Murat KÜÇÜKALİ; “Eğitimde en büyük başarı; işini iyi yapan, ahlâklı insan yetiştirebilmektir”

Murat KÜÇÜKALİ; “Eğitimde en büyük başarı; işini iyi yapan, ahlâklı insan yetiştirebilmektir”
2 Şubat 2023 13:17
A+
A-

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Murat KÜÇÜKALİ ile yoğunluğundan dolayı uzun süren bir bekleyişin ardından nihayet röportajımızı gerçekleştirdik! Diyarbakır’ın eğitim kalitesini yükseltmeyi ajandasında ilk sayfaya alan, hayata geçirdiği vizyon projeleriyle, çalışma disipliniyle, eğitim camiasına farklı bir çalışma ruhu kazandıran ve ilimize değer katan bir eğitimci o. Öğrenciler ve öğretmenlerle olduğu gibi toplumun her kesimiyle sıcak bir bağ kuran Sayın Murat KÜÇÜKALİ ile eğitim anlayışını, hayata bakışını ve projelerini konuşmaktan büyük keyif aldık, dileriz siz de röportajımızı keyifle okursunuz.

Sevgi Özkan DALGIÇ; Sizi yakından tanıyabilir miyiz?

Murat KÜÇÜKALİ; 1973 Trabzon Sürmene doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Sürmene’de tamamladım. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmenliği’ nden mezun olup edebiyat öğretmeni olarak Malatya’da göreve başladım. Yaklaşık 10 yıldır İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevimi yürütüyorum. 1 yıl önce de Diyarbakır’a atandım.

Sevgi Özkan DALGIÇ; Diyarbakır’ da eğitim anlamında ajandanıza yazdığınız en önemli sorunlar ve bu sorunlara çözüm projeleriniz nelerdir?

Murat KÜÇÜKALİ; En önemli sorunlarımız; akademik sınavlardaki başarı sıralamamız ve fiziki yetersizlikler. Akademik sınavlarda başarımızı arttırmak için il genelinde Etüt Diyarbakır projemizi başlattık. Bu proje ile öğrencilerimiz farklı arkadaşlarıyla, farklı okullarda, alanında uzman farklı öğretmenlerden ders alarak ve de ücretsiz destek kaynak imkânlarıyla sınavlara hazırlanacak. Hedefimiz akademik sınavlarda Türkiye sıralamasında 5 yılda ilk 20 içerisinde yer almak. İlimizde fiziki imkânları iyileştirmek için 199 yeni okul yatırım programına alındı. Bunların bir bölümü ihale edildi, inşaatlar başladı. 2 yıl içerisinde okul inşaatlarını bitirmeyi planlıyoruz

Sevgi Özkan DALGIÇ; Sizce en güzel okul nasıl olmalıdır?

Murat KÜÇÜKALİ; Öğretmen ve öğrencinin kendini güvende ve değerli hissettiği; severek gittikleri okul en güzel okuldur.

 

Sevgi Özkan DALGIÇ; Sizce başarı nedir?

Murat KÜÇÜKALİ; Eğitimde en büyük başarı; işini iyi yapan, ahlaklı insan yetiştirebilmektir.

Sevgi Özkan DALGIÇ; Ailenizden aldığınız hayat dersi?

Murat KÜÇÜKALİ; “Her ne iş yaparsan yap, yaptığın işe dön bak, kendine layık görüyorsan o iş tamama ermiştir.”

Sevgi Özkan DALGIÇ; Hayat felsefeniz?

Murat KÜÇÜKALİ