaten sürdürebileceği bir programla kilo veren veya sağlığına kavuşan biri, verdiği kiloları da geri almayacaktır.

D.M: Bu röportajımızı okuyan ve size danışan olarak gelmek isteyip kendine güvenmeyen yani başarılı olabileceğine inanmayanlara ne tavsiye edersiniz?

Dyt. Merve Sonay Yalçın; Onlara instagram sayfamı takip etmelerini öneririmJ. Sırf cesaret edemeyen, yapabileceğine inanamayan insanlar için, dyt.mervesonayyalcin instagram sayfamda her gün kilo veren ve sağlığına kavuşan insanları paylaşıyorum. Çünkü gerçekten inanınca yapılmayacak şey yok. Her şey bize bağlı, yeter ki bir adım atın ve istekli olun. Bu röportaja da bir başarı hikâyesi sunmak istiyorum. Mustafa Bey ile başarı serüvenimizden biraz bahsetmek istiyorum sizlere;

Mustafa Bey bana başvurduğunda hipertansiyon, diyabet, kolesterol ve kilo problemleri vardı. Hipertansiyon ve diyabet için ilaç kullanıyordu. İşi gereği fazla seyahat ettiği için ve yemeyi gerçekten çok sevdiği için bir türlü cesaret edip diyetisyene gidememişti. Benimle ideal kilosuna gelen bir arkadaşı onu polikliniğimize getirdi, böylece başladık diyet serüvenimize. Mustafa Bey ilk hafta geldiğinde 3 kg vermişti. Bu zamanla 30 kg’ı buldu. İdeal kilosuna gelince başta yaptırdığı kan tahlillerini karşılaştırmak için tekrarladığı tahlilleri görünce çok mutlu olduk çünkü artık tansiyon ve diyabet için ilaç kullanmasına gerek kalmamıştı. Kolesterolü de normal aralığa gelmişti. Bu bahsettiğim dönem yaklaşık bir yılı aşkın bir süre önce oldu. Ama Mustafa Bey hala kilosunu koruyor ve hala çok sağlıklı.

D.M: Başarılarınızı çevremizden ve instagram hesabınızdan da görüyoruz ve devamını diliyoruz. Peki randevu almak isteyenler size nasıl ulaşabilirler?

Dyt. Merve Sonay Yalçın; Çok teşekkür ederim. Kliniğimiz 75 metrelik yol üzeri lunapark karşısı Kutay Şato Trend Office de.  Randevu almak için dyt.mervesonayyalcin instagram hesabına dm atarak ve 05456882038 telefon numarasından ulaşabilirler. Sağlıkla kalın.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.