“Burun Dolgusu” ile ilgili merak edilenleri Uz. Dr. Yahya YİĞİT’ e sorduk

“Burun Dolgusu” ile ilgili merak edilenleri  Uz. Dr. Yahya YİĞİT’ e sorduk
22 Ağustos 2022 14:47
A+
A-

Güzel bir yüz isteyen kadınlar ve erkekler için  “Burun Estetiği” operasyonları en çok tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Estetik ve fonksiyonel sorunlar için cerrahi operasyonlara alternatif olarak son dönemde çok ilgi gören “Burun Dolgusu” ile ilgili olarak bu tür uygulamaları başarıyla gerçekleştiren ve adeta imzasını atan Uzman Dr. Yahya Yiğit’ e merak edilenleri, sizler için sorduk.

 

D.M: Sayın hocam, estetik kaygılar ve fonksiyonel sorunlar nedeniyle yapılan burun şekillendirme ameliyatları, estetik cerrahi işlemler arasında öne çıkmasına rağmen son yıllarda yeni bir burun şekillendirme tekniği olarak “Burun Dolgusu” nun yaygınlık kazandığını görüyoruz. “Burun Dolgusu” nedir?

Uz. Dr. Yahya YİĞİT: Burun dolgusu genellikle ameliyatsız işlemlerde burnun genel görüntüsünün düzeltilmesi ve estetik bir görünüş elde edilmesi amacıyla yapılır. Ameliyatsız burun estetiği, burun görüntüsünde kapatılması istenen kusurların dolgu maddesi ile yok edildiği, buruna daha simetrik görünüm kazandıran basit bir işlem olsa da, alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi önem arz ediyor. Ameliyatsız rinoplasti olarak da tanımlanan bu işlem, burun köprüsü boyunca “Hyaluronik Asit” (HA) içerikli dolgu maddesinin burun içine enjekte edilmesini içeren bir işlemdir. Burun hücrelerine uyumlu dolgu malzemeleri ile yapılır. Burun yapısındaki kıvrımlara net, düz ve pürüzsüz bir görünüm verilmeye çalışılır, burun çevresindeki kırışıklıklar ve cilt problemleri de ortadan kalkar. Burun dolgusu operasyonu yapıldıktan sonra yüzdeki asimetrik sorunlar giderilerek, burun daha net ve belirgin bir görünüme kavuşur.

 

D.M: Burun Dolgusu yöntemini kimlere önerirsiniz?

Uz. Dr. Yahya YİĞİT:  Bu yöntem yapısal bozuklukları azaltmak, solunum sorunlarını gidermek veya burnu fiziksel olarak küçültmek için kullanılabilecek bir yöntem değildir. Burun ucunun boyutunu veya şeklini değiştirmek ve burun genişliğini ayarlamak için de uygun değildir. Ayrıca, burun kemerinin çok büyük olduğu durumlarda da dolgu malzemeleri yeterli olmayabiliyor. Bu işlem burnu küçültemiyor; ancak burun kamburunu azaltarak veya sarkık ucu kaldırarak simetriyi ve oranları değiştirebildiği için, burnunda küçük bir iyileşme isteyen kişiler için idealdir. Burun dolgusu genel sağlık durumu yerinde olan ve burnunda aşırı boyutta bir şekil bozukluğu olmayan her yetişkin için uygun bir seçenektir.

D.M: Burun Dolgusu operasyonu nasıl yapılır ve ne kadar sürer?

Uz. Dr. Yahya YİĞİT: Burun Dolgusu operasyonu, genellikle 20-30 dakika boyunca bir anestetik krem uygulanması ve sonrasında burun kısmında belirlenen kilit bölgelere cilt dolgu malzemelerinin enjeksiyonunu içerir. Hyalüronik asit dolgu malzemesi gibi hacim kazandırmak için kullanılan cilt dolgu malzemeleriyle, burundaki boşluklar, dudak ve burun arasındaki problemler, girintiler, kontur eksiklikleri, asimetriler ve burnun yüze yayılan hattı ile bozuk kıvrımlarını kapsayacak şekilde dolgu işlemi gerçekleştirilir. Enjeksiyon yaklaşık olarak 5-10 dakika süren bir işlemdir. Ancak burundaki kemerli yapının derecesi ve işlemin gerçekleştirileceği noktaların fazla olması bu sürenin uzamasına neden olur.

