Güven Oto Tamir Firma Sahibi Ramazan Kandemir; ”Güvenliğiniz aracınıza, aracınız da bize emanet”

Güven Oto Tamir Firma Sahibi Ramazan Kandemir; ”Güvenliğiniz aracınıza, aracınız da bize emanet”
6 Temmuz 2022 14:55
A+
A-

Küçük yaşlardan itibaren okul hayatına ara verip çıraklıktan ustalığa ve kendi iş yerini açmaya uzanan meslek öyküsünü, okuma aşkıyla dışardan bitirdiği lise ve Kamu Yönetimi lisans eğitiminin ardından “Kaymakamlık” hedefiyle tamamlama hayaline sahip Güven Oto Tamir firma sahibi genç iş insanı Ramazan Kandemir ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

 

D.M: Sizi tanıyabilir miyiz?

Ramazan Kandemir: 1986 doğumluyum, evliyim. 2 çocuk babasıyım. Sanayi sektöründe 12 yıldır hizmet verdiğim Güven Oto Ford Servisi’ nin sahibiyim. Mesleğe giriş öyküm, babamın ben küçükken çalışıp meslek sahibi olsun diye çırak olarak sanayiye vermesiyle başladı. Hem sanayiye devam edip, hem de okumaya karar verdim. Liseyi, meslek lisesini ve üniversiteyi dışardan okuyarak bitirdim. Dicle Üniversitesi Elektronik Bölümü ön lisans ve Kamu Yönetimi lisans mezunuyum. Kısmetse önümüzdeki dönemde Kaymakamlık sınavına hazırlanıyorum. Boş zamanlarımda farklı yerleri gezmek, at binmek ve yüzmekten hoşlanırım. Özellikle bu tür aktiviteleri çocuklarımla birlikte yapmak en büyük zevkim. Bunun yanı sıra siyaset ve sivil toplum çalışmalarıyla halkımıza nasıl faydalı olursam o kadar mutlu olurum düşüncesindeyim.

D.M: Firmanızın özellikleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ramazan Kandemir: Ford marka minibüs ve binek araçların bakım ve onarımını yapmaktayız. Parça, yedek ve çıkma parça satışı da gerçekleştirmekteyiz. Son zamanlarda maliyet artışları sebebiyle mümkün olduğunca müşterilerimiz memnun kalsın diye yedek ve çıkma parça işine de girmeye çalışıyoruz. Kullanıma bağlı olarak parçalarda eskime, yıpranma varsa yedek ve çıkma parçalarla değişim ya da onarım gerekebilir. Şimdilerde maliyet artışları nedeniyle onarma yoluna gidiyoruz. Resmi kurum araçları olduğu gibi genelde özel kuruluşların, şirketlerin, araç onarımlarını yapıyoruz. Özellikle büyük inşaat firmalarının araçlarının çok zor şartlarda kullanımı nedeniyle masrafları çok olduğu için verdiğimiz fiyat tekliflerinde  % 20’ lik karı, %5’ lere kadar düşürdüğümüz oluyor. Müşteri memnuniyetini sağlamak adına maliyeti düşürebilmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Müşterilerimizin bütçesine uygun çözümler üretmeye çabalıyoruz.

D.M: Firmanızı diğer firmalardan farklı kılan özellikleriniz nelerdir?

Ramazan Kandemir: İşimiz hassasiyet gerektiren, kendine göre zorlukları olduğu gibi severek yaptığımız bir iş. Güvenliğiniz aracınıza, aracınız da bize emanet. Bu bilinçle işimizi özenle yapmaya çalışıyoruz. Müşteriye karşı esnek davranmamız, ilgili davranmamız, müşterilerimizin memnuniyetini önceleyen bir firma olarak kendi iş yeriymiş gibi rahat olması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Hesaplar olsun, yedek parça olsun, onarım olsun, bakım olsun, özellikle müşteriye o güler yüzü göstermeye, ihtiyacı olan bütün hizmetleri sunmaya gayret gösteriyoruz.

Bizi farklı kılan özelliklerden biri olarak 7/24 yol yardımı hizmeti sunuyoruz. Müşterilerimiz yolda kaldığı zaman gerek telefonla, gerek özel araçla, gerekirse yol yardımıyla aracın yerinde bakım ve onarımını yapıp parça hizmeti de sunup müşterinin yoluna devam etmesini sağlıyoruz. Bununla ilgili bir anımı da sizinle paylaşmak istiyorum. Günün birinde bir müşterimiz bizi Suriye’ den aradı. Suriye malum savaş bölgesi olduğu için gitmemiz mümkün olmadı ama telefonla görüntülü görüşme gerçekleştirerek müşterimizi yönlendirerek aracı çalıştırdık. Hatta olası sorunlar için telefonumda daha önceden hazırladığım onarım videolarıyla yurt içi, hatta yurt dışında olan müşterilerimize bu şekilde hizmet sunduğumuz da oluyor.

D.M: Özel bir servis olarak hizmet vermektesiniz. Markanın kendi yetkili servisleriyle sizin aranızda ne gibi farklar var. Müşterinin sizi tercih etmesi için sunduğunuz avantajlar neler?

Ramazan Kandemir; Yetkili servislerde maliyetler biraz yüksek. Biz gerektiğinde parça onarımıyla maliyeti düşük tutmaya özen gösterirken yetkili servislerde bu mümkün değildir. Yetkili servisler tamirattan ziyade hemen yeni parça ile değişim anlayışındadırlar.  Ayrıca yetkili servisler %20’ lik kar oranıyla çalışırken, biz yerine göre %5 kar oranıyla sırf müşteri memnuniyeti için satışa sunuyoruz. Düşük kar marjıyla yetinmeyi biliyoruz. Bizim için önemli olan çok kazanmak değil müşteri memnuniyeti. Kişi kişiyi getirir, aç gözlülük yaparak yüksek kar marjıyla müşterinin karşısına çıkmıyoruz. Bizim için müşterimizin memnun olup çıkması çok önemli. Güler yüzle ayrılan her müşterimiz bizim doğal reklamımızı yapıyor zaten. Garanti koşullarımız da mevcut. Müşterimize yaptığımız tüm işlemler fatura karşılığında belirtildiği için hem parça hem de işçilik garantisini bir yıl süreyle sunuyoruz. Faturasını kaybetmediği sürece sıkıntı olmuyor.

D.M: Sektörünüzdeki sorunları değerlendirebilir misiniz?

Ramazan Kandemir: Akaryakıt zamları sonucunda araç kullanımının azalması haliyle bakım ihtiyaçlarını ötelemeyi de beraberinde getirdi. Bu nedenle iş hacmimizde büyük bir düşüş meydana geldi. İş potansiyelimizin düşmesi geçim sıkıntılarını netice veriyor. Eskiden iş yerimize günlük 30 araç girerken şu an 7-8 araç giriyor.  Maalesef kötü örnekler nedeniyle halk arasında özel araç bakım onarım servislerine dair özellikle güven ve yetkinlik anlamında akıllara birçok soru işareti geliyor. En çok da oto tamircinin değiştirdim dediği parçayı aslında yerinde bırakmış olma ihtimali,  güven probleminin temelini oluşturuyor.  Biz Güven Oto Tamir olarak değişimi yapılan parçaları da müşterilerimize sunuyoruz. İşimizin ehliyiz, yaptığımız işin arkasında duruyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.