Yasemin Helin BAL;“imkânın sınırını görmek için imkânsızı denemek lazım” /Röportaj

5 Ağustos 2020 22:09
A+
A-

 

Mittannia Regency Hotel ve Hilton Garden Inn Hotel bünyelerinde kendi markasıyla hizmet veren Diyarbakır SPA sektörünün öncüsü Jasminna’a SPA&Wellness işletmecisi başarılı genç iş kadını Yasemin Helin BAL’ ın konuğu olduk. Diyarbakır sosyal yaşamının sevilen ismi Yasemin Helin BAL ile hem kendisi, hem de mesleği ve gelecek planları hakkında merak edilenleri Diyar Magazin okurları için konuştuk.  

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Her zamanki gibi yine çok şık, güler yüzlü ve enerji dolusunuz. Yasemin Hanım sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

Yasemin Helin BAL: Diyarbakırlıyım, zaten biliyorsunuz. Yirmi yıldan sonra Diyarbakır’ a geldim. Çocukken buradan ayrılmıştım. Yıllarca turizm sektöründe çalıştım. Sonrasında kendi memleketime dönmek ve burada yaşamak istedim. Dokuz çocuklu bir ailenin iki numarasıyım.

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: İşletmeniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Ne tür hizmetlerde bulunuyorsunuz?

Yasemin Helin BAL: İşletmemiz bir kompleks aslında. Fitness merkezimiz var, pilates, reformer pilates, hamam, sauna, masaj hizmetlerimiz ve havuzumuzda yüzme derslerimiz var. Yani arınma programından, dinlenme programına kadar yok yok. Tedavi amaçlı yapılan işlemlerimiz var. SPA adına, kuaför, güzellik adına her şey var. Sağlık, güzellik dinlenme ve arınma hepsini bir arada sunuyoruz. İşimizin özü hijyen ve sağlık. Bizim için zaten çok önemli olan hijyen ve sağlık kuralları, pandemi süreci ve sonrasında da en üst düzeyde aldığımız önlemler sayesinde müşterilerimiz gönül rahatlığıyla geliyorlar.

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Yani kendinize ve sağlığınıza iyi bakmanın adresi Jasminna’a SPA &Wellness diyorsunuz. SPA sektörüne yatırım yapma kararınızı nasıl aldınız? Neden SPA sektörünü tercih ettiniz?

Yasemin Helin BAL: Aslında şöyle başladı. Ben ilk masaj yaptırdığımda o kadar mutlu oldum ki, herkesin bence bu duyguyu tatması gerektiğini düşündüm. Çok genç yaşlarımda girdim bu sektöre, çok sevdim. Yani ben aslında SPA’ ya aşığım çok seviyorum. Memleketime gelmemdeki amaç çok param olmamasına rağmen yine de kendi memleketimde yatırım yapmak istedim. Geldiğimde SUR’ da olaylar vardı. Buradan yola çıkmak istedim. Çünkü Diyarbakır’ da bu alandaki açığı gördüm. Bunun çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum ve tarih beni haklı çıkardı.

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Yasemin Hanım sizi birçok etkinliklerde davetli olarak görüyoruz. Çok geniş bir sosyal çevreniz var ve çok seviliyorsunuz.  Görev aldığınız Sivil Toplum Kuruluşları var mı? Ne tür etkinliklerde bulunuyorsunuz?

Yasemin Helin BAL: Mümkün mertebe zamanımın ve işimin elverdiği sürece bütün davetlere katılmaya çalışıyorum. Gözbebeğimiz Diyarbakır İş Kadınları Derneği DİKAD’ a üyeyim. Turizm Otelciler Derneği var ona üyeyim. DİKAD olarak da birçok projede yer aldık. Kısaca kadın üzerine olan bütün projelerde yer almaya özen gösteriyorum. Pazarcı kadınlarımızın sorunlarını yansıtan bir belgesel çektik “Terazi”, çok da güzel ses getirdi. Böyle projelerde devamlı bulunmaya çalışıyorum. Nerede kadın varsa ben oradayım.

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Başarılı bir iş kadını olarak genç girişimci iş kadınlarına başarı adına tavsiyeleriniz nelerdir? Çok güzel bir rol modelsiniz, genç yaşınızda birçok başarılı işlere imza attınız, geleceğe dair hedefleriniz nelerdir?

Yasemin Helin BAL: Aslında sadece bu sektörle alakalı değil bütün sektörlerde şöyle bir şey var. İnsanların emek vermesi gerekiyor. Bilmen gerekiyor. Deneyimlediğim bir şey var, herkesin birçok fikri var ama bilgisi yok. Bilgi ve donanım gerekiyor. Çünkü en ufak bir hata, evet hayatta kaybetmek te var kazanmak ta ama bazı sektörler hatayı kaldırmıyor. Emek versinler, emek ve azim.. Kimse başarı merdivenine elleri cebinde gidemez. Emek vermek lazım, sabretmek lazım, sebat etmek lazım.

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: “Başaracağına samimiyetle inanmak”, sizinle önceki bir sohbetimizde öyle demiştiniz. “Ben başaracağım, ben bunu yapabilirim” demiştiniz beni etkilemişti o sözünüz. Hayatınızdaki ilke ve prensipleriniz nelerdir? Sizi siz yapan en önemli özelliğiniz nedir?

Yasemin Helin BAL: Beni ben yapan en büyük özelliğim ve huyum inadım. Fatih Sultan Mehmed’ in bir sözü var çok etkilenirim; “imkânın sınırını görmek için imkânsızı denemek lazım” ve bu benim hayat felsefeme çok uyuyor. Çok azimli bir insanım. Aslında, tuttuğunu koparan bir insanım galiba bu ego olarak değil. Başarmayı çok seviyorum. Beni motive eden şey çok inatçıyım, inatçı ve ilkeli… Aslında gelenekçi bir yapım da var. İşin farklı bir görünmeyen kısmında ailem var beni destekleyen ve çok güzel dostlarım var.  Hep “sana inanıyoruz” diyen, insanlar var.

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Yani ailenizin ve sevdiklerinizin rüzgârını arkanıza aldınız. SPA sektörünün haricinde farklı sektörlerde yeni projeleriniz var mı? Elbette çok başarılı olacağınıza inanıyoruz çünkü azminiz çok güzel.

Yasemin Helin BAL: Ben kendi memleketimde kendi markamı kurdum. Jasminna’ a SPA benim hayalimdi. Çocukluğumdan, gençlik yıllarımdan beri hayalimdi. Çok şükür Allah’ a nasip etti. Bunun yanında çiftçilik yapıyorum. Şimdi de restoran işine merak saldım. Restoran işine girmek istiyorum. Kendi markam adına bir vücut bakım ürünü çıkarmaya çalışıyorum. Şu anda onun altyapısını oluşturmaya çalışıyorum.

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Son olarak neler eklemek istersiniz?

Yasemin Helin BAL: Sizlere çok teşekkür ederim geldiğiniz için. Bana kendimi tanıtma fırsatı sundunuz. SPA ekip işidir. Güzel bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. Çok güzel bir enerjimiz var. Jasminna’ a SPA ailesine çok teşekkür ederim. Kardeşim Soner’ den de söz etmek istiyorum.  Jasminna’a SPA’ yı, Jasminna’a SPA yapanlardan bir tanesidir, temel taşıdır, benim yol arkadaşımdır Soner BAL. Kendisi Fitness hocamdır. SPA’ mızın müdürüdür. Soner’ e çok teşekkür ediyorum. Yanımda olduğu için. En küçük kardeşim. Bana bu kadar destek olduğu için. Emeği ve katkısı olan herkese çok teşekkür ederim. Diyarbakır’ da olmaktan çok mutluyum.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.