Orhan EFE; ”Herkes sustuğunda ON MEDYA susmayacak!”

Orhan EFE; ”Herkes sustuğunda ON MEDYA susmayacak!”
2 Aralık 2020 00:40
A+
A-

Bursa merkezli ulusal basınımızın yükselen değeri, temsilcilik ağıyla Türkiye genelinde ve Londra’dan Pekin’ e, Moskova’dan Washington’ a ulusal ve uluslararası gündemi sıcağı sıcağına takip edip, tarafsız ve sorumlu yayıncılık ilkesiyle “İnsanlığın vicdanı” mottosuyla yayın yapan ON MEDYA Yönetim Kurulu Başkanı ve Anadolu Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Orhan EFE, On Medya Diyarbakır Temsilciliğini oluşturmak için geldiği şehrimizde Diyar Magazin’ e konuk oldu. Sevgi Özkan Dalgıç’ ın Tarihi İçkale’ de Orhan EFE ile yaptığı söyleşiyi sizler için yazıya döktük.

Sevgi Özkan Dalgıç: Orhan Bey merhaba, öncelikle Diyarbakır’ gelme nedeninizi öğrenmek istiyoruz.

Orhan EFE; Öncelikle şunu ifade edeyim, medeniyetler şehri Diyarbakır’ da olmaktan son derece keyifli ve mutluyum. ON Medya’ nın bünyesinde bulunan ON Radyo Tv kanalı RTÜK ‘ ten Ulusal nitelikte lisansını almış olup ulusal düzeyde yayınlarına başladı. ON Medya Diyarbakır Temsilciliği için çalışmalar yürütmek üzere bu güzel şehrimize geldim. Son derece de keyif aldım.

Sevgi Özkan DALGIÇ: Diyarbakır’ ı nasıl buldunuz?

Orhan EFE: Diyarbakır’ a her adım attığımda hakikaten sanki bir rüya şehrindeymişim gibi hissediyorum. Medeniyetin beşiği…  Tarih kokuyor, insanları çok candan çok samimi,  çok içten, o yüzden Diyarbakır’ da bulunmak ayrı bir keyif. Bir de özellikle o Diyarbakır ciğeri muhteşem bir lezzet. O muhteşem lezzeti de tattık. Ben Diyarbakır’ ı çok seviyorum. İnşallah ON Medya Diyarbakır Temsilciliği açıldığında da daha fazla Diyarbakır’ da olacağız, Diyarbakır’ daki gündemi yakalamaya çalışacağız. Gerçek Diyarbakır’ ı bütün Türkiye gündemine sunmaya çalışacağız. Diyarbakır’ ın ekonomik, sosyal, kültürel bütün sorunlarını ve tanıtımını en iyi şekilde yapmak için On Tv’ de elinden gelen her türlü katkıyı yapacak. Zaten burada da sabit bir stüdyo inşa etmeyi planlıyoruz. Bu da demek ki artık Diyarbakır bölgesel bir noktada olmaktan çıkacak, Türkiye gündeminde hak ettiği yerini alacak diye düşünüyorum. Diyarbakır son derece önemli bir ilimiz, yine tekrarlıyorum medeniyetler şehri Diyarbakır, burada olmak, burada yaşamak burada nefes almak hakikaten ayrıcalık.

Sevgi Özkan Dalgıç: Orhan Bey, sizi görmüşken yılların tecrübesi bir gazeteci olarak sosyal medyanın yerel medyaya etkileri nelerdir, öğrenebilir miyiz?

Orhan EFE: Geleneksel medya, gazete, televizyon, radyo sosyal medyadan son derece etkilendi. Facebook olsun, twitter olsun, instagram olsun, hayatımızın her anını günümüzün her saatini kaplar hale geldi. Ancak görülen süreçte ilerleyen süreçte şu görüldü ki net bir şekilde geleneksel medya bir haber yaparsa bunu mutlaka sağlam kaynaklara dayandırıyor ve mutlaka haber kaynaklarına teyit ettiriyor. Kontrolsüz vaziyette haber kaynakları teyit edilmeden tabi kamuoyuna yansıyan haberler sıkıntı oluşturuyor. Kişisel hakların özel hayatın gizliliği son derece önemli konular bunlar. Yayıncılık son derece ciddi bir iştir. Yani bu sansür anlamında değil ama hukuk devletinde mutlaka belli kurallara belli şartlara, mali, teknik, idari belli şartlara mutlaka bağlanması gerekir. Bu konuda devlet hukuki tedbirlerini aldı. Önümüzdeki dönemde sosyal medyanın çok daha sorumlu bir alan haline geleceğini düşünüyorum ben. Geleneksel medya da bazıları bu değişime ayak uydurdular, gazetelerini kendi internet siteleri v.s. dijital ortama taşıdılar. Yazılı medya da devam ediyor. İnsanlar nasıl dijitalde de kitap var ama kitabı alıp dokunmak istiyor okurken. Mevcut gazetelere de insanlar dokunmak istiyor. Özellikle 35 yaş grubu ve üzeri. Artık bu gelişme bu teknoloji çağına da bütün gazetecilerin ayak uydurması gerekiyor bu noktada. Yoksa varlık gösteremeyecekleri bir döneme geldik. Bu konuda ben Diyar Magazin’ de hakikaten kanalınızı izledim, yaptığınız programlara da baktım son derece düzeyli, sorumlu yayıncılık anlayışınızı da gördüm. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu tür yayıncılık faaliyetlerinin ülkemizde çoğalmasını temenni ediyorum.

Sevgi Özkan Dalgıç: Sosyal medyanın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Orhan EFE: İşte bu noktada sosyal medyayı beşinci sınıf dedikodu kahvesi haline getirenler elenecekler. Bu işi ciddi Diyar magazin gibi sorumluluk sahibi alanında iyi olanlar ilerleyecekler, bu işi ciddi yapanlar kalacaklar. Tabi biliyorsunuz devlet kontrolü de gelecek. Bu internet üzerinden yapılan yayınlara RTÜK Lisansı da geldi. İnşallah biz de ON Medya olarak bu alanda bu şekilde sorumlu yayıncılık anlayışına sahip ülkemizin bütün bölgelerindeki kişilerle gazeteci arkadaşlarımızla bir arada bir güç birliği oluşturmak istiyoruz.

Sevgi Özkan Dalgıç: Diyarbakır adına hayırlı uğurlu olsun diyelim şimdiden, ON Medya’ nın Diyarbakır’ dan da yayın yapacağını duyduktan sonra mutlu olduk bizler de.

Orhan EFE: ON Medya, haberleri yorumları asla manipüle etmez, etmeyecektir de.  Diyarbakır’ ın bütün renklerini, bütün kültürel değerlerini, bütün farklı görüşlerini ekranda Türkiye gündemine taşıyacaktır. Diyarbakır’ ın her alanda gelişebilmesi için, ekonomik olarak, sosyal olarak, kültürel olarak, açık hava müzesi gibi maşallah Diyarbakır harika bir yer insan adeta rüyadaymış gibi. Bunu Diyarbakır’ a hiç gelmemiş, Diyarbakır’ ın adını terörle ananlara inat, biz ısrarla medeniyetler şehri Diyarbakır’ ı en güzel şekilde tüm Türkiye’ ye, Diyarbakır insanının o canlılığını, o samimiyetini, o içtenliğini, o sıcaklığını, o misafirperverliğini bütün Türkiye’ ye duyurmak bizim boynumuzun borcu olacaktır.

Sevgi Özkan Dalgıç: Bir Bursalı olarak memleketimizi bu kadar çok sevmeniz bizi çok mutlu etti. Aslında Bursa da bizim, Diyarbakır da sizin. Bu memleket hepimizin! Bu ülke hepimizin!  Birlik beraberlik içinde olursak biz güçlü oluruz. Bunun bilincindeyiz.

Yılların tecrübesiyle gazetecilik sektöründesiniz. Gazeteciliğe adım atmak isteyen gençlere başarı adına neleri tavsiye edersiniz?

Orhan EFE: Gazetecilik ve medya son derece keyifli ve zevkli bir meslek. Şunu özellikle belirtmek istiyorum, kuşkusuz, yapacağınız mesleğin mutlaka eğitimini almanız gerekiyor. Ancak ne yazık ki üzülerek söylüyorum, gazetecilik iletişim fakültelerinde, radyo tv, sinema bölümünde iletişim anlamında maalesef üniversitelerimiz yeterli eğitimi veremiyorlar. Çok fazla fedakârlık gerekiyor bu meslekte. İyi bir gazeteci, iyi bir radyo televizyoncu, iyi bir editör olunması için; bir bunu normal bir meslek olarak görmemeli. Sabah sekiz, akşam beş gibi bir mesai kavramı asla olmaz bizim meslekte. Bu noktada kesinlikle gazeteciliği bir yaşam tarzı olarak göremeyecekse gençlerimiz asla başarılı olamazlar. Başarılı olmak istiyorlarsa gençler; çok çalışacaklar, çok emek verecekler ve yaşam tarzı haline getirecekler. Ama bir giren de bir daha çıkamıyor. Çok keyifli bir meslek, öyle de bir büyüsü var.

Sevgi Özkan Dalgıç: Gazeteci şehrin gözü kulağıdır diye düşünürüm ben. Güzel bir söz de duymuştum, “gazetecilerin vicdanı onun pusulasıdır” o zaman işini en iyi yapan olur diye, bu konuda ne demek istersiniz?

Orhan EFE: Maalesef Ülkemizde gerek yerel medyanın büyük kısmı gerek ulusal medyanın büyük kısmı gazeteciliği gazetecilik gibi yapmıyorlar yani belli siyasilerin emrinde, belli sermayelerin elinde maalesef oyuncak olmuş durumdalar. Ekonomik bağımsızlığı olan arkadaşlarımız oradan o reklamı alayım, iktidardan bu nimetlerden faydalanayım şeklinde bir kaygısı yoksa son derece güzel gazetecilik örnekleri ortaya koyuyorlar. Bizim yayın grubumuzun, Marmara gazetemizin, sloganımız “Marmara’ nın vicdanı”, ON Medya; İngilizce biliyorsunuz ON açık demek, medya ortam “açık ortam”, uluslararası, international bir isim koyalım dedik, onun sloganı da ne biliyor musunuz? “İnsanlığın vicdanı”. Yani bütün insanlık sussa bile inşallah ON Medya yayında kaldığı sürece Diyarbakır’ ın da vicdanı olacak, Bursa’ nın da, Edirne’ nin de, izmir’ in de, Antalya’ nın da Iğdır’ ın da, Samsun’ un da, Balkanlar’ ın da, Ortadoğu’ nun da. Yani herkes sustuğunda ON Medya susmayacak. İnsanlığın vicdanı, sorumluluğunu yerine getirmeye çalışacağız. İnşallah Rabbim nasip eder.

Sevgi Özkan Dalgıç: İnşallah. Kolaylıklar diliyoruz. İşiniz güzelliği yapmak olduktan sonra hep başarılı olursunuz denir. Hep başarılar dileriz.

Orhan EFE: Ben de Diyar Magazin kanalının bütün takipçilerine, sizin vasıtanızla bütün Diyarbakır halkına ON Medya Radyo Tv Yönetim Kurulu Başkanı ve Anadolu Gazeteciler Birliği Genel Başkanı olarak en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Sizleri de tebrik ediyorum, sorumlu yayıncılık anlayışınız nedeniyle. İnşallah Diyarbakır’ da daha çok olacağız bu keyfi daha fazla yaşayacağız, Diyarbakır’ ın tüm değerlerini de inşallah tüm Türkiye’ ye tanıtmış olacağız. Çok teşekkür ediyorum bana bu imkânı verdiğiniz için. Kolaylıklar diliyorum.

Orhan – Handan EFE çifti Diyarbakır’ ın tarihi ve kültürel mekanlarını gezme fırsatı buldular.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.