SELÜLİT

15 Temmuz 2020 21:42

Selülit nedeni tam olarak bilinmeyen daha çok kadınlarda görülen, deride portakal kabuğu gibi görüntü oluşturan ciltaltı yağların düzensiz dağılımıdır.

Sarışın ve derisi ince olanlarda daha çok esmer ve derisi kalın olanlarda daha az görülür.

Selülit in başlıca nedenleri

Düzensiz beslenme

Ani yapılan şok diyetler

Metabolizma yavaşlaması

Fizik aktivite eksikliği

Hormonal bozukluklar

Şişmanlık

Az su tüketilmesi

Selülite ne iyi gelir, ne iyi gelmez

Kryolipoliz yada diğer adıyla soğuk lipoliz; Belirli soğukluk derecesine ulaşınca deri altı yağ hücreleri parçalanır bu parçalanan hücreler vücut tarafından yavaş yavaş ortadan kaldırılır. Kryolipoliz selüliti tamamen gidermese bile belirgin bir azalma gösterir, Etkin sonuçlar için 3-4 seans uygulama gerekir ve sonuçları 3 aydan sonra görülmeye başlar.

Radyofrekans: radyofrekans dalgaları ile cildin yüzeyinde yanık oluşturmadan cilt altının belirli bir derece ısıtılmasıdır. Yüksek ısı ciltte kollajen sentezini uyarır ve cilt altı yağların daha düzenli olmasını sağlar.

Lazerlipoliz Amerikan Gıda İlaç dairesi tarafından onay verilmiş bir yöntemdir. Uygulama öncesi bölge lokal anestezi ile uyuşturulur sonrasında lazer probu cilt altına sokularak o bölgedeki yağların doğrudan lazer tarafından parçalanması sağlanır. Etkinliği %75 den fazladır.

 

Masaj ve masaj aletleri: masaj uygulanan bölgede kan akımını artırarak kısmı ve kısa süreli düzeltmeler sağlayabilir. Eğer kullanılan masaj aletleri çok yüksek emiş gücüne sahip ise bazen cilt sarkmaları oluşturabilir, dikkat etmek gerekir.

Şok Dalgaları yada ses dalgaları: Böbrek taşı kırmada kullanılan yöntem benzeri ses dalgaları ile yağ hücreleri parçalanması amaçlanır. Haftada 2 defa 3-4 aylık uygulama iyi sonuçlar vermektedir ancak sonuçlar uzun vadede etkisini yitirebiliyor.

Bodybuilding yapmak: Özellikle kilosu fazla olhp selüliti olanlarda işe yarıyor. Düzenli kardio egzersizleri ile beraber hafta da 2 defa ağırlık çalışması yapmak kasları büyütüp düzensiz yağ dokusunu yani selüliti bası altına alarak düzleştirici etki gösterir.

Mezoterapi; Ciltaltı yağ dokusuna bir takım vitamin ve yağ eritici etkiye sahip maddeler verilip hem kan akımı artırılır hemde yağ hücreleri parçalanması sağlanır. İyi seçilmiş hastalarda iyi sonuçlar vermektedir fakat ağrılı olması morluklar oluşturması uygulanabilirliğini sınırlamaktadır.

Kremler ve bitkisel karışımlar; içeriğinde kafein ve retinol olan kremler kısmı geçici iyileşmeler yapmaktadır. Bitkisel kremlerin etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmamış. Bronzlaşma ve bronzlaştırıcı kremleri işe yaradığı yok tamamen efsanedir. Kremler daha çok diğer yöntemlere ek veya onlarla kombine yapılınca işe yaramaktadır.

Liposakşın: liposakşın da daha çok derin yerleşimli yağ dokuları alınmaktadır oysa selüliti yüzeyel yağ dokularının düzensizliğinden kaynaklanmaktadır bundan dolayı liposakşın hiç işe yaramaz (selülit için)

Yaşam şekli ve beslenme alışkanlıkları düzenli olanlarda selülit fazla oluşmamaktadır. Selülit için en iyi olan engelleyici olmaktadır.

Dr Hasan Çayır

Dermatoloji Uzmanı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.