Tutşi: Diyarbakır’ın 2055 Yılına Kadar Su İhtiyacını Garanti Altına Aldık

6 Mart 2024 17:51
A+
A-

Kayapınar İlçesinde bir otelde düzenlenen basın toplantısında DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, 2021-2023 dönemine ilişkin DİSKİ ’nin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Tutşi, yaptığı konuşmada DİSKİ olarak 15 bin 272 kilometrekare alanda, 13’ü kırsal olmak üzere 17 ilçenin tamamında 1047 mahallede hizmet verdiklerini söyledi.

Diyar Magazin’in “arıtma tesislerindeki kullanılan klorun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri olduğuna dair bir takım spekülasyonlar var, bu konu hakkında neler söylemek istersiniz ? ” sorusuna Tutşi şu yanıtı verdi: İçme suyunda klorlama yapmadığınız takdirde içinde hastalık yapıcı mikro organizmalar ürer. Klorlayarak bunun dezenfeksiyonunu sağlıyoruz. Su içindeki tüm mikro organizmaları inaktif hale getiriyoruz. DSÖ’nün ilgili mevzuatlarında bunlar kullanılıyor ve bunların sınırları var. Biz Diyarbakır’da musluklarımızdan akan suya 0.5 ppm klor basıyoruz. Dünya içme suyu standartlarına uygun bir su veriyoruz. Bu suyu klorlamadığımız takdirde hastalıklara kapı açmış oluruz. Biz vatandaşlarımıza temiz, sağlıklı, içilebilir kalitede su sunuyoruz. Şunu da ifade etmek isterim ki; biz arıtma tesisimizde günlük 40 farklı numune alarak kontrol altında tutuyoruz. Şebekelerimizdeki klor miktarını takip edip sistemimize kaydediyoruz ve web sitemizde yayınlıyoruz. Bu güne kadar herhangi bir uygunsuzlukla karşılaşmadık. O yüzden rahatlıkla söylüyoruz ki suyumuz kaliteli, içilebilir, temiz. Gönül rahatlığıyla vatandaşlarımızın suyunu kullanmalarını tavsiye ediyoruz. diye konuştu.

DİSKİ’nin hizmetlerinden 1 milyon 818 bin Diyarbakırlı vatandaşın faydalandığını belirten Tutşi, konuşmalarına şöyle devam etti:

“Büyük bir vazife ifa ediyoruz. Bu vazifeyi şehrimize ve ülkemize hizmet etme şuuruyla yapıyoruz. Su idareciliği zor iştir. Tüm yatırımı yerin altına yaparsınız. Yerin altına adeta bir şehir daha kurarak yerin üstündeki günlük hayatın kesintisiz akması için 7/24 durmadan çalışırsınız. Barajdan, kaynaklardan ve sondajlardan suyun teminini,  isale hatları, yağmur suyu ve atık su kanalları, kanalizasyon hatları suyun sağlıklı iletimini, bilişim teknolojileri de suyun takibini sağlayan hayati yatırımlardır. Bu yatırımların hiçbiri, sorun olmadan eksikliği hissedilmez. Su kesilmeden sebebi merak edilmez, kanal taşmadan kıymeti pek fark edilmez.  Suyun üretimi, taşınması, arıtılması, deşarj edilmesi, tesislerin işler tutulması ve işletilmesinde büyük emeklerin olduğunu ifade etmek istiyorum.”

“Kademe kademe bir plan dahilinde sorunları çözdük”

Kırsal ilçelerde birkaç yıl öncesine kadar düzenli su verilemediğini ifade eden Tutşi, şunları ifade etti:

“İçme suyu şebekeleri kötü durumdaydı. Tüm ilçelerimizin kanalizasyon şebekeleri yetersiz ve atıksuları arıtılmadan deşarj edilmekteydi. Kayıp kaçak oranlarımız yüksek, tahsilatlarımız çok düşüktü. Kırsal mahallelerimizin birçoğunda sağlıklı ve sürekli içme suyu sağlanamıyordu. Kademe kademe bir plan dahilinde sorunları çözdük. Kayıp kaçaklarımızı azalttık, tahsilatlarımızı arttırdık. Tüm ilçelerimize artık 24 saat aralıksız su verebiliyoruz. 4 ilçemizin arıtma tesisini bitirip devreye aldık, 5 ilçemizin ihale aşamasında olduğunu gururla söylemek istiyorum. 2 ilçemizin projeleri bitmek üzere. En kısa sürede tüm ilçelerimizi atıksu arıtma tesislerine kavuşturacağız. Projelerimizi 1-2 yıllık değil, artık 15-20 yıllık yapar hale geldik. Büyük yatırımlara imza attık. Büyük projeler ürettik. DİSKİ arttık kendi enerjisini üretebilecek konuma geldi. Diyarbakır’ın 2055 Yılına Kadar Su İhtiyacını Garanti Altına Aldık”

 

“Şeffaf ve temiz işlere imza attık”

DİSKİ’nin sloganını ‘Su Gibi İşler’ olarak belirlediklerini hatırlatan Tutşi, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Su Gibi İşlemek; durmadan çalışmak, şehrin her noktasına hizmet götürmek demekti bizim için. Tüm mesai arkadaşlarımla birlikte; Su gibi hayatlar, şeffaf ve temiz işlere imza attık hamdolsun. Bundan böyle DİSKİ; Borcu olmayan, çalışanlarının maaş ve sosyal haklarını aksatmadan ödeyebilen, hizmet ağının her santimine hakim, yatırımları ile Diyarbakır’ın su geleceğini sağlama alan gözbebeğimiz bir kurumdur.”

Basın toplantısı DİSKİ Genel Müdürü Tutşi’nin yatırımlarla ilgili sunumunun ardından sona erdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.