Medikal Estetik Hekimi Uz. Dr. Yahya Yiğit’e “Ameliyatsız Burun Estetiği” ile ilgili merak edilenleri sorduk

Medikal Estetik Hekimi Uz. Dr. Yahya Yiğit’e  “Ameliyatsız Burun Estetiği” ile ilgili merak edilenleri sorduk
28 Ocak 2022 18:16
A+
A-

Medikal Estetik Hekimi Uz. Dr. Yahya Yiğit’e

“Ameliyatsız Burun Estetiği” ile ilgili merak edilenleri sorduk

Burun şekil bozukluklarının giderilmesinde ip ya da dolgu uygulamaları gibi farklı şekillerde uzun zamandır kullanılan “Ameliyatsız Burun Estetiği” nde, dolgu teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte özellikle son yıllarda herhangi bir cerrahi işleme ve anesteziye gerek kalmadan, enjeksiyonla yapılan acısız ve basit bir yöntem olan ıslak rinoplasti yani burun dolgusu daha fazla kullanılır oldu. Gerçekleştirdiği burun dolgusu işlemleriyle adeta sanatsal çalışmalar ortaya koyan Medikal Estetik Hekimi Uz. Dr. Yahya Yiğit’ e merak edilenleri sorduk.

D.M: Sayın Hocam sosyal medya hesaplarınızdan “Ameliyatsız Burun Estetiği” ile ilgili yaptığınız uygulamaları gösteren paylaşımlarınız büyük ilgi ve beğeni topluyor. Hemen soralım, ameliyatsız burun düzelir mi?

Uz. Dr. Yahya Yiğit; Düşük burunların yukarı kaldırılması, çok büyük olmayan burunlarda kemer kusurlarının düzeltilmesi ve geçirilmiş operasyon ve kazalar sonucu oluşan hafif düzeydeki eğrilikler ve kısmi çökmeler ameliyatsız olarak düzeltilebilmekte.

D.M: Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Uz. Dr. Yahya Yiğit; Enjeksiyon burun estetiği olarak da bilinen bu işlem, düşük risk ve düşük maliyetiyle tercih edilen bir operasyondur. Acısız ve basit bir yöntem olarak kısa sürede gerçekleştirilmesi de ayrı bir avantaj olarak değerlendiriliyor. Cerrahi olmayan rinoplasti yani burun dolgusu, büyük bir burnun boyutunu küçültemez ama simetri oluşturma veya kontur düzensizliklerinin düzeltilmesiyle burnun yüzde daha küçük görünmesini sağlayabilir.

D.M: “Ameliyatsız Burun Dolgusu” hangi durumlarda ve kimler için uyguladığınız bir yöntem?

Uz. Dr. Yahya Yiğit;  Bu işlem özellikle burnunda hafif kemeri, hafif eğriliği olan, burun ucu düşük kişiler için, 16-18 yaşından itibaren güvenle uygulanabilir bir yöntem. Sarkık burun ucu üzerinde kaldırma etkisi yaratmak, kötü depresyonları, ezikleri veya olukları azaltmak veya ortadan kaldırmak, simetri geliştirmek, çevreleyen dokuyu doldurarak yumru görünümünü azaltmak, yassı köprüyü yükseltmek veya yuvarlak bir ucu vurgulamak, “Kepçeli” veya “eyer burun” profilini düzeltmek için bu yöntemi rahatlıkla uygulayabiliyoruz. Şiddetli eğriliği veya kırık bir burnun onarılması veya daha rahat nefes almayı hedefleyen hastalar için bu işlem uygun değil.

D.M: “Ameliyatsız Burun Estetiği” güvenli midir?

