İnci Mercan, o soruyu yanıtladı!

İnci Mercan, o soruyu yanıtladı!
31 Aralık 2017 01:50
A+
A-

Sosyal medya üzerinden tanıdık o sesi. Tanrım! diye çıkardığı ses herkesin beğenisini kazandı. Ses renginden ve gözönünde olmayışından kaynaklı gizem perdesini Ada Park’ ta sahne aldığı muhteşem gecenin ardından İnci Mercan’ la yaptığımız kısa söyleşiyle sizler için araladık. Merak edilen o soruyu da sorduk.

D.M: Diyarbakır’ a ilk kez geliyorsunuz, her ne kadar sosyal medyada tanınıyorsanız da okuyucularımız için kendinizi tanıtır mısınız?  İnci Mercan kimdir?

İnci Mercan: Diyarbakır’ a ilk gelişim. Güzel bir konser geçirdik. Ada Park’ taydık, güzel coşkulu, heyecanlı, saygılı, terbiyeli bir gece geçirdik. Çok memnun kaldım, çok beğendim. Daha evvelden Diyarbakır’ a çok gidip gelmişliğim var ama bu tarz bir  konser programını ilk kez gerçekleştiriyorum.   Çok memnun kaldım bütün Diyarbakır halkına saygılarımı sevgilerimi sunuyorum. Teşekkür ediyorum.

İnci Mercan, eski bir devlet memuru eski bir öğretmen Milli Eğitimci. İstifa ederek sanat hayatına başladı. Çok seneler Türkiye’ nin değişik bölgelerinde mekanlarda çalıştı. Bir süre sonra insanların hoşuna gitmeye başladı herhalde, takdirleri…  Güzel sonuçlar aldım çekilenvideolardan ,   youtube’ a düşenlerden. Bir anda Youtuber olup çıkmışım bir baktım.  Hesaplarımın arasında yoktu. Sonra albüm yaptık Berduş isminde,  şimdi şu anda en son yeni iki parçadan oluşan bir single’ ımız çıktı, “Ben sevmezsem ölürüm” isminde bütün dijital platformlarda bulabilir insanlar. Yıldız Tilbe’ den iki parça aldık, “Sana kalbim geçti” ve “Ben sevmezsem ölürüm” diye, onlarla yürüyoruz. Güzel gidiyor, seyrinden çok memnunum. Bulunduğum noktadan konumumdan çok memnunum. Beni dinleyen herkese çok teşekkür ediyorum ve hepsini de çok seviyorum gördüğünüz gibi.

D.M: Konser çalışmalarınız nasıl gidiyor?

İnci Mercan: Konser çalışmalarımızı netleştikçe zaten bildiriyorum sosyal medya hesaplarımdan.

D.M: Biraz ilgi alanlarınızdan bahseder misiniz?

İnci Mercan: İlgi alanlarım; yemek yemek, uyumak, gerçekten şaka yapmıyorum. Yemek yemek uyumak ve televizyon izlemek. Müzik dinlemek değil, çünkü müzik dinlemeyi ders çalışır gibi dinliyorum. Müziği dinlemiyorum ders çalışır gibi dinliyorum. Açıyorum çalışıyorum. Dinliyorum ama ders çalışır niyetine dinliyorum. Zevkine değil.

D.M: Konserinizde seslendirdiğiniz Kürtçe bir parça oldu?

İnci Mercan: Kürtçe benim dilim değil. Ama buradaki insanlara bir jest yapmak adına ezberledim. İnsanlar nasıl İngilizceyi ezberleyip söylüyor. Ben de dedimki bir tane de olsa ezberlerim okurum. Yarım elma gönül alma misali.

D.M: Sahne performansınız muhteşemdi. Müziğinizi hangi kategoride değerlendiriyorsunuz?

İnci mercan: Rockarabesk diyorum ben. Arabesk fakat rock tarzında diyorum, Rockarabesk. Rockabesk. Ben buldum rockabesk. (Gülüşüyoruz). İnci Mercan’ ın kendine özel bir tarzı var. Aslında kimse değil ya da bir sınıfı yok. Siz de izlediyseniz programı kafama göre okuyorum. Kafama göre rahatım, relaxım .

D.M:  İnci Hanım hayat felsefenizi bize özetler misiniz?

İnci Mercan: Herkes birbirini sevsin. Ölümlü dünya hiç gerek yok. Kimse birbirini incitmesin, kırmasın. Birbirinin peşine vermesin. Ölücez gidicez yani. Ne iş yaparsan yap eniyi şekilde yap. Kimse arkandan küfretmesin sana. Yaptığın şeyi en iyi şekilde yap , kimsenin işine karışma, kendi işine bak, kimsenin işine karışma, benim felsefemdir.

D.M: Müzikle ilgili olarak ileriki dönemlerdeki hedefleriniz neler?

 İnci Mercan: Daha geniş kitlelerin beni tanımasını istiyorum. Daha geniş kitlelerin beni sevmesini istiyorum.

D.M: Çok özel olmayacaksa, affınıza sığınarak sosyal medyada hakkınızdaki söylenenlere bir açıklama getirmek ister misiniz?

İnci Mercan: Travesti olduğuma dair söylentiler var. Bu konuya ben niye açıklık getirmiyorum. Çok ayıp bir soru bu. Sizin için demedim ben onu. Bana da diyorlar İnci Abla neden açıklık getirmiyorsun , o konuyu hep üstü kapalı bırakıyorsun. Bu sorunun evet ya da hayır gibi bir cevabı yok. Yani yanlış soruya cevap verilmez. Yanlış soruya cevap verirsen desteklersin ve tekrar sorulmasına sebep olursun. O yüzden cevap vermiyorum. Zaten görüyorlar, görünen köy kılavuz istemiyor.

D.M: Karşımda çok doğal, eli yüzü düzgün hoş bir bayan görüyorum.

İnci Mercan: Aslında neden cevap vermiyorum biliyor musun? Hayır dersem sanki travesti olmak bir ayıpmış gibi algılanır ki değil. Hayır cevabını neden, tabii ki değilim ama hayırı neden vermiyorum olmak ayıp değil çünkü. Ses rengimle ilgili, yani oktavı geniş deriz, akademik müzikte ses yatağı geniş deriz, pestleri tizleri geniş deriz. Oktavı geniş ses deriz.      Erkek seslerine de tizlere de çıkabilen birisiyim.

D.M: Şarkılarınızı severek dinliyoruz.

İnci Mercan : Teşekkür ediyorum baştacısınız. Şu anda içinde bulunduğum durumdan çok memnunum. Diyarbakır’ ı çok seviyorum. Doğu bölgelerini daha çok seviyorum benim için daha önemli ve özeller. Doğu benim için çok önemli ben çok istiyordum Güneydoğu’ ya gelmeyi. Bu bölgede ilk programım. Allah ta kalbime göre verdi oldu.

D.M: inşallah ileriki süreçte de sizi tekrar tekrar şehrimizde görmek nasip olur. İlave etmek istediğiniz bir şey var mı?

İnci Mercan: Herkesi çok seviyorum, teşekkür ediyorum. O kadar.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.