Duman İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Duman; ”yaşama değer katan projelere ihtiyacımız var”

Duman İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Duman; ”yaşama değer katan projelere ihtiyacımız var”
20 Şubat 2021 15:32
A+
A-

 

 

 

Türkiye genelinde birbirinden başarılı projelere imza atan Duman İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Duman ile inşaat sektörünün bugününü ve geleceğini konuştuk.

 

D.M: Duman İnşaat hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Cemil Duman: Duman İnşaat, bugüne kadar Türkiye’ nin çeşitli illerinde turizm ve toplu konut ihaleleri başta olmak üzere, güvenli yapıları modern mimariyle buluşturarak çok sayıda başarılı projeye imza atmış bir firmadır. Aynı doğrultuda yeni projelerimizde de nitelikli yapılar üreterek inşaat sektöründe faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

D.M: Yaptığınız projelerde mimari olarak dikkate aldığınız hususlar neler?

Cemil Duman; Duman İnşaat olarak projelerimizi, modern mimari tekniklerini ve teknolojilerini uygulayarak, popüler mimari tarzlar üzerine kurguluyoruz. Toplumumuzun kültürel yapısını modern mimari anlayışıyla harmanlayarak özgün yapılar ortaya koymaya çalışıyoruz.

 

D.M: İnşaat sektörünün güncel sorunları ve çözüm önerileri olarak neler söylemek istersiniz?

Cemil Duman: İnşaat sektörü uzmanlık gerektiren bir alan olmasına rağmen maalesef gerekli bilgi ve donanıma sahip olmayan kişilerle sıklıkla karşılaşmanın önemli bir sektörel sorun olduğunu düşünüyorum. Bu sektörde güven problemini ortaya çıkarıyor. Bunun yanı sıra yanlış projeler şehirlerde giderilmesi zor görsel kirliliğe neden olabiliyor. Dolayısıyla yeşili ve çevreyi öne alan yaşama değer katan projelere ihtiyacımız var.

 

D.M: Ülkemizdeki deprem gerçeğinden hareketle son yıllarda bir ivme kazanan kentsel dönüşüm projelerine nasıl bakıyorsunuz?

Cemil Duman: Kentsel dönüşüm politikasının şehirlerimize artı değer kattığını kabul etmek lazım. Dikey gecekondu tanımına yol açan özellikle 80’ li ve 90’ lı yıllara dayalı çarpık kentleşmenin sonuçlarının izale edildiği kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yeşil alanlara ve sosyal donatılara sahip konutların ortaya çıkması insan hayatına verilen önemin bir göstergesidir.

D.M: Devam eden ve yeni başlayacağınız projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cemil Duman: Şu anda toplu konut kamu ihaleleri ve turizm sektöründe çalışmalarımız devam ediyor. Sektördeki durgunluk ve belirsizlikten kaynaklı olarak konut projelerimizi şimdilik askıya almış durumdayız, yakın zamanda bir yatırım düşünmüyoruz fakat uzun vadede bazı yatırımlarla ilgili fizibilite çalışmalarımız var. Ülkemizdeki yatırım ikliminin tekrar eski ivmesini yakalaması halinde nitelikli projelerle halkımıza hizmet etmeyi bekliyoruz.

 

 

D.M: İnşaat sektörünün son yıllardaki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cemil Duman: Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörünün son 5-6 yıldır her türlü zorlukla yüzleştiğini söyleyebilirim. Bu dönemde aşırı durgunlukla, yüksek maliyet artışlarıyla, yüksek faiz ve kur dalgalanmalarıyla, boğuşan inşaat sektörünün pandemi koşullarıyla birlikte tam bir çıkmaza girdiğini görüyorum. Konut kredilerindeki indirimle kısa süreli bir ivme yakalayan sektör, sosyal kısıtlamalar ve malzeme fiyatlarına gelen yüksek zamlar nedeniyle yaşadığı zorluklara rağmen, nispeten çarkların dönmeye başladığı bir yılı geride bıraktı. Konut piyasasındaki satış istatistiklerinin ve sunulan teşviklerin sektörel üretimi çok da desteklemediği görülüyor. İşlerin daha da yavaşladığı bir döneme giriyoruz. Kredi faizleri ve konut kredi faizleri de inşaat sektöründe büyümeyi desteklemekten uzak. Hükümetin iç piyasaya yönelik alacağı önlemler ve vereceği desteklerin gidişatı belirleyeceğini düşünüyorum. Bu anlamda inşaat sektörünün yılın ikinci yarısında yeni bir ivme kazanacağını düşünüyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.