 

D.M: Burun dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Uz. Dr. Yahya YİĞİT: Burun dolgusunda kullanılan dolgu malzemeleri kalıcı olmadığı için genellikle malzeme ve enjeksiyon tekniğine bağlı olarak bir ila iki yıla kadar sürebilir. Etkisi kaybolduktan sonra burun orijinal şeklini alır.

 

D.M: Burun dolgusunun avantajları nelerdir?

Uz. Dr. Yahya YİĞİT:  Burun dolgusu öncelikle ameliyat olmak istemeyenler için iyi bir seçenektir. Hızlı ve kolaydır, çünkü belirlenen bölgeye dolgu eklemek için basit bir enjeksiyon yapılması yeterlidir. Burnun, arzu edilen sonuç elde edilinceye kadar şekillendirebilme imkânı vardır. Hastanın sonuçtan memnun olmadığı durumlarda, işlem geri dönüşümlü olduğu için güven vericidir. Burun dolgusu cerrahi tekniklere oranla daha ekonomiktir. Çok yönlü bir tekniktir. Ameliyat olmak istemeyen, cerrahinin tıbbi veya diğer nedenlerle aşırı riskli olabileceği veya ameliyatın gerektirdiği iyileşme süresi için yeterli vakti olmayan hastalar için iyi bir alternatif olarak öne çıkan bir uygulamadır.

 

D.M: Burun dolgusunun dezavantajları nelerdir?

Uz. Dr. Yahya YİĞİT: Sonuç kalıcı değildir. Dolgu malzemelerinin türüne göre etki süreleri farklıdır. Tekniğin esas sınırlaması, sadece hacim eklenebilmesidir. Burun küçültme, ileri boyutta bir tümsek ve aşırı eğiklik varsa tek başına dolgu enjeksiyonu yeterli olmayabilir. Bu nedenle burun dolgusu her durum için uygun olmayabilir. Yine de burun dolgusu, ameliyatla yapılabilecek birçok sorunu düzeltebilir.

 

D.M: Burun Dolgusu uygulamasının riskleri var mı?

Uz. Dr. Yahya YİĞİT: Burun dolgusu, hızlı, kolay ve ağrısız bir işlem olsa da her işlem gibi riskleri de vardır. Burnun bulunduğu bölgede ve merkezi üçgende doku nekrozuna yol açabilir. Kalıcı körlüğe sebep olabilecek vasküler oklüzyon riski de taşımaktadır. Bazı durumlarda buruna dolgu malzemesi eklenmesi, kapatılmaya çalışılan sorunu daha da artırabilir. Bu sebeple uygulamanın yüz anatomisine hâkim olan burun estetiği deneyimi olan doktorlar tarafından yapılması çok önemlidir.

 

D.M: Burun dolgusunda iyileşme süreci nasıldır?

Uz. Dr. Yahya YİĞİT: Burun dolgusu enjeksiyonundan sonra, normal hayata ara vermeden devam edilebilir. Şişlik, morluk ve iyileşmek için evde kalma zorunluluğu yoktur. Bazı kişilerde işlem sonrasında morluk görülmesi, uygulamanın tek yan etkisidir. Hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu estetik uygulamalardan biridir.

 

D.M: Burun Dolgusu, Ameliyatsız Burun Kaldırma Sağlar mı?

Uz. Dr. Yahya YİĞİT: Burun ucu düşük kişilerde sadece burun ucuna yapılacak dolgu ile doğal bir şekilde, ameliyata gerek kalmadan burun ucu kaldırılmış olur. Bu işlem sonucunda genelde memnuniyet verici sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.