Millet evlenemez oldu! Evliliği zorlayın, zorlaştırmayın

27 Haziran 2020 00:18

Ekonomik sıkıntılar milletin anasını ağlattı. Her kime sorsak bin pişman oluyoruz. Bir dokun bin ah işit derler ya! Durum aynen öyle… Milletin cebinden paralar uçup gitti mi, tabii ki hayır. Gelecek endişesi insanları daha dikkatli ve tutumlu olmaya yöneltiyor. Malum para kuş gibi ürkektir. Güven ortamını görmeyinceye kadar rahatlamaz. Alınan tedbirler gelecek için ümit verici olsa da piyasaya olumlu yansımalarının zaman alacağı ve bu süreçte sabırla ayakta kalmanın yollarının aranmasına ihtiyaç var.

Başlıkla ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. İnanın düğünler bile azaldı. Evlilik yolu öyle zorlaştırılıyor ki, gençler için evliliği ötelemekten başka yol kalmıyor. Yazıktır günahtır, Müslüman memlekette evlilik yolunu altınla, evle, arabayla zorlaştıran anne babalar gençlerin ahiretini kendi elleriyle ateşe attıklarının farkına varamıyorlar mı?

Nasıl ki şimdiki zaman çocuklarının her istediklerini hemen eline vermekle, elde etmek için çabalamanın lezzetinden mahrum edip mutsuz ediyorsak, evlenip te evlerine en küçük bir şeyi bile alıp, mutlu olma hazzından gençlerimizi mahrum ediyoruz. Bırakalım gençler basit te olsa evlerini imkânları doğrultusunda kurup kanaat içerisinde mutlu olsunlar. Bizim yoktu çocuklarımızın her şeyi olsun mantığı haramdan başka yola hizmet etmez. Birbirini seven gençlere elinizden geliyorsa evlenmeleri için zorlayın, evlilik yolunu zorlaştırmayın.

Eskiler ne demiş, iki gönül bir olursa samanlık seyran olur. Şimdiki gençlere anne baba olmuş yaşı benim yaşımda olan ebeveynler, görenek belasıyla gençlerin önünü tıkamayın. Boşanmaların en yüksek oranda olduğu İlimizde boşananların her şeyi var ama mutlulukları yok. Borç içerisinde kurulan yuvaların vadesi bitmeden maalesef evlilikler bitiyor. Bırakın gençler evlerine aldıkları velev ki çay kaşığı olsun birlikte almanın mutluluğunu yaşasınlar. Bu küçük mutlulukları birlikte paylaşmak olmadığından evi, arabası olduğu halde mutlu olamıyorlar.

Anne babalar başımızı avuçlarımızın arasına alıp, Resulullah’ ın hayat tarzını gözlerimizin önüne getirelim. Bırakalım gençler gönüllerinin sevdiğiyle, imkânlarınca evlensinler. Yoksa…

Hacı DALGIÇ

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.