Cemil Duman: “Plaza Hotel şehrimiz için gurur kaynağıdır”

Cemil Duman: “Plaza Hotel şehrimiz için gurur kaynağıdır”
14 Eylül 2019 01:35
A+
A-

Duman İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Duman inşaat ve turizm sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunup, görüşlerini Diyar Magazin okurlarıyla paylaştı.

D.M: Cemil Bey öncelikle okurlarımız için kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Cemil Duman:  Diyarbakırlı sıradan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelip hayatımı birçok zorluklar içerisinde idame ettirip, küçük yaşta atıldığım hayat mücadelesi içerisinde kendimi geliştirerek bugünüme geldim.  Küçük yaşta çalışma hayatına atılıp sahil şehirlerinde turizmin en alt tabakasından başlayarak sektörün her kademesinde hizmet verdikten sonra inşaat sektörüne adım atıp, kamu ihaleleri, Başbakanlık ve TOKİ inşaat yapım hizmetleriyle uzun süre meşguliyetten sonra memleketime dönerek hizmetlerimi Duman İnşaat çatısı altında devam ettiriyorum. Yakın dönemde inşaat sektöründe yaşanan durgunluğu fırsata dönüştürerek tekrardan ilk göz ağrım olan turizm sektörüne yönelip, Duman İnşaat ve Azel Yapı ortaklığıyla 4 yıldızlı Plaza Hotel yatırımını gerçekleştirdik.  Türkiye Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) tarafından hizmetlerimin plaket ve belgelerle ödüllendirilmesi şahsıma ayrı bir onur kaynağı olarak, sevdiğim işlerle meşgul olmaktan büyük zevk alıyorum.

D.M: Başarılı bir işadamı gözüyle şehrimizi değerlendirir misiniz?

Cemil Duman: Doğup büyümekten gurur duyduğumuz kadim şehrimizin şu anda ekonomik, kültürel ve sanayi anlamında hak ettiği yerde olduğunu düşünmüyorum. Burada detaylandırmak istemediğim pek çok sebepleri var. Yalnız önümüzdeki dönemde doğru politikalarla Diyarbakır’ımızın daha modern, daha mutlu, daha yaşanabilir bir Diyarbakır olması için hepimize düşen görev ve sorumluklar olduğu kanaatindeyim. Resmi makamların da burada üzerine düşen sorumlulukları yerine getirerek gerekli alt yapıları bir an önce tamamlamasının özellikle turizm ve tarım sanayii alanında hak ettiği yere gelmesi için bir ivme yaratacağı düşüncesindeyim.

D.M: Başarıya doğru emin adımlar atan bir iş adamı olarak inşaat sektörü hakkında ne düşünüyorsunuz? Sektörel anlamda gelişme kaydetmek için sizce hangi yollar izlenmelidir?

Cemil Duman: Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü geçtiğimiz yıllarda kentsel dönüşümün de etkisiyle hızlı bir büyüme kaydederek ekonomik anlamda önemli bir konuma ulaştı. Ancak sektörün sürdürülebilir bir büyümeyle ülke ekonomisine katkı sağlayabilmesi ve nitelikli konut alımının kolaylaşması için yeni düzenlemelere ve kalıcı teşviklere ihtiyaç duyulduğunu görüyorum. Yüzlerce sektöre doğrudan ve dolaylı etkide bulunarak milyonlarca kişiye istihdam sağlayan inşaat sektörü durursa ekonomi durur. Bu nedenle kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının tüm sıkıntılara karşı el ele vererek sektörün büyümesi ve gelişmesi için çalışmaya devam etmeleri gerektiği düşüncesindeyim. Sektörün gelişimi için öncelikle konut kredi faizlerinde düşüş sağlanması ve kredi musluklarının açılması çok önem arz ediyor. Bu anlamda hükümetin elinden geleni yaptığına inanıyorum. Sektörün gelişimini hızlandırmak için yatırımdan kaçınmamalı.

D.M: Yakın zamanda hayata geçirmeyi planladığınız plan ve projeniz var mı?

Cemil Duman: Şu anda bir yatırım düşünmüyoruz fakat uzun vadede bazı yatırımlarla ilgili fizibilite çalışmalarımız var ama bunlarla ilgili de ülkemizdeki yatırım ikliminin tekrar eski ivmesini yakalaması lazım.

D.M: İşiniz haricinde nelerle uğraşıyorsunuz?

Cemil Duman: Oldukça yoğun bir iş hayatına sahibim, lakin bünyemin kaldıramadığı bazı zamanlarda inisiyatifimi kullanıp kendime izin veriyorum. Boş zamanlarımı genellikle dostlarım ve ailemle geçiririm. Onun dışında diğer aktivitelerimin birçoğunu otelimizde karşılayabiliyorum.

D.M: Plaza Hotel yatırımınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Cemil Duman: Plaza Hotel’ in bugün geldiği nokta hem bizim hem de Şehrimizin turizm sektörü için gurur kaynağıdır. Bizim en önemli farklarımızdan biri verdiğimiz kaliteli hizmet. Yerli ve yabancı tüm misafirlerimizin zihninde kaliteden ödün vermeyen ve güvenilir bir marka imajına sahip bir otel olmayı önemsiyoruz. Kısa vadede tercih edilen bir marka imajına sahip olmak, gelecekte de hizmet kalite standartlarını daha yükseklere taşıyıp geliştirerek, sürdürülebilir hale getirmek ve şehrimize artı değer katmaya devam etmeyi hedefliyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.