Türkiye’nin İlk Kürtçe Televizyonu Günlerdir Yayın Yapamıyor

24 Şubat 2023 01:13
A+
A-

Kahramanmaraş merkezli yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen depremler nedeniyle Diyarbakır’ın ilk yerel radyo ve televizyonu ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk Kürtçe yayınını yapma ünvanını taşıyan Can TV ve Radyo 18 gündür yayın yapamıyor.

Depremde kolon kesildiği iddiasıyla çöken 2 bloğundan sonra Diyar Galeria Sitesi 18 gündür kapalı.  Ancak site sakinleri günlerdir alandan ayrılmıyor.

Diyar Galeria’da bulunan Can Radyo ve TV’nin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Dalgıç ile Teknik Yönetmen İbrahim Baran, Arşiv ve teknik malzemeleri alabilmek için her sabah binanın önünde bekliyor.

Dört bloktan oluşan Diyarbakır’ın ilk AVM’si Diyar Galeria’da 2 blok çöktü, Ayakta kalan 2 blokta da hasar mevcut. Hakkında ‘acil yıkım’ kararı verilen diğer bloklara, site sakinlerinin girişi yasaklandı. Can Radyo ve televizyonun bütün arşivi ve teknik malzemeleri, içeride kaldı.

1992 yılında yayın hayatına başlayan Can Radyo’ya 1993 yılında Can TV adıyla bir televizyon kanalı da eklendi.

Can TV ve Radyo 1995 yılında Kürtçe yayına başladı. Türkiye’nin ilk Kürtçe yayınını yapan televizyon ve radyosu olan Can’ın yayını, Türkçe’ nin yanı sıra Kürtçe’de yayın yaptığı için 28 yıl boyunca mahkeme kararlarıyla defalarca engellemelere rağmen yayın hayatına devam etti.

Ancak 6 Şubat depremleri nedeniyle bu kez tamamen sustu.

“30 yıldır ilk kez teknik nedenlerle yayın yapamıyoruz”

 

Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Dalgıç, yaptığı açıklamada 30 yıldır ilk kez teknik nedenlerden dolayı yayın yapamadıklarını, ilk kez bu kadar uzun süre yayın yapamadıklarını söyledi. Konuşmasına şu sözlerle devam eden Dalgıç, yayın yapamamakla birlikte, 12 çalışanının da işsiz kalması nedeniyle üzüntülü olduğu belirterek, içeride kalan cihazlarını alamamaları halinde, yayın kuruluşunu tamamen sona erdireceklerini ifade etti.

30 yıldır Can Radyo TV’de Teknik Yönetmen olarak çalışan İbrahim Baran ise depremin anılarını yok ettiğini söyledi.

22 Şubat tarihinde yıkımına başlanan siteye içerde bulunan evcil hayvanların çıkarılması sebebiyle birkaç gün ara verildi.

EREN DALGIÇ / DİYAR MAGAZİN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.