Zana Akü ve Sur Akü  firma sahibi Şeyhmus Şenyiğit sektöre ilişkin sorularımızı yanıtladı

23 Ağustos 2020 23:51
A+
A-

 

Bölgenin ilk akü markaları olan ZANA AKÜ ve SUR AKÜ, üretim ve Ar-Ge çalışmalarıyla bölge çapında gördüğü ilgi sonucunda, hedefleri için de büyük bir heyecan ve gayretle çalışmalarını sürdürüyor. Ar-Ge’ ye yapılan yatırımlarla hızla büyüdüklerini söyleyen ZANA AKÜ ve SUR AKÜ Firma Sahibi Şeyhmus Şenyiğit bugün gelinen noktada satış ve pazarlama alanındaki gelişmelerle hedeflerine ulaşarak geleceğe emin adımlarla yürümeye devam ediyor.

D.M: Sektöre girme hikâyenizi bizimle paylaşır mısınız?

Şeyhmus ŞENYİĞİT; Aslında sizler de ve değerli izleyicilerimiz de dinlediğinizde çok farklı ve değişik bulabileceğiniz bir hikâyemiz var bizim. Şöyle ki; zamanında Nikola Tesla’ nın söylediği “bizi de çok üzdüler, fakat sabah uyanıp deney yaptık”.  Bu söz beni çok etkilemiş ve çok hoşuma gitmişti. Biz de 2015 sonlarında ve 2016’nın başlarında, Diyarbakır başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu’nun çalkalandığı Sur olaylarının meydana geldiği dönemde haftalarca aylarca silah seslerinin top seslerinin altında uyuduğumuz günlerin sabahında, benim akademik ve biraz da tecrübe birikimim öte yandan biraderimin yılların vermiş olduğu birikimin, ustalığın harmanlaması ile karar verip Zana Oto Elektrik’ i kurduk.

 D.M: Otomotiv sektörüne ne gibi hizmetler, ürünler sunuyorsunuz?

Şeyhmus ŞENYİĞİT; Sektöre başlarken öncelikle şunu ilke edindik. Biz sıradan bir esnaf olmayacağız, sıradan bir sanayici olmayacağız. Biz tamamen üreten, gelişen, teknolojiye açık, bunu takip eden ve bunu sektörüne uyarlayacak bir tarzda vizyon oluşturduk. Öncelikle tüm marka binek ve ağır vasıta araçların oto elektrik aksamı onarımı ve yedek parça hizmeti ile alanımızda alternatifsiz yani tek olma özelliğini oluşturduk. İkinci hizmetimiz malumunuz gelişen teknoloji ile birlikte araçların uzaktan takibini sağlayan araç takip sistemleri dediğimiz sistemler konusunda birbirinden farklı 25 farklı bilişim teknoloji firmasının bölgede, hem satış konusunda, hem yetkili servis konusunda Türkiye’nin en büyük ve en iyi satış ve servis hizmeti yetkili servis olmayı başardık. 3. ve en iyi olan hizmetimiz, ürünümüz de aküde markalaşma. Malumunuz Diyarbakır başta olmak üzere bölgemizin markalaşma konusunda ciddi eksikliklerinin olduğunu hepimiz gözlemliyoruz. Bilgi birikimimizle, tecrübemizle, Ar-Ge çalışmalarımız  sonucunda isimleri de yerel seçerek Zana Akü ve Sur Akü markalarını kurmaya karar verdik ve bu aküleri piyasaya sürdük.

 D.M: Zana Akü ve Sur Akü hakkında bilgi verir misiniz?

Şeyhmus ŞENYİĞİT; Zana Akü ve Sur Akü markalarımız %100 yerli sermaye ve üretim ile Diyarbakır’a ve bölgeye kazandırdığımız “Türkiye’nin yükselen enerji markaları” sloganı ile Zana Oto Elektrik çatısı altında piyasaya sürdüğümüz markalarımızdır. Zana Akü ve Sur akü markalarımız yabancı sermaye ve markalara karşı kaliteli güçlü ve uygun fiyatlı akülerimizdir.

D.M: Zana Akü ve Sur Akü’ yü rakiplerinden ayıran özellikler nelerdir?

Şeyhmus ŞENYİĞİT; Bizi rakiplerimizden ayıran 2 temel fark var. Bu farklardan biri bayiye ve satıcıya dönük fark, ikinci fark ise direkt müşteriye dönük yani son kullanıcıya yönelik olan fark. Bayiye ve satıcıya dönük fark dediğimizde şunları diyebilirim bizim en önemli tarzımız vizyonumuz amacımız aküyü bilen kişilerle işinin ehli olan kişiler üzerinden son kullanıcıya ulaştırmak yani aküden anlayan kişilerle çalışmak onlar üzerinden piyasaya açılmak. Biz işi bilen insanlarla çalışıyoruz işinin ehli olan kişiler üzerinden bayi ağımızı geliştirmeye çalışıyoruz. Öte taraftan müşteriye dönük önemli, üç farklı özelliğimiz var. Bunlardan birincisi kesinlikle fiyat konusunda hiçbir markanın rekabet edemeyeceği bir politikamız var. Fiyat konusunda kesinlikle alternatif bir aküdür. ikinci önemli temel farkımız sırf garanti kağıdı yok diye veya ürün garanti süresi içerisinde arızadan dolayı ve kağıdın faturanın olmamasından kaynaklı müşteriyi mağdur etmiyoruz. Ne yapıyoruz? Bugün gelişen teknoloji var, insanın aklı var, sattığımız bütün ürünleri isim isim kayıt altında tutuyoruz. Böylelikle müşteri kaybetse bile fatura da belge de olmasa, bu kayıtlar altında biz müşterinin mağduriyetini giderip kendisine bedelsiz olarak aküsünü değiştirebiliyoruz. Bir diğer farkımızda akü arızalı ise garantisi de varsa ve garantiye giren bir arıza ise direkt yerinde değişim ile gerek servisimizde, gerek tüm bayilerimiz üzerinden bu hizmeti sunuyoruz. Bir diğer farkımız da akülerin aylık bakım periyotları olur biz bu periyodik kontrollerini müşterilerimize ücretsiz olarak sunuyoruz.

D.M: 3. yılınızda bayii ağınızdaki gelişmelerden bahsedebilir misiniz?

Şeyhmus ŞENYİĞİT; 3 sene önce yola çıktığımız o günden şimdiye kadar dönüp baktığımızda çok şükür ileri düzeyde ciddi anlamda mesafeler kat ettik. Diyarbakır özelinde 1,2,3 Sanayii ve şehir merkezinde bulunan noktalar ile birlikte 40’tan fazla bayi ağımız var. Bunu sadece Diyarbakır merkezi için söylüyorum.  Diyarbakır dışında gerek çevre ilçeler olsun gerek çevre iller olsun ondan fazla bayi ağımız var. Seçtiğimiz bayilerimiz de az önce ifade ettiğim gibi işini bilen sadece neredeyse akü ile uğraşan Oto Elektrik hizmeti veren firmalar ile çalışıyoruz.

D.M: Yerelde halktan, Ticaret ve Esnaf Odaları gibi kurumlardan destek görüyor musunuz?

Şeyhmus ŞENYİĞİT; Çok ama çok az destek alıyoruz. Yabancılardan aldığımız desteği doğrusu kendi insanımızdan alamadığımızı, bizim kurumumuzun başındaki yetkililerden alamadığımızı ifade edebilirim. Benim kendilerinden talebim, isteğim Diyarbakır’ın Sur evladı olarak bir genç kardeşleri olarak hemşerileri olarak, bugün ben zor şartlar altında kısıtlı imkânlar ile elimi taşın altına koyup iki farklı marka birden yaratıp piyasaya girmişim. Benim amacım sadece Diyarbakır ve bölge değil sadece Türkiye de değil, bütün dünyaya açılmak, markamızı bütün dünyaya tanıtmak. Bunu tanıtabilmem için de hem kendi halkımızın hem de yetkililerimizin el uzatması gerekiyor ki biz nasıl ki ezberleri bozup sıra dışı bir şekilde Oto Elektrik hizmeti veren servis olarak akü markası yarattıysak,  istediğimiz şartlara, düzeye ulaştıktan sonra üretim tesisimizi  farklı bir ilde  değil de Diyarbakır’ın merkezinde kurup, hem istihdamın artmasına katkıda bulunmak, hem de markalaşmanın eksik olduğu bu bölgede marka bilincini arttırmak, hem de tabiri caizse para kazanıp, kendimize, memleketimize, ülkemize faydalı olmak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.