MADAM ESSO; ”müşterilerimiz bizim en büyük referansımız”

2 Şubat 2021 16:55
A+
A-

 

Diyar Magazin olarak bu sayımızda, aksesuar ve hediyelik eşya alanında kişiye özel butik tasarımlarıyla öne çıkan, zengin ürün yelpazesine sahip, trendleri yakından takip edip, her türlü dekorasyon modeliyle müşterilerinin beğenilerine hitap eden,  alanının en iyilerinden MADAM ESSO’ ya konuk olduk. Firma sahipleri Esra ve Taner Balıkçı çifti ile markanın doğuş hikâyesi ve aksesuarlar üzerine yaptığımız keyifli söyleşiyi sizler için yazıya döktük.

 

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Sizleri yakından tanıyabilir miyiz?

TANER BALIKÇI: Biz Diyarbakır’a hizmet veren kişiye özel butik tasarımlarıyla ilgilenen, ahşap ve metali birbiriyle bağdaştıran ev ürünleri ve aksesuarlarıyla, modern çizgisiyle Diyarbakır’a retro, modern ve ahşap kültürünü yeniden tanımlayarak bir giriş yaptık. Yaklaşık 20 yıldır bu sektörün içerisindeyim. 15 yılımı sektöre yön veren firmalarda satış müdürlüğü ile devam ettirdim. Son 5 yıldır eşimle beraber kendi markamızı kurup aynı alanda kendi markamız ve kendi ürünlerimizle ön plana çıkmayı düşündük ve o niyetle de mağazamızı açtık. Tescilledik markamızı, Madam Esso’ yu. Madam Esso’da çıkış amacı tüm Türkiye’ye franchise sistemle bayilikler veren bir firma haline getirmekti. Bu alanda da emin adımlarla ilerliyoruz. Pandemi süreci biraz bizi yavaşlatsa da, pandemi sonrasında tekrar ele alıp yolumuza devam etmeyi düşünüyoruz.

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Esra Hanım sizin de düşüncelerinizi alalım.

 

ESRA BALIKÇI: Eşimle beraber bu işe gireli 5 yıl oldu. İşimi çok seviyorum. Her şeyden önce

en güzel olan müşterilerimiz ile birebir ilgilenmemiz. Evlerinin dekorasyonlarını birlikte yapmamız.

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Taner Bey, Madam Esso’ nun kuruluş hikâyesini öğrenebilir miyiz?

 

TANER BALIKÇI: Madam Esso markası yaklaşık bundan 6 yıl önce satış müdürlüğü yaptığım firmadan istifa ettiğimde marka tescilleri ile uğraşırken 3-4 tane aile dostumuzla beraber ben de eşimin ismi Esra olduğu için Güneydoğu’da Esso olarak tabir ediliyor. Kendi aile içimizde de öyle olduğu için onlar Madam Coco yapmışlarsa, biz de Madam Esso olarak eşimin ismi ile yola çıkarak, Madam Esso markasını tescillemiş bulunduk. Akılda kalan bir isim olması münasebetiyle de eşimin ismi ile yola çıkarak güzel bir hikâyesi var. O günden bu güne Madam Esso olarak devam etmekte.

 

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Bu işin keyifli yanları, güzel yanları ve zor yanları nelerdir?

 

TANER BALIKÇI: Keyifli yanlarını eşimden dinleyelim, zor yanlarını da ben anlatayım.

ESRA BALIKÇI: Zorlukları genelde kendisi yaşadığı için keyifli anlarını genelde ben yaşıyorum. Keyifli yanı müşterilerle yakın temasta bulunmak. Yakinen ilgilenmek.  Evlerinin dekorasyonunu birlikte yapmak, çok güzel bir şey. Evlerinin resimlerini getiriyorlar. Evlerine kahve içmeye davet ettiklerinde orada ‘ne nereye olur?‘ ‘Ne nereye olmaz’ onlarla beraber karar veriyoruz. Birebir ilgileniyorum. Dost kazanıyorum, çok güzel dostluklar edindim burada. Keyifli yanları bunlar.

 

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Taner Bey zorlukları nelerdir?

 

TANER BALIKÇI: Müşteriyi memnun etmek çok zor, günümüz şartlarında. Ne kadar memnun edici davranırsanız, o kadar referansınız güçlü kılınıyor, ama hani zorlukları şöyle; müşteri renk tonunu tutturamayabiliyorsunuz. Ürünü görmediği için sadece görselden yola çıkıyoruz. Ölçülerini alıyoruz yüksekliğini, enini, boyunu. Hani bir masa yapacaksa müşteri onun renk tonunu kendi hayal ettiği gibi gelmiyor olabiliyor. Biz müşterilerimize resimdeki, detaylardaki renk tonlarının 1- 2 derece açık veya koyu olacağını söyleyerek müşterilerimize işlerimizi bu şekilde yapmaya çalışıyoruz ki, binde üç şeklinde bu sıkıntıları yaşadık. Onu da çözüme kavuşturarak, müşteri memnuniyetine gerek para iadesine, gerekse de ürün değişikliğine gittik. Yeni ürünler verdik. Ankara’da bir atölyemiz var kendimize ait. Bununla alakalı işlemleri orada yapıyoruz. Ben kendim orada olmadığım için ürünün anlatımını falan feedbackini de geri dönüşümünü de onlarla beraber tasarladığımız için biraz o konuda zorluk yaşıyoruz, ama o zorlukların da üstesinden gelmeye çalışıyoruz, geliyoruz. Elhamdülillah atlata biliyoruz. Ürün yelpazesi geniş olduğu için ona göre yani direkt insanlara o ürünü anlatabilmek önemli.

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Online satışlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

TANER BALIKÇI: Online satışlarımız öncelikle kendi web sayfamız olan www.madamesso.com ve instagram sayfamız olan madamessostore hesapları üzerinden yapıyoruz. Türkiye geneli Yurtiçi Kargo anlaşmamız var. Sahibinden.com da da üyeliğimizle satışlarımızı yapıyoruz. Trendyol, Hepsiburada gibi mecralarda da tedarikçi konumundayız. Orada da kendi adımız da olmayıp diğer firmalar adına üretim yapıp onlar adına müşterilerine gönderiyoruz.

 

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Bu yılın trendleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

TANER BALIKÇI: Bu yılki trendler hakkında da masa ve sandalyeden metaller, krom, nikel, gümüş ağırlıklı, sandalye grubunda ferforje dış mekânda kullanılan trendlerde. Onun dışında aksesuar ve objelerde de genellikle eskitme bot tarzı heykeller, matlar, yüzler, eller kullanılmakta. Daha çok bunlar ön plana çıkıyor. Renk konusunda da eşim biraz daha hâkim o konuya.

ESRA BALIKÇI: Bu yıl eskitme biraz daha revaçta; turkuaz, gold, bronz renkler de bu yıl mobilyalarda görüyorsunuzdur, bayağı baskın. Bu yıl biraz daha onlar ön planda.

 

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ; Başarılı aksesuar seçiminin olmazsa olmazları nelerdir?

 

TANER BALIKÇI: Başarılı bir aksesuar seçiminin olmazsa olması bütünleştirici olmasıdır. Yani bulunduğu ortama bulunduğu yere hem obje hem bütünlük sağlayacak düzeyde bir bütünleştiriciliği olması gerekiyor. Bununla da ilgili duvarlarında renk uyumu, mobilya grubunda renk uyumu, aksesuarlarda renk uyumu hepsi bir bütünleştirici olarak evin tamamında, yani bir evi aldınız mobilyalarını kullandınız, perdesini yaptınız, fakat aksesuar koymadınız, aldığınız ürünün ön plana çıkması imkânsızdır.

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Esra Hanım biz mesela birebir beğeniyoruz, ama eve getirdiğimizde diğerleri ile bütünleşmiyor.

 

ESRA BALIKÇI: Onu biz bildiğimiz için zaten müşterilerimize en baştan söylüyoruz. Gerekirse biz kendimiz gidiyoruz ya da müşteri gelip iş yerinde beğendiği ürünleri 5-6 parça ürün beğenip beraber birebir biz de ona eşlik ederek evine gidip hangisi uyarsa ona göre biz dekorasyonu yapıp o şekilde geliyoruz. Çünkü müşterilerimiz bizim en büyük referansımız. Müşteri memnuniyeti en büyük reklamdır diye düşünüyorum.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.