Op.Dr. Serdar Ferit TOPRAK;” Vertigo bir hastalık değildir”  

Op.Dr. Serdar Ferit TOPRAK;” Vertigo bir hastalık değildir”   
8 Haziran 2022 15:23
A+
A-

Diyarbakır’da ilk kez VERTİGO TANI VE TEDAVİ MERKEZİ olarak hizmet veren KBB Uzmanı Dr. Serdar Ferit TOPRAK, Diyar Magazin’ in sorularını yanıtladı.

 

D.M: Okurlarımız için kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

 

Dr. Serdar Ferit TOPRAK: 2005 yılında Marmara Üniversitesinden mezun oldum. 2007 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimimi tamamladım. Uzmanlık sonrası Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak 3 yıl çalıştım. Sonrasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde öğretim üyesi olarak çalıştım.

 

D.M: Vertigo nedir? Belirtileri nelerdir?

 

Dr. Serdar Ferit TOPRAK: Sizin veya gördüklerinizin döndüğünü hissetmenize yol açan bir histir. Genellikle baş dönmesi olarak adlandırılır.

 

D.M: Vertigonun tedavisi var mıdır?

 

Dr. Serdar Ferit TOPRAK: Vertigo bir hastalık değildir. Bir septom, belirtidir. Vertigonun tedavisi altta yatan hastalığa göre yapılır.

Baş ağrısı veya çınlama gibi orta veya iç kulak hastalıklarının yanı sıra merkezi sinir sistemi, kalp damar sistemi veya metabolik rahatsızlıklarda vertigo tablosu ortaya çıkabilmektedir. Toplumun %5 ila 10’ unda görülen vertigo günlük hayat aktivitesinin yapılmasına imkân tanımamaktadır. Vertigonun altında yatan patolojinin ortaya çıkarılmasının ardından hastalarımıza multidisipliner tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Özellikle servikal patolojisi olan hastalar için vestibüler rehabilitasyon programında başarı elde ediyoruz.

 

D.M: Kliniğinizde hangi işlemler yapılıyor?

 

Dr. Serdar Ferit TOPRAK: Baş dönmesi ile kliniğimize başvuran hastalarımızı ilk önce dinliyor ve detaylı bir öykülerini alıyoruz. Vertigo tablosu için hastanın atak sıklığı ve süresi gibi bilgiler önemlidir. Daha sonrasında hastalarımızın gözüne gözlük takarak VIDEONISTAGMOGRAFI (VNG) ve VIDEO HEAD IMPULSE (VHIT) testlerini tanı koymak için yapıyoruz. Bunun yanında hastalarımızın bütün odyolojik değerlerine bakılıyor. Yapılan bütün testler ve tedavide uyguladığımız vestibüler rehabilitasyon programlarını, uzman odyolog ve fizyoterapist eşliğinde uygulamaktayız.

 

D.M: Artan Covid-19 vakaları ya da pandemi süreci vertigoyu etkiledi mi?

 

Dr. Serdar Ferit TOPRAK: Özellikle pandemi sürecinden bu yana covid geçmişi olup vertigo atağı ile hastanelerin acil servislerine başvuran hasta sayılarında ciddi bir artış olduğunu gözlemlemiş bulunmaktayız. Covid virüsü veya yapılan aşılardan sonra vertigo tablosunun ortaya çıktığı ve ağırlaştığını bilimsel araştırmalarda da görebiliyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.