FUAT BAŞKAN’ DAN İNGİLİZCE ÜZERİNE TAVSİYELER

22 Ağustos 2020 12:14
A+
A-

Diyar Magazin olarak; Türkiye’ de sınav İngilizce’ si alanında en çok kitap yazan ve yine Türkiye’ de ilk defa özel okulda dil bölümü açan, kitaplarıyla, videolarıyla, özgün öğretim yöntemleriyle, İngilizce dil öğretiminde bir ekol olan, The English Central/Başkan İngilizce Yabancı Dil Kursu Kurucusu İngilizce Öğretim Uzmanı Eğitimci Yazar Fuat BAŞKAN’ dan İngilizce öğrenimi üzerine aldığımız tavsiyeleri sizlerle paylaşıyoruz.

Sevgi Özkan Dalgıç;  Sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

 Fuat Başkan;  İngilizce öğretmeniyim, İngilizce kitap yazarıyım. Yaklaşık olarak 20 yıldır öğretmenlik mesleğim var, özel okullarda, özel kurslarda koordinatörlüğüm var. Doktora yapmaktayım bu arada. İngilizce alanında, sınav İngilizcesi’ nde Türkiye’de en çok kitap yazarıyım. Bu arada çocuk kitapları yazıyorum, kendi çocuk kitaplarımız var. Çok sayıda bu alanda çalışmamız devam etmektedir, İngilizce ile ilgili. Olabildiği kadar yoğun tempoda hem özel okulda, hem kendi dil kurumumuzda, hem kitap projelerimiz var dil becerileri üzerine çok fazla çalışma yapıyoruz, güzel çalışmalarımız var. Sadece Diyarbakır anlamında değil tüm Türkiye genelinde yapmaya çalışıyoruz. Projelerimiz var TRT Belgesel için hazırladığımız projelerimiz var. Bakanlığa sunmak üzere hazırladığımız çalışmalar var, olabildiği kadar yani, İngilizce öğretmenliğinin gereğini yapmaya çalışıyoruz. Çok sayıda çalışmamız devam etmektedir.

Sevgi Özkan Dalgıç;  Fuat Bey “bir dil bir insan iki dil iki insan diye biliriz”  ama işin uzmanını görmüşken sormak istiyorum,  neden İngilizce öğrenmeliyiz?

Fuat Başkan; aslında “bir dil bir insan değil de, bir dil bir dünya”  yani İngilizce için bunu söylüyoruz. Teknolojik bir çağda yaşıyoruz dolayısıyla siz bir çocuğun bir dünya insanı olmasını istiyorsanız bir dil öğretmek durumundasınız.  Bu dil de teknolojide, iletişimde en çok kullanılan en etkin dil olması gerekiyor,  dolayısıyla bu da İngilizce’ dir. Biz bir dil bir dünya diyoruz ve çocuk öğretmen de olsa doktor da olsa mühendis de olsa bu alanda uzmanlaşmak istiyorsa İngilizce öğrenmek durumunda… Dünya insanı olmak istiyorsa, gelişmek istiyorsa, rakipleri ile mücadele etmek istiyorsa, çok daha verimli çalışmalar yapmak istiyorsa, dil öğrenmesi gerekiyor.

Sevgi Özkan Dalgıç; Hocam İngilizce öğretmek adına nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

Fuat Başkan; aslında Türkiye’de yıllardır sınav İngilizcesi üzerine çalışmalarımız var ama son zamanlarda artık dört beceriyi geliştirme üzerine çalışmalar yapmaya başladık.  Yani bizde İngilizce adına sadece sınava girecek öğrenciler için akademik anlamda değil, çocuk İngilizcesi, akademik İngilizcede dört beceri anlamında sınavda kullanılacak kitapları da vermeye başladık. Bir iki örnek vereceğim. Örneğin bir çocuk İngilizcesi olarak kendi okulumuzda da kullandığımız “Shadow” serisi kitapları kullanıyoruz. “Shadow” serisinde dinleme var, konuşma var, yazma var, bir de rengârenk, tamamen aktiviteli çalışmalar. Mesela bu kitaplar daha önce yurtdışından gelirdi, ama şimdi biz Türkiye’de üretiyoruz, dizgisini seslendirme çalışmalarını yapıyoruz…

Genel olarak da insanların öğrenmesi için dili nasıl geliştirebileceğini bilmesi için de kitap yazıyoruz. Örneğin, “10 Adımda İngilizce Öğretme Mantığı”. Çünkü bir insan önce engelini bilecek engelleri çok iyi tanıyacak ondan sonra bununla ilgili yol alacak. Yani hangi yanlışlar var, nelerin yapılmaması gerekiyor, nelerin yapılması gerekiyor? “12 Adımda Engeller” i yazdık, sonra bunlarla ilgili çözümleri yazdık yani 7’den 70’e kurum olarak da sistem olarak da herkese İngilizce öğretme anlamında çalışmalar yapıyoruz. Yediiklim Okulları’ nda Dil Bölümü açtık, dil bölümü ile ilgili kendi materyalini üreten tek kurumdur. Yani Türkiye genelinde bir çocuk dil bölümüne gireceği zaman en temelden, deneme sınavına kadar yaklaşık 15-20 aralığında kitabımız var. Yani yazarının da bizzat derse katılımı ile o çocuk için bambaşka bir çalışma ortamı olur. Dil bölümünü ayrı yürütüyoruz. Dört beceri sınavları ile ilgili ayrı çalışmalarımız var. Aynı zamanda tabii YouTube kanalımız var. Orada çok yoğun bir şekilde İngilizce ücretsiz ders paylaşımlarımız var. Udemy’ de videolarımız var, Web sayfamızda aynı şekilde online derslerimiz var. Kurslarımız var, yani yoğun bir şekilde İngilizce öğretimi çalışması yapıyoruz. Neden? Çünkü Türkiye’de bir dil artık bir ihtiyaçtır, bizim bütün hedefimiz en küçük çocuktan en yetişkin insana kadar olabildiği kadar dil materyali vermek ve Türkiye’de dil alanında en çok video çeken kişiyim. Çeviri kitaplarımız bu alanda Türkiye’de ilk bir projeydi.

Sevgi Özkan Dalgıç; Türkiye’de ilk defa Özel okullarda dil bölümü açtınız, bundan biraz bahseder misiniz?

Fuat Başkan; Aslında benim hayalimdi, İngilizce öğretmeni olduktan sonra. Çünkü şöyle düşünün siz öğretmen oldunuz, öğretmen olacak bir gruba ders vermek istiyorsunuz, ama bunun ilk adımı şöyle başladı. Biz önce kendi kitabımızı yazdık, bu alanda yani YKS DİL ya da YDT dediğimiz sınava hazırlık için kendi kaynağımız olması gerektiğini düşündük, kendi kaynağımızı ürettik. Kendi kaynağımız ile birlikte baştan başlayarak en temelden, denemeye kadar çalışmalar üretmeye başladık. Daha sonra bunun devlet okulunda olmayacağını gördük.  Ben 2014 yılında Milli Eğitim’den istifa ettim, daha sonra özel okulda bunu yapmaya karar verdim.  Bu anlamda ilk açılan dil okulu, Yediiklim Okulları Dil Bölümü’ nde hem 10, hem 11, hem 12 dil sınıflarımız var. Dil Bölümüne gelen öğrencinin bizdeki avantajını söyleyeyim, dersin kitabını yazan yazarla ders yapıyor. Bu önemli. Arkadaşlarımızın içinde yine bu alanda kitap yazanlar var.

Sevgi Özkan Dalgıç; Fuat Bey çocuklarımıza iyi İngilizce öğretebilmek için ne tür tavsiyeleriniz var? Kısaca toparlarsak neler söylemek istersiniz?

Fuat Başkan;  Çocuk okula başlayana kadar anne babalara tavsiyem günlük en az bir yarım saat çocuğun oyun oynadığı zamanda çocuğun kulağına hitap edecek sesler, belgesel olabilir, çizgi film olabilir, şarkı çok tavsiye etmiyorum, yani çocuğun kulağını sese alıştırmak, çocuk okula başlayana kadar. Çocuk okula başladıktan sonra da kelimeden ziyade cümle kalıpları yani tümdengelim dediğimiz cümle üzerine gitmesini tavsiye ediyorum.

Sevgi Özkan Dalgıç; Hocam bugüne kadar kaç kitabınız oldu?

Fuat Başkan; Sınav İngilizce’ sinde şu anda tıp dil var, yök dil var, yks dil var toplamda 50 küsür kitabımız.  Ayrıca çocuk İngilizce’ sinde yazdığımız 20’ye yakın kitabımız var. Bir de TOEFL 4 beceri kitaplarımız var. Onlar da yeni yazdıklarımızla birlikte 70’i aşkın, devamında da proje çalışmalarımız var. Şunu söyleyebilirim yani tabii kitap yazdıkça insanın yazası geliyor onu da söyleyeyim.

Sevgi Özkan Dalgıç; Hocam engin bilgileriniz için çok teşekkür ederiz. Sadece İngilizce alanında değil, kitap yazma alanında da bizleri aydınlattınız. İyi ki de sizi tanıdık. Diyarbakırlı olarak da gurur duyduk ayrıca.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.