Ferman Toprak;” Diyarbakır anlatılmaz, yaşanır!”

4 Nisan 2021 16:44
A+
A-

 

Mütevazı ve samimi tavırlarıyla 7’ den 70’ e herkesin sevgisini kazanan, yıllardır “Tespih” şarkısıyla insanımızı sallayan Ses Sanatçısı Ferman Toprak ile Diyarbakırlı İşadamı ve Siyasetçi Mehmet Ali Uykur’ un davetlisi olarak geldiği şehrimizde Diyar Magazin okurları için söyleşi fırsatı bulduk.

DM; Öncelikle Şehrimize hoş geldiniz. Diyarbakır ‘a geliş amacınızı öğrenebilir miyiz?

 

FERMAN TOPRAK; Diyarbakır’a geliş amacımız tabii ki biz de bir Güneydoğulu sanatçı olarak kendi bünyemizce kültür ve sosyal amaçlı Diyarbakır’ ın tanıtımında bizim de bir nebze çorbada tuzumuz olursa onun için buraya geldik. Değerli sinema sanatçısı abim sevgili Erkan Petekkaya da buraya gelecek. İstanbul’da benim çok sevdiğim bir kardeşim var, kuzenim dediğim Mehmet Ali Uykur’ la dedik, şu korona döneminde Diyarbakır’ımızı gidelim görelim, Diyarbakır’ın güzelliklerini de İstanbul’a döndüğümüz zaman ne kadar gelişmiş, ne kadar güzel olduğunu herkes bilsin, görmeyenlerin de burayı bir an önce görmesi gerektiğini, kendi değerlerine sahip olması gerektiğini, bizde bir şekilde örnek teşkil edeceğiz inşallah.

DM: Seviliyorsunuz bölgede, yabancısı değilsiniz aslen, değil mi?

 

FERMAN TOPRAK; tabii, anne tarafı Urfa Siverek. Baba tarafı Adıyaman, ondan dolayı. Diyarbakır da zaten Siverek çok yakın. Özlemiştim Diyarbakır’ı Güneydoğu’nun Paris’ine geldik.

 

DM; Diyarbakır sizin için ne anlam ifade ediyor?

 

FERMAN TOPRAK; Dediğim gibi yani bu gelişimde Diyarbakır’ı çok gelişmiş gördüm. Yeni havalimanından tutun da, Kentsel dönüşümden tutun da bayağı bayağı bir güzellikler gördüm. Bu da beni Güneydoğulu olarak fazlasıyla memnun etti. Diyarbakır anlatılmaz, yaşanır diyorum. Bu güzel memlekette olmaktan büyük bir kıvanç ve mutluluk duyuyorum.

DM; Şu dönem pandemi süreci olması hasebiyle özellikle müzik camiası için bütün aktivitelerin son bulduğu bir dönem,  etkilerine nasıl bakıyorsunuz bu anlamda değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

 

FERMAN TOPRAK; Tabii ki şimdi dıştan bakıldığı zaman müzik sektörü deyince insanların aklına sadece sanatçı ve orkestra geliyor. Aslında bunu tek sektör olarak görmemek lazım. Bu tür olaylarda da zaten ülkede herhangi bir sıkıntı yaşandıktan sonra nedense ilk müzik susturuluyor en son sahneler açılıyor. Bizim sektörde şu an müzisyen arkadaşlarımız olarak 2 milyona yakın insan var, ama bu sektörün içinde ortalama olarak baktığımız zaman 125 sektörün ortak ekmek yediği zincirleme bir ekmek yediği bir oluşum var. İnşallah ülkemizin başından bu covid-19 gider, eski günleri çok özledik. Eski sahneleri çok özledik. Bizi dinlemeye gelen dostlarımızla iç içe olmayı çok özledik. Onlarla beraber dertleşmeyi özledik. İnşallah bir an önce başımızdan gider bu bela.

 

DM: Yeni müzik çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

 

FERMAN TOPRAK: Yeni bir single yaptık. Yeni şarkımızın sözleri Serdar Ortaç’a ait çok güzel bir slow parça hazırladık. Şu an hazır klibini de Allah nasip ederse haftaya çekeceğiz, ama çıkartmak cesaret işi diyorum. Çünkü şarkılara hem maddi hem manevi büyük emek veriyoruz. Bunun karşılığında da tabii ki şarkımız patladığı zaman sahnelerden biz bunun gelirini karşılığını alıyoruz. Ondan dolayı martın sonuna doğru çıkartmayı düşünüyorum. İnşallah bizi sevenler de önce Allah’ın takdiri sonra sevenlerin takdiri “Tespih” gibi o şarkıyı da bir yerlere getirirler diyorum.

 

DM: Müzik camiasında pek alışık olmadığımız düzenli bir aile hayatınızın olduğunu biliyoruz. O konuda neler söylemek istersiniz?

 

FERMAN TOPRAK: Şunu söyleyebilirim. Düzenli aile hayatımın olması, geç baba oldum. Geç evlendim, çünkü 40 yaşında evlendim. 42 yaşında baba oldum. Şu an ellerinizden öper 3 yaşında bir kızım var (Allah bağışlasın). Müziğe de önem verdiğimizden sonra artık ailemize maneviyatımıza vermemiz gereken emeği de şu an ailemize veriyorum.

DM; Aile sizin için ne anlam ifade ediyor?

 

FERMAN TOPRAK: Aile her şey demek. Hayatın da, derdin de, kederin de, mutluluğu da,  yaşayacağın en özel yer. Evlat, eş onlarla ağlayıp onlarla gülebiliyorsun. Ailenin bütünlüğü her zaman çok önemlidir. Sanatçılar olarak da bunu örnek olarak teşkil etmemiz gerektiğine inanıyorum. Çok şükür güzel de bir evliliğimiz var. Allah herkese nasip etsin diyorum.

 

DM; Aşk sizin için ne anlam ifade ediyor?

 

FERMAN TOPRAK; Aşk her şey demek. Aşksız hiçbir şey olmaz. Müzik te bir aşktır. Evlat ta bir aşktır.  Aşksız hiçbir şey olmaz. Aşkı tek başına nitelendirmek biraz eksik olur diyorum. Tabii ki aşksız hiçbir şey olmaz.

 

DM; Hayattaki bakış açınız nedir?

 

FERMAN TOPRAK; Bakış açım her zamandan beri dürüstlükten, egolu olmamaktan, kibrin asla olmadığı bir kişisel yapıya sahibim. İnsanlar için de bunun olması lazım. Bugün yani yapacağımız her işten her adımın 20 yıl sonra ne hata ne zarar getireceğini bilmemiz gerekiyor. Bu konuda biraz mükemmeliyetçi bir kişiliğe sahibim. Çünkü bir insanı üzerken bir tek onu üzmüyorsunuz onu sevenleri de üzüyorsunuz Ondan dolayı çok dikkat etmek gerekiyor diyorum.

 

DM: Ferman Bey bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz.

 

FERMAN TOPRAK: Ben teşekkür ederim Buraya kadar geldiniz. Buradan bütün Diyar Magazin izleyicilerine kucak dolusu sevgiler gönderiyorum. Dediğim gibi İnşallah bu covid- 19 Ülkemizin ve dünyanın başından bir an önce gider. Diyarbakır’da Diyarbakır halkıyla güzel bir festival ile güzel bir halk konseri ile bir araya gelir hep beraber coşarız diyorum En yakın sürede görüşmek üzere diyorum. Sağ olun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.