Sultan Demir; ”tattıktan sonra vazgeçemiyorlar`

4 Nisan 2021 16:04
A+
A-

 

1979′ dan beri Diyarbakır’da hizmet veren, görüntüleriyle gözlerimizi, tadıyla damakları hayran bırakan , pasta ve tatlı üretiminin yanı sıra özel tasarım günlük çikolata üretimiyle Diyarbakır’da bir ilk olarak kalitesini damaklara onaylatan leziz tatlar durağı Petek Pastaneleri Tempo Şubesi işletmecisi Sultan Demir’ den dinledik.

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Sizi daha yakından tanımak istiyoruz.

SULTAN DEMİR: Ben üç çocuk annesi Sultan Demir, Petek Ailesi’nin geliniyim. Rahmetli kayınbabam idolüm. Çok sevdiğim, çok değer verdiğim, çok saygı duyduğum bir insandı. Tanıdığıma o kadar mutluyum ki anlatamam. Bu meslekte  yer almamın yegâne sebebi rahmetli Mehmet Demir usta, vefa borcu olarak görüyorum. Öncelik eşime yardım olsun diye başladım bu işe, ama sonrasında vefa borcum olduğunu böyle değerli bir markanın, değerli bir mirasın çatısı altında olduğumu fark ettim. Buraya geldikten sonra, gelen misafirlerin onun nasıl yâd ettiğini, markanın değerini onlardan öğrendim. Gelen misafirlerden öğrendim. Evdeyken çok şeyin farkına varmıyordum. Ama buraya gelince gerçekten samimi duygularımla fark ettim. Daha önce olmalıymışım diye düşündüm ama benim hep önceliğim çocuklarım oldu. Çok şükür çocuklarımı büyüttüm, onlar yollarını buldu ve ben buradayım, burada olmaktan çok mutluyum. Çok güzel insanlar tanıyorum, samimi insanlar tanıyorum. Tepkiler de çok olumlu, çok güzel tepkiler alıyorum ve bu beni daha da motive ediyor. Her sabah daha istekli daha bir heyecanla  geliyorum. Yataktan kalkarken of demeden, gerçekten sevgi ile sevgi olduğu için ve rahmetli kayınbabama vefa borcu olduğu için geliyorum. Burada olmaktan çok mutluyum.

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Kayınbabanızdan ticaret ahlakı üzerine öğrendiğiniz ilkeler nelerdir?

SULTAN DEMİR:  Kayınbabam müşteri memnuniyeti ve insan sağlığına çok önem veren bir insandı. Mutfaktaki disiplin  kuralları, ürünün kalitesi, mesela fabrikaya bir ürün mü girdi, gıda mühendisinin onayı olmadan içeri giremez. Fabrikada 3 tane gıda mühendisi var, değil tarihi geçmiş, tarihi yakın olan bile giremez.

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Ürün çeşitliliği açısından geniş bir ürün yelpazenizin olduğunu biliyoruz. Farklı tatları bünyenize almak istediğinizde nasıl bir süreçten geçiriyorsunuz? 

SULTAN DEMİR: Şöyle izah edeyim, bizim gastronomi alanında ödüllü ustamız var. Gerçekten işini severek yapar. İşinin ehli, sürekli kafasını kurcalayan, yeniliklere açık, eğitimlere giden,  yarışmalara katılan, her gün bir yenilik peşinde ve Ar-Ge lerini yapar. Hatta 3 gün önce bir şey yaptı. Her gün gelen misafirlerimiz var bizim, tattırır onlara. Onlar beğenirse onu yapmaya devam eder. Müşterilerimizden onay alıp ürün yelpazemize katıyoruz.

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Çikolatanın mutluluğu arttırdığının bilimsel kanıtları var. Siz de çikolata günlük üretimi yapıyorsunuz. Bu konu hakkında bizi bilgilendirir misiniz? Nasıl oluyor bu süreç?

SULTAN DEMİR: Müşterilerimize tattırdıktan üç saniye sonra yüzlerindeki mutluluk ifadesini görebiliyoruz. Tattıktan sonra zaten vazgeçemiyorlar. Diyarbakır’da bir ilk diyebilirim, hammaddeyi Belçika’dan alıp %100 Belçika çikolatası kendi üretimimiz hiçbir şekilde katkı maddesi, koruyucu içermeyen el yapımı ve günlük taze yapılıyor. Raf ömrü olmayan çok sağlıklı, hem sağlıklı hem mutlu…

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Çikolata üretiminde kişiye özel tasarım yapıyor musunuz?

SULTAN DEMİR: Kişinin damak zevkine göre hem görsel, tamamen kişiye göre tasarımlarımız da oluyor. Firmalara logoları ile Logo bastırıp, çikolatalara bile logo bastırıyoruz. Diyarbakır’da bir ilk, bunu iddia ediyorum. Çikolatada hem lezzette hem görselde Petek Ailesi Diyarbakır’da bir ilk…

 

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: 1979’dan beri 7 şubesi ile şu anda hizmet verdiğiniz işletmenizin alanında özel olmasını neye borçlusunuz?

SULTAN DEMİR: Olmazsa olmazımız bunca zaman sürdürüle gelen tek püf noktası lezzet ve kaliteden ödün vermememiz. Başka da hiçbir sır yok. Öncelik kalite ve insan sağlığı… Bugüne kadar kaliteden ödün vermedik, inşallah bundan sonra da böyle Petek Ailesi olarak  daha da büyürüz

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Müşteri memnuniyeti açısından nelere dikkat ediyorsunuz?

SULTAN DEMİR: Ben müşteri kelimesini hiç sevmiyorum, çünkü gelen insanlar misafirimizmiş gibi ağırlamak istiyorum. Misafir olarak gördüğüm için, tek tek misafir eve nasıl geliyorsa öyle karşılıyorum, misafir gözüyle bakıyorum.

 

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Özel organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor musunuz?

SULTAN DEMİR: Tabii ki, hem de çok çok özel anıları bizimle paylaşmaları evlilik teklifi olsun, nişan olsun, aile yemeği  her türlü organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Aynı zamanda gelemediğinizde de evinize hizmet sunuyoruz.

 

SEVGİ ÖZKAN DALGIÇ: Diyar Magazin olarak Petek Pastaneleri Tempo Şubesi işletmecisi Sultan Demir’in konuğu olduk. Tatlı yedik, tatlı konuştuk. Sizleri de bu güzel tatlı mekâna davet ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.