Zeki Alakuş; “Sürekli yeni tatlar üretme gayretindeyiz”

Zeki Alakuş; “Sürekli yeni tatlar üretme gayretindeyiz”
8 Haziran 2022 15:38
A+
A-

Aile mesleği olarak küçük yaştan itibaren başladığı meslekte yetkin ve yetenekli bir usta olmasını “mesleğine aşk derecesinde tutkusuna” bağlayan, elinin lezzetiyle ortaya çıkardığı, görüntüsüyle gözlerinizi, tadı ile damağınızı hayran bırakan özgün tatları Diyarbakırlılara sunan, Usta Eller Künefe Kadayıf-Katmer- Baklava firmasının ustası ve firma sahibi Zeki Alakuş’ la tatlı bir sohbet gerçekleştirdik.

Bu tatlı sohbetten satırlara yansıyan röportajımızı okumaya ne dersiniz?

 

DM: Usta Eller Künefe hakkında bilgi verebilir misiniz?

Zeki Alakuş: İlk kuruluşumuz Kırşehir’de 25 m2’lik bir alanda hizmet vermeye başladık. Aslen Bingöllü’ yüz. Usta Eller Künefe’ nin 2. kuşak yöneticisiyim. 1979’dan bu güne değişmeyen lezzetimizle daha iyisini yapma mücadelemizle Usta Eller Ailesi olarak hizmet vermekteyiz.

 

D.M: Kısa zamanda Diyarbakır’ ın önde gelen tatlı markaları arasında yer almayı başaran bir marka olarak başarınızın sırrını neye bağlıyorsunuz?

Zeki Alakuş: Usta Eller Ailesi olarak büyüklerimizden aldığımız, “hiçbir zaman kaliteden, dürüstlükten şaşmayın, her daim kazanırsınız” mantığıyla bizim amacımız para kazanmak değil, insan kazanmak. Yıllardır hep bunu hedefleyip buna göre yatırımlarımızı yapıp mücadelemizi vermekteyiz. Sanırım başarımızın sırrı da burada gizli.

 

DM: Hangi şehirlerde şubeniz var?

Zeki Alakuş: Kırşehir’de 2 tane olmak üzere, Diyarbakır, Kırıkkale ve Aksaray’da şubelerimiz var. Aile şirketiyiz.

 

DM: Tescilli ürünleriniz neler?

Zeki Alakuş: Diyarbakır’da keşfedip ön planda tuttuğumuz “Surdibi” künefemiz, katmerle künefenin buluştuğu kendi spesiyalimiz, tescilli ürünümüz. Hem künefe, hem katmer mantığıyla Sur’ lardan aldığımız ilhamla bunu Diyarbakır halkına kazandırdık.

 

D.M: Müşterilerinizle çok iç içe, samimi bir ilişkiniz olduğunu gözlemliyoruz. Tatlılarınızı tadanlardan aldığınız geri dönüşler nasıl?

Zeki Alakuş: İşimi severek yapıyorum, hatta kendimi “künefe aşığı” olarak nitelendiriyorum. İşinize sevginizi kattığınızda sevilmemesi mümkün olmuyor kanaatindeyim. Bütün müşterilerimi kendi misafirim olarak görüyor ve o şekilde ilgileniyorum. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz, ürünlerimizin beğenilmesi, takdir edilmesi çok güzel bir duygu. Haliyle aldığımız güzel tepkiler, yüzlerdeki tebessümler bizim için de büyük keyif.

 

DM: Misafirlerin ilgisi nasıl?

Zeki Alakuş: Misafirlerimizin ilgisi çok yoğun, hafif bir tat, hafif bir lezzet. En çok sattığımız ürünlerden bir tanesi, “Usta Eller Peynirlisi”. Yine revaçta olan bir ürünümüz, “Sünen Lezzetimiz” diye adlandırdığımız uzadıkça uzayan lezzetimiz. En iyi ürünlerle, en iyi malzemeyle yapma gayretindeyiz. Her zaman en iyisini, en kalitelisini yapalım diyoruz. Ekip arkadaşlarımızla birlikte “biz bir aileyiz” diyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte daha farklı lezzetleri Diyarbakır’a kazandıracağımıza inanıyoruz.

 

DM: Zengin bir menüye sahip olduğunuzu biliyoruz. Menünüz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Zeki Alakuş: 54 çeşit künefemizle, baklava ve kadayıf çeşitleriyle, dondurma ve katmer çeşitlerimizle ürün yelpazemiz çok geniş. Menülerimize sığmayacak kadar ürünlerimiz mevcut. Siz isteyin biz yapalım, kişiye özel künefe bile yapıyoruz.

 

D.M: Genel olarak şireli tatlıların bir ağırlığı olur ama tatlılarınızı tatmış biri olarak tatlılarınızın damakta hafif bir lezzet bıraktığını ve mideyi rahatsız etmediğini söyleyebilirim. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

Zeki Alakuş: Kaliteli ve doğru ürün kullanımı ustalık ve el lezzetiyle birleşince sonuç tam da dediğiniz gibi oluyor. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ürünlerimizde asla glikoz kullanılmaz. Tatlılarımızda şeker pancarından elde edilen şekeri doğru metot ve miktarda kullanmanın yanı sıra, kullanılan ceviz ve fıstık gibi iç malzemeler ve sütlü tatlılarımızda kullandığımız günlük sütten elde ettiğimiz peynir ve kaymak ile kullandığımız sadeyağ, damaktaki hafif lezzetin ortaya çıkmasında önemli etkenler. O yüzden bizim sloganımız “ insan şaşar, damak şaşmaz”. Yine belirtmeliyim ki damak zevki sürekli yeni tatlar arayışındadır, o nedenle biz de sürekli yeni tatlar üretme gayretindeyiz.

 

D.M: Son olarak tatlı severlere bir mesajınız var mı? 

Zeki Alakuş: Usta Eller’i denemenizi tavsiye ediyoruz. Diyarbakır’ı seviyoruz.1979’dan beri hep ön planda tuttuk. Hep sevdik, sevmeye de devam edeceğiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.