SMC ÖZEL GÜVENLİK Firma Yetkilisi Niyazi ÇETİNKAYA; “Disiplin, bizim için vazgeçilmezdir”

22 Ağustos 2022 14:06
A+
A-

Ülkemizde yasal düzenlemelerle birlikte hızla büyümeye başlayan özel güvenlik sektörü, “A.B. standartlarında profesyonel güvenlik hizmeti” anlayışı içerisinde özel güvenlik şirketlerinin kalite uygulamalarını artırmaları ve kurumsallaşmalarını da beraberinde getirdi.

Alanında uzman kadro ve personelleriyle, disiplin ve etik kurallar çerçevesinde üstlendiği özel güvenlik projeleriyle ve profesyonel yönetim anlayışıyla sektörün kurumsal firmaları arasında öne çıkan SMC ÖZEL GÜVENLİK Firma Yetkilisi Niyazi ÇETİNKAYA ile Eğitimci-Yazar Sevgi ÖZKAN DALGIÇ, firmalarını özel kılan nedenleri ve sektöre ilişkin değerlendirmelerini konuştu.

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Sizi yakından tanıyabilir miyiz?

Niyazi ÇETİNKAYA: SMC Özel Güvenlik olarak Diyarbakır’ da hizmet sunuyoruz. Özellikle genç istihdam ve bu sektörde yeni başlayan arkadaşlarımıza yol çizen bir firmayız. Kendi ekibimizle Diyarbakır’da yolumuza devam ediyoruz.

 

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Kariyerinizi bu sektöre yönlendirmenizdeki en büyük etken neydi?

Niyazi ÇETİNKAYA: Toplumda yıllardır güvenlik anlamında bir ihtiyaç olduğunu ve özel güvenlik sektörünün desteklenmesi konusunda bir açık olduğunu araştırmalarım sonucunda buldum. Bizim de bu sektörde olmamız gerektiğini, bizim de bu sektöre katkı sağlamak için bu sektörde olmayı tercih ettim.

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: İş hayatınızdaki kurallarınız nelerdir?

Niyazi ÇETİNKAYA: Bazı kurallar yazılı değildir. Ben yazılı olmayan bir kuraldan bahsedeceğim. Benim vazgeçmediğim kurallardan biri disiplin. Disiplin bizim için vazgeçilmez kurallardan biridir.

 

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Firmanızın hizmet alanları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Niyazi ÇETİNKAYA: Bina güvenliği, tesis, şantiye, fabrika ve organizasyon güvenliğini sağlıyoruz. Özellikle kamu, kurum, kuruluş, hastane, bu tarz yerlerde talep olduğu müddetçe görevimizi yerine getirmek için hazır bir şekilde bulunuyoruz.

 

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Kaç kişilik bir ekibiniz var?

Niyazi ÇETİNKAYA: Resmi olarak Güneydoğu’ da 300’ü aşkın personele hitap ediyoruz. Tabii bu sayı güncelleniyor. Hala ekibimize personel alımı yapıp istihdam sağlıyoruz.

 

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: SMC Özel Güvenlik firmasını sektörde özel kılan özellikleriniz nelerdir?

Niyazi ÇETİNKAYA: Bizim tam donanımlı olmamız, firmamızda kamera arkası görünmeyen ekibimiz var. Sosyal yönümüzün kuvvetli olması ve müşterilerimize verdiğimiz güven. Biz ikili iletişime ve diyaloğa çok önem veren bir firmayız. Müşterilerimiz ile ikili diyaloglarımız karşılıklı iletişimlerimiz Bizi sektörde özel kılan nedenlerden biri ve hizmet içi eğitimlerimiz var.  Personeli istihdam ettikten sonra projeyi başlatıyoruz. Projeye başladıktan sonra personele proje başında yapması gerekenler ve dikkat etmesi gereken hususlar ve önemli olan noktalarla alakalı eğitim veriyoruz. Eğitim verdikten sonra artık hizmet içi eğitim bitmiştir. Onu kadromuza alıyoruz.

 

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Özel güvenlik sektörünün Türkiye’deki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Niyazi ÇETİNKAYA:  Özel güvenlik sektörü özellikle 1992’de Jandarma teşkilat görevlendirmelerinden sonra Özel Güvenlik dediğimiz 2004 tarihli Güvenlik hizmetlerine dair kanun geldi. Özel güvenlik sektörünün özellikle gereksinim duyulmasının sebeplerinden biri bağlı oldukları kamu, kurum, kuruluş, hastane gibi yerlerde özellikle olay olması, polis ve jandarmanın yetersiz kaldığı durumlarda özel güvenlik birimi 2004 tarihinden itibaren yasaya girdi. Hala düzeltilmesi gereken konular var ama özel güvenlik sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektör. Bu konunun da biz takipçisiyiz.

 

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Özel güvenlik olması gerekenlerin hangi özellikleri taşıması gerekir?

Niyazi ÇETİNKAYA:  Özel güvenlik olmanın şartlarından biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması. Kamu haklarından mahrum olmamak ve 10/d kapsamında suçlar işlememesi gerekir. Silahsız özel güvenlik olmak isteyen arkadaşlarımız 18 yaşını doldurmak zorundalar. Eğer silahlı bir özel güvenlik görevlisi olmak istiyorsa 21 yaşını doldurması gerekir.

 

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Özel güvenlik görevlilerinin nasıl bir kişiliğe sahip olması gerekir?

Niyazi ÇETİNKAYA: Disiplinli ve güzel ahlaklı olması gerekir. Sabırlı olması ve olaya daha hakimiyet sağlaması parantez içinde “sabır” en önemli maddesidir. Çünkü sabırlı olup karşıdakini diledikten sonra olayla ilgili yapması gerekeni en doğru şekilde yapacaktır.

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Özel güvenlik sektörünün çözüm gerektiren sorunları nelerdir?

Niyazi ÇETİNKAYA: Ücret düşüklüğü bununla ilgili yasal düzenlemeleri bekliyoruz.

 

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Sektörün keyifli yanları nelerdir?

Niyazi ÇETİNKAYA: Başvuru formları kabul olan güvenlik görevlilerimizin yanımıza gelirken ki mutluluğu onda görüyoruz. Mülakattan sonra projeye yerleşen görevlimizin o yüzündeki mutluluğu görünce biz de mutlu oluyoruz. Ona az da olsa bir kapı açabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu bizi manevi olarak çok mutlu ediyor. Sahadaki personeli mutlu gördükten sonra ben de mutlu oluyorum.

 

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Sizce mutluluk ve huzur nedir?

Niyazi ÇETİNKAYA: Mutluluk ve huzur benim için tarif edilemez bir duygu. Benim için mutluluk göreceli bir kavram değildir maneviyatla alakalıdır. Bazen küçük şeylerle bile mutlu olabiliyorum. Küçük bir tebessüm bile o gün yorgunluğumu alabiliyor. Biz her zaman aza kanaat ettik. Aza kanaat ettiğimiz için çoğu buluyoruz. Bendeki mutluluk düşüncesi, küçük şeylerde mutluluğu bulduğumuz zaman büyük şeylerden mutluluk getirecektir zaten.

 

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Hobileriniz var mı?

Niyazi ÇETİNKAYA: Yorgunluğumuzu bir kenara bıraktığımız zaman hafta sonları genellikle kitap okurum. Bowling oynarım. Gezmeyi çok severim. Özellikle kamp yapmayı çok severim. Bunun yanı sıra dost ve akraba ziyareti yapmayı çok severim. Özellikle hafta sonu beni gördüğünüz zaman tanınmayacak bir kişilikdeyim. Şapka takarım, spor giyinirim, gezerim, yani kendime zaman ayırmasını çok iyi biliyorum.

 

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ: Firmanızla ilgili hayata geçirmek istedikleriniz nelerdir?

Niyazi ÇETİNKAYA: En büyük hedefim Türkiye’nin 81 iline de bu hizmeti götürmek, SMC Özel Güvenlik’ in gücünü Türkiye’ye duyurmak. SMC Özel Güvenlik firması aktif bir şekilde Diyarbakır ve Güneydoğu bölgesinde devam etmekte. Projelerimiz ile birlikte dev kadromuzla her zaman hizmet sunmaya devam edeceğiz. Biz insanlara faydalı olacak bir iş yapıyoruz. Hz Peygamberimiz (S.A.V ) ‘in bir hadis-i şerifini hem sizle, hem bizi izleyen, bizi okuyan arkadaşlarımızla paylaşmak istiyorum; “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” Biz bu sektörde faydalı iş yapıyoruz. Faydalı iş yapmaya devam ediyoruz. İnsanların güvenliğini sağlıyoruz. Faydalı bir İş yaptığımız için mutluyuz. Varlığımızı bu şekilde devam etmeye çalışacağız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.