Diyarbakır Sanayi Mektebi,  Varank’ ın katılımı ile gerçekleşti

Diyarbakır Sanayi Mektebi,  Varank’ ın katılımı ile gerçekleşti
1 Ekim 2020 23:08
A+
A-

Kurulduğu günden bugüne eğitim amaçlı kullanılan Fiskaya’ daki tarihi bina “Diyarbakır Sanayi Mektebi” olarak yeniden eğitime kazandırıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ ın da katılımıyla gerçekleşen açılış törenine, İl Valisi Münir Karaloğlu, Diyarbakır Milletvekilleri, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya,  yönetim kurulu ve meclis üyeleri, STK ve kamu kurum temsilcileri de katıldı.

1875 yılında inşa edilen tarihi binada faaliyete geçen “Sanayi Mektebi”, 2019 yılında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Karacadağ Kalkınma Ajansı desteği ile başlatılan proje kapsamında “Sanayi Mektebi” olarak tasarlandı.

Sanayi Mektebi bünyesinde gençlerin geleceğe dönük yetkinliklerinin geliştirilmesine yönelik eğitim programları uygulanacak. Düzenlenen eğitim programları ile istihdamın gelişmesine önemli katkılar sunması bekleniyor.

Açılış töreninde konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, 2018 yılında aldıkları iki proje desteği ile gençlerin girişimciliği ve istihdamını geliştirmeyi hedeflediklerini aktardı. Kaya, kentin en önemli yatırım avantajlarından birinin genç nüfusu olduğunu, genç nüfusun eğitimi ve iş kurma süreçlerinin desteklenmesi ile ekonominin gelişmesine katkı sunmayı hedeflediklerini aktardı.

“Sanayi Mektebi” nde, kentte mevcut işgücü niteliğinin arttırılması, gençlerin ve kadınların geleceğe yönelik yetkinliklerinin geliştirilmesi, hali hazırda işsiz gençlerin farklı alanlarda eğitimi ve istihdama katılımının desteklenmesi amacıyla, güncel ve gelişmiş eğitim teknolojileri kullanılarak yüz yüze ve online olarak 6 ayda 900 kişiye 35 farklı teknolojik alanda eğitimler düzenlenmesi hedefleniyor.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.