Uz. Dr. Yahya Yiğit;  Bu işlem, genel anestezi yerine sadece lokal anestezi ile uygulanır. Cerrahi bir rinoplasti prosedüründen daha az risk taşır. Aşırı duyarlılık reaksiyonları, enfeksiyon, topaklı, asimetrik veya göç (silikonun yüzün başka bir yerine taşınması) gibi nazal cilt hasarı veya başka türlü estetik sonuçların olması ihtimaldir. Ancak mikrodroplet tekniği bu komplikasyon riskini önemli düzeyde azaltmaktadır. Ayrıca, burun sınırlı bir hareket alanına sahip olduğundan, silikon göç ihtimali çok daha azdır.

D.M: Burun Dolgusu nasıl yapılır?

Uz. Dr. Yahya Yiğit;  Burun dolgusu estetiğinde esas amaç burun yapısının düzeltilmesi ve yüz yapısına göre buruna altın orana uygun estetik bir görünüm kazandırmaktır. Pürüzsüz ve daha simetrik bir görünüm için doldurulması gereken alanlara dermal bir dolgu maddesinin (Hyaluronik asit) küçük miktarlarda enjekte edilmesiyle gerçekleşir. Tedaviye hasta oturur ya da yatar konumda iken başlanır. İşlemin acısız olması için anestezik (ağrı hissini azaltan/yok eden) kremler uygulanır. Bölgenin işlem süresince hissiz kalması sağlanır ve akabinde belirlenen bölgelere iğneyle enjeksiyon sağlanır. Ortalama 10-15 dakika gibi kısa bir sürede dolgu işlemi tamamlanmış olur. Bu prosedürde dolgu maddelerinin çalışma şeklinden ötürü seanslar arasında en az 4-6 hafta süren birkaç tedaviden sonra sonuç, elde edilir. Uygun dozlarda ve tecrübeli bir hekim tarafından yapılmış işlemler sonrası morluk ve kızarıklık yaşanmaz, kişi günlük hayatına hemen geri dönebilir.

D.M: Bu işlemin kalıcılığı ne kadar sürüyor?

Uz. Dr. Yahya Yiğit;  Cerrahi rinoplasti işleminin aksine bu işlemin kalıcılığı yaklaşık olarak 12 ile 18 ay arasında değişen bir süre. Bu süre özellikle kullanılan dolgu materyalinin tipine ve hastaya göre değişkenlik gösterir. Bazı hastalar da iki yıldan sonra bile tekrarlama ihtiyacı duymayabiliyor.

D.M: Burun dolgusunun avantajları ve dezavantajları neler?

Uz. Dr. Yahya Yiğit; Kişinin anestezi altına alınmaması veya cerrahi bir işlem yaşamaması önemli bir avantaj. Bunun dışında daha önce burun ameliyatı geçirmiş ve geçirdiği ameliyattan memnun kalmayan kişiler için görünümü düzeltme konusunda yeniden cerrahi bir operasyona gerek kalmadan şekil sorunlarını çözmüş oluyor. Burun dolgusu, basit enjeksiyon işlemi içerdiği için ameliyat korkusu olanlar için de uygun bir yöntem. Ekonomik olarak da cerrahi işlemlere göre daha uygun bir işlemdir. Burun dolgusunun kalıcılığının 1 ila 2 yıla kadar sürmesi bazı kişiler için dezavantaj olarak görünse de yapılan işlem sonrası görünüm eski haline döndüğünde, kişi istediğinde farklı bir enjeksiyon uygulamasıyla farklı bir burun görünümüne kavuşabilmekte. Burun dolgusunda burun küçültmenin mümkün olmaması veya çok yüksek tümsekli bir burunda çok iyi sonuç vermeyebilmesi dezavantaj olarak görülebilir.

D.M: Burun Dolgusu, ameliyatsız burun kaldırma sağlar mı?

Uz. Dr. Yahya Yiğit; Burun ucu düşük kişilerde burun dolgusu ile ameliyata gerek kalmadan burun ucunu kaldırabiliyoruz. Daha kalkık buruna sahip olmak isteyen hemen herkese rahatlıkla uyguladığımız bu işlem sonucunda memnuniyet verici sonuçlar elde ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.