MEHMET DİLEK; “Başarı dürüstlükte, samimiyette ve doğrulukta yatıyor”

6 Şubat 2024 00:33
A+
A-

Sektörün önde gelen isimlerinden, alanında birçok başarılı projeye imza atan, işini aşkla ve şevkle yapan bir işadamıyla, ALVERO Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DİLEK ile ALVERO MOBİLYA’ nın başarı hikâyesini konuştuk. Hiçbir başarının tesadüf olmadığını somut olarak ortaya koyan bu hikâyenin, bütün başarı elde etmek isteyenlere ilham kaynağı olması umuduyla siz değerli Diyar Magazin ve Diyarbakır Haber okurlarıyla paylaşıyoruz.

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Mehmet Bey sizi daha yakından tanımak istiyoruz?

Mehmet Dilek; 1965 Diyarbakır doğumluyum. Evli üç çocuk babasıyım. İlkokul, ortaokul, lise eğitimimi Diyarbakır’ da aldım. Daha sonra üniversite eğitimi için yurtdışında ekonomi üzerine okudum.

 

D.M: Mehmet Bey sektörün önde gelen isimlerindensiniz. Bunun da haklı gururunu yaşıyorsunuz. Firmanızın kuruluş hikâyesi nasıldır?

Mehmet Dilek; öncelikle çok teşekkür ederim bizi seçtiğiniz için, bu anlamda. Aslında ben Mehmet Dilek olarak daha önce çok ticaretle iştigalim olmamıştı. Özellikle üretim alanında fazla bir deneyimimiz yoktu. Ben daha çok tarım ve siyasetle ilgileniyordum. Serbest ticaret yapıyorduk. 2012 yılında bir Alman markası olan bir firmanın bölge distribütörlüğünü aldık. Böylelikle mobilya alanına girmiş olduk. Bu arada şu anda ortaklarımız olan Halil ve Yılmaz Özgen kardeşlerle çalıştık. Onlarla beraber çalışabileceğimizi düşündük. Bölgede de aslında mobilya üretimi alanında müteahhitler, iş adamlarımız çok büyük bir boşluk olduğunu söylüyorlardı. 2017 yılında kurduk biz Akmeşe Mobilya’yı, dört ortaklı bir şirket olarak. Sonra işler geldi, teveccühler oldu, firmalar bizleri tercih etmeye başlayınca, Rahmetli Raif Türk Beyefendi’ nin de burayı sattığını öğrendik. Burayı size verelim dedi. Öyle geldik konuştuk, sağ olsun verdi bize burayı.

 

D.M: Hemen akabinde başarı hikâyenizi de öğrenmek istiyoruz.

 

Mehmet Dilek: Aslında başarı dürüstlükte, samimiyette ve doğrulukta yatıyor. Biz de bu üç amaçla dört ortak olarak işimizin sürekli başındayız. Taahhütlerimizi zamanında yerine getirdik. Kaliteli ürün vermeye başladık. Fabrikada istihdam ettiğimiz 250 ye yakın arkadaşımızla çalışıyoruz. Sahada da çalışan 150 kişiye yakın. O yüzden mutluyuz, insanlara ekmek kapısı açtığımız için, insanlara faydalı olduğumuz için. En önemli güvencemiz o.

Sözümüzü yerine getirmek, taahhüt altına girdiğimiz işi ya da insanı, ya da sözleşmeyi zamanında düzgün ve kaliteli şekilde teslim etmek kırmızıçizgimiz. Bu anlamda biz büyüdük zaten. Şu anda Türkiye’ nin yedi bölgesinde varız. Şu anda Gürcistan Batum’ da Dünya’ nın en büyük markalarından olan bir oteli yapıyoruz. Hastaneler yaptık Türkiye’ de bugüne kadar 8-9 tane hastane yaptık. 5 tane yurt yaptık. Oteller yaptık, Yüksekova’ nın en büyük otelini,160 yataklı Türkiye’ de marka olan bir oteli yaptık orada. İngiltere’ de iki otel yaptık, Londra’ da. Otelin açılışına gittik, orada İngilizler, Türk konsolosluğu, orada yaşayan Türk vatandaşları dostlarımız bu konseptin Diyarbakır’ da yapıldığını duyunca şaşırdılar. Diyarbakır’ ın ismini başka şeylerle biliyorlardı şimdiye kadar. Çok şükür bölgeye bahar gelince daha güzel şeyler oldu.

 

D.M: Birçok büyük ve başarılı projelerde imzanız olan bir firmasınız.

Mehmet Dilek; Biz sosyal sermayemizi bu işe koyduğumuz için yani “para anlamında maddi anlamdaki sermayeden bahsetmiyorum, sosyal sermayeden bahsediyorum”, biraz daha dikkat ediyoruz. Yani adımız, ailemiz, soyumuz sopumuz bu işten zarar görmesin diye.

 

D.M: Sosyal projeleriniz nelerdir?

Mehmet Dilek; Şu anda “Alvero Fidanlık” diye bir projemiz var. Genç çocuklarımızı alıyoruz, burada eğitiyoruz. Meslek sahibi ediyoruz. Tabi bunların aileleriyle, okullarıyla görüşerek. Lise meslek lisesi öğrencilerimiz var. Üniversiteden teknik bölümleri okuyan arkadaşlarımız var. Yani en büyük umudumuz o çocuklar, o gençlerimize yatırım yapıyoruz.

 

D.M: Mehmet Bey sektörünüzün sorunları nelerdir?

Mehmet Dilek; Aslında bu bölgede bu işi yapmak biraz sıkıntılı. Niye derseniz, kalifiye eleman bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Gerçi son zamanlarda meslek liselerine bir yönelme oldu, çalışma oldu o anlamda biraz daha rahatız. Dediğim gibi en önemli şey kalifiye eleman bulma sorunu. O da 3-5 yıla kadar çözülür sanıyorum, meslek liseleri eliyle.

 

D.M: Her firma sizin gibi temelden yetiştirirse

Mehmet Dilek: Evet bizim öyle bir avantajımız var. Tabi bizde bunun yansıması da 3-4 yıl sonra olacak. Onların yetişmesi biraz zaman alacak. Bizim de güvencemiz gençler. Gençlere inanıyoruz, yürüyoruz hep beraber.

 

D.M: Hayırlısı olsun. İnsanlar bu dünyadan geçer. Ama kimileri iz bırakır denir. Gördüğümüz üzere siz de iz bırakanlardan birisiniz. İşiniz, yolunuz kolaylıklarla dolu olsun, başarınız katbekat artarak devam etsin. Söylemek istedikleriniz, eklemek istedikleriniz var mı?

Mehmet Dilek. Gençlere özellikle söylemek istediğim şeyler var. Kesinlikle umutlarını kaybetmesinler. Hani bir işe girdik başarısız olduk, iki işe girdik başarısız olduk. Önemli olan, doğru zamanda, doğru yerde doğru arkadaşlarla bu işe girmek. Biz öyle yaptık başarıya ulaştık. Umarım onlarda ulaşırlar. Çok teşekkür ederim. Herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.