Veysi Fida;”Okumak bir yaşam sanatıdır”

30 Ekim 2021 17:40
A+
A-

Veysi Fida;”Okumak bir yaşam sanatıdır”

Diyarbakır eğitim sektörüne uzun yıllara dayanan birikimiyle köklü eğitim kurumları kazandırmanın yanı sıra, Diyarbakır’ ın edebi ve kültürel yazın hayatına yaptığı katkılarla şehir kültüründe önemli bir isim olarak öne çıkan Bilim Uzmanı, Tarihçi ve Yazar Veysi Fida ile hem kendisini daha yakından tanımak, hem de kurucusu olduğu 3GEN Eğitim Kurumları’ yla ortaya koyduğu başarısı ve çalışmaları hakkında yaptığımız söyleşiyi siz değerli Diyar Magazin okuyucularıyla paylaşıyoruz.

 

D.M: Merhaba Veysi Bey okuyucularımızın sizi daha yakından tanıması için kendinizden biraz bahseder misiniz?

Veysi Fida: İnsan yaratılışının mucizevi boyutlarından olan keşfetme ve öğrenme dürtüsünü zirvede yaşayan biriyim. Zira edebi üretimin yüksek olduğu ve kültür sanat bakamından hazinelerle eşdeğer bir coğrafyada yaşamımızı sürdürmekteyiz.  Evliya Çelebi’nin irfan durağı, uluların menzili, toplumların ışığı, Kanuni’nin nazargâhı, Selahaddin-i Eyyubi’nin umudu, sultanların gözbebeği olan bir kentte eğitimci olmanın ayrıcalık arz ettiğini telakki edenlerdenim. Dolayısıyla öğretmenlik mesleğimin icrası benim için bir gurur kaynağıdır ve iyi ki öğretmenim.

On sekiz yılı aşkın bir süredir eğitim-öğretim dünyasının bir parçasıyım. Şimdiye değin özel öğretim alanında 6 farklı markayı Diyarbakır’a kazandırdım. Söz konusu özel öğretim kurumlarının kurucu müdürlüklerini yaptım ve halen 50 mt yol üzerinde bulunan 3GEN EĞİTİM KURUMLARI ile 7’den 70’e Matematik Akademisi’nin kurucu müdürlüğünü yürütmekteyim.

Eğitim yaşamımdan önce 90’lı yılların sonunda basın mensubu olarak görev yaptım. Diyarbakır Söz Tv’de SWHS Kurgu Montaj görevlisi ile çeşitli radyolarda programlar yaptım. Üniversiteye ilk adımı Fırat Üniversitesi Tarih bölümünde attım. Daha sonra Dicle Üniversitesi Ortaöğretim Alan Öğretmenliği tezsiz yüksek lisans ve sonrasında Batman Üniversitesi’nde Tezli Yüksek lisansımı tamamladım. Farklı bölümlerden eğitim aldığım Atatürk Üniversitesi ile Mardin Artuklu üniversitelerini de bitirerek; 5 farklı üniversite mezuniyetine eriştim.  Öğretmenlik mesleğini icra ettiğim şu süreçte çok sayıda gazete ve dergide yazarlık yaptım. Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği başkan vekilliği ile icra heyeti başkanlığı görevini devam ettirmekteyim. Ayrıca Diyarbakır Musikisini ve Kültürünü Yaşatma Derneği kurucuları arasında yer aldım. Şu anda yayın hayatına devam eden Hevsel Dergisi’nde editörlük, yayın kurulu ve yazarlığını yürütmekteyim. Ayrıca Şehir Gap Dergisi yazarlığı, Özgür Haber gazetesi köşe yazarlığı gibi ayrı görev ifalarında bulundum. Bu zaman zarfında “Tarihi Bakış Açısıyla Gelecekte Dünyamız”, “Diyarbakır Eğitim ve Kültür Hayatı”, “Tarih Soru Bankası” adıyla üç kitap ve 38 makale yayınladım. Çok sayıda Uluslararası Sempozyumda tebliğ sunup, söyleşi ve konferanslar verdim. Ayrıca 13 farklı alanda eğitimler alarak uzmanlık sertifikalarımı aldım. Bu alanlarla ilgili zaman zaman eğitimler vermekteyim.

“Okumak bir yaşam sanatıdır” şiarıyla şu anda 3GEN Eğitim Kurumları Kurucu Müdürlüğü görevini sürdürmekteyim.

 

D.M: Sektörün köklü kurumlarını Diyarbakır’a kazandırdınız. 3GEN Eğitim Kurumları’nın farkını bizlere anlatır mısınız?

Veysi Fida: Kitle eğitimden ziyade VIP eğitim sistemiyle, her öğrenciyi ayrı ayrı merkeze alan akademik başarıyı önceleyen bir kurumuz. Önce ahlak sonra eğitim şiarıyla koyulduğumuz bu kutlu yolda toplum bilincine erişen, kendini gerçekleştiren ve geleceğinin inşasında profesyonel bir yaklaşımla gençlerimize, çocuklarımıza ışık oluyoruz. Kendi kendine yeten bireylerin yetişmesi, kalifiyeli iş gücünün de lokomotifi durumundadır. Dolayısıyla bizler alanında uzman öğretmen kadrosu, eğitim koçları, profesyonel personel ve en seçkin yayınlarla üniversiteye hazırlananlar ile ortaokul düzeyindeki öğrencilere takviye eğitim hizmeti sunmaktayız.

D.M: Sınav başarısı hedefleyenlerin öncelikli tercihisiniz. Bunun sırrı nedir?

Veysi Fida: Bir defa 18 yılı aşkın bir bilgi birikim ve kurs tecrübesine sahip kurumsal bir yapıyız. Her 3GEN öğrencisi özeldir ve öğrencilerimiz uzman eğitim koçlarımız tarafından takip edilerek planlamalarını yapmakta ve doğru bir çalışma sitiline kavuşmasını sağlamaktadır. Özellikle Matematik alanında yoğun bir ders programımız vardır. Hiç bilmeyen öğrencilerimiz için en temelden extra saatlerde matematik eğitimi verilirken ileri düzey öğrencileri için de çoklu birebir soru çözüm programları takviyesi sunulmakta. Alanında uzman öğretmenler eşliğinde ve sınırsız yayın desteği ve motivasyon seminerleri, yazar öğrenci buluşmaları, bilgi yarışmaları gibi aktivitelerle öğrencilerin akademik başarıları yükseltilmektedir. Ayrıca sadece matematik dersi verdiğimiz  7’den 70’e MATEMATİK AKADEMİMİZ’de matematik bilmeyeni bırakmıyoruz. Haftada 6 gün süren yoğun eğitim programlarıyla gençlerimizi hayallerine kavuşturuyoruz.

Ailelere şunu diyoruz: Önce ahlak sonra eğitim ilkesiyle profesyonel, deneyimli VIP eğitim sistemiyle 3GEN EĞİTİM KURUMLARI en doğru adrestir. Başarıyı hedefleyenlerin tercihi olan kurumumuz öğrencileri en iyi referansımızdır. Doğru adreste herkesi bir kahve molasına bekleriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.