Mehmet Erdem; “Olduğum gibiyim, neyse o!”

Mehmet Erdem; “Olduğum gibiyim, neyse o!”
8 Nisan 2015 00:58
A+
A-

Son yılların en büyük çıkış yapan ses sanatçısı olarak göze çarpan Mehmet Erdem Diyarbakır’ daydı. Fırsatı değerlendirip sorulmayanları sorduk. Mütevazı sanatçı, doğallığıyla cevapladı.    

D.M: Yıllardır müzik ve tv dünyasıyla iç içe olmanıza rağmen biraz geç gelen bir şöhret olduğunu söyleyebilir miyiz?

Mehmet Erdem: Söyleyebiliriz. Biz zaten şöhret olmak için yapmadık. Yaptık sonradan oldu. Göz önünde olmak çok arzuladığım bir şey değildi. Normal, işin mutfağında çok zaman harcadım. Sonra buralara geldi olay.

D.M: Şu anda bulunduğunuz konum ve mesleğinizden memnun musunuz? Fen lisesi çıkışlı ve Boğaziçili bir mühendis olarak hedefleriniz arasında var mıydı?

Mehmet Erdem: Liseden beri ben zaten çalıyordum. Bağlama çalıyordum zaten. Ud çalarım, cümbüş çalarım. Üniversitede de devam etti. Dediğim gibi Kardeş Türküler’ de çaldım. Yani hep müzik vardı aklımda. Okullar eğitim gereği öyle geldi. Çok da bilinçli olmadı aslında.

D.M:  Ulaşamadığınız biri ile tanışıp sohbet etme imkânı olsaydı bu kim olurdu ve ondan neler öğrenmek isterdiniz?

Mehmet Erdem: Erkan Abi’ yi çok severim, Erkan Oğur’ u. Çok şükür de tanışıyoruz. Bayağı da muhabbetimiz var. O anlamda şanslıyım.

D.M:  Yaşayamadığınız için pişmanlık duyduğunuz ne var?

Mehmet Erdem: Daha henüz çocuk sahibi olmadık. Bakarız artık olursa ilerde..

D.M: Hiç kimsenin göremediği bir özelliğiniz var mı?

Mehmet Erdem: Yani olduğumuz gibi olmaya çalışıyoruz. Müzik yapıyoruz. Yok, zannetmiyorum öyle bir şey olduğunu.

D.M:  Hayal kırıklıklarınız var mı? En büyük hayal kırıklığınızı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Mehmet Erdem: Ee herkesin var. Oluyor tabi arada. Kimi zaman yaptığı işin gözden kaçması, kaybolması, haliyle hayal kırıklığı yaratıyor insanda. Biz bugüne gelene kadar birçok iş yaptık. Birçok projede yer aldık dediğim gibi sonradan fark edildi ki sonradan her şey olacağına varıyor bir şekilde .

D.M:  10 sene sonraki hayatınızda bugünden farklı neler olmasını beklersiniz?

Mehmet Erdem: Birçok albüm yapmış olmak isterim. Birçok konser vermiş olmak isterim. Farklı projelerde yer almak isterim. Düetler belki..

D.M: En büyük hayaliniz?

Mehmet Erdem: En büyük hayalim değişik projeler yapmak. Senfonilerde çalmak, başka yurt dışında başka projelerde yer almak belki. Film müzikleri yapıyoruz zaten halen. Hollywood’ da bir şeyler yapmak belki.

D.M: Hayatınızın dönüm noktası ne oldu?

Mehmet Erdem: Herhalde, İstanbul’ a geldiğim zaman diyebilirim. Olaylar biraz daha değişti. Müzik piyasası İstanbul’ da yer alıyor ağırlıklı olarak. Ondan sonra hayat değişti.

D.M: İçsel gelişiminiz adına neler yapıyorsunuz?

Mehmet Erdem: Sanatın farklı dallarıyla ilgilenmeye çalışıyoruz, kitap okuyoruz. Edebiyatla ilgileniyoruz, sinemayla ilgileniyoruz. Hatta sinemayla bayağı ilgileniyoruz. Müziğini yapıyoruz. Eşle, dostla muhabbet ediyoruz. Bir şeyler paylaşıyoruz, bu.

D.M: Mutluluğu nasıl tanımlarsınız?

Mehmet Erdem: Çok ağır oldu ya (gülüşüyoruz).. Mutluluk herkese göre değişir. Birazdan sahneye çıkacağız işte insanları mutlu edebilirsek biz de mutlu olacağız. Bizim olayımız da bu.

D.M: Hayat felsefeniz nedir?

Mehmet Erdem: Yani mümkün olduğu kadar kimseyi kırmadan, kırıp dökmeden buradan göçüp gitmek.  İnsanlara mutluluk vermek, ruhlarına dokunmak, onu becerebilirsek tamamdır.

D.M: Mehmet Erdem kendisini nasıl tanımlar?

Kendimi böyle tanımlıyorum işte (kendisini göstererek, gülüyor). Tanımlayacak bir durum yok. Neyse o. Tamamen doğal.

D.M:  Olmak istediğiniz yerde olduğunuzu görüyoruz, mütevazı kişiliğinizle inşallah daha iyi yerlerde bulunmanızı diliyoruz. Diyarbakır’a daha önce de geldiğinizi biliyoruz. Diyarbakırlıların size olan ilgisini nasıl buluyorsunuz?

Mehmet Erdem: Çok iyi görüyorum, çok sıcak buluyorum. Zaten daha önce dediğim gibi çok geldim. Boşuna Doğu’ nun Paris’ i demiyorlar buraya zaten.

D.M: En son çıkan albümünüzden biraz bahsedelim mi?

Mehmet Erdem: “Hepsi benim yüzünden” albümümüz yeni çıktı, 3-4 ay oldu işte onunla uğraşıyoruz. Onun konserleri, tanıtımlarıyla bu sıralar yoğun bir çalışma temposu içerisindeyiz. Dün gece İstanbul’ daydık,  konserimiz vardı, hiç uyumadan geldik. Koşturuyoruz işte böyle.

D.M: Diyarbakır’ da yaşadığımız sıkıntılı süreçten çıkmaya çabaladığımız bir dönemde sizin Diyarbakır’ a gelmenizi önemsiyoruz.

Mehmet Erdem: İnşallah, her zaman geliriz. Ben her şeyin normalize olmasını her zaman desteklemişimdir. Gelmeden olmaz. Biz davet edildiğimiz her yere gideriz zaten. Türkiye’ de yaklaşık elli-altmış şehre gittik. İlçelere kadar gitmeye çalıştık.

D.M: Son yaşadığımız süreçle ilgili de vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Mehmet Erdem: Yani artık kimse ölmesin diliyoruz. Kimse ölmesin demek de politik bir laf haline geldi o da saçma bir şey oldu. Herkes açısından, kimse ölmesin bu kadar net. İnsanların keyfi olsun, huzuru olsun başka bir şey istemiyoruz. Bunda da bir parça katkımız olursa mutlu oluruz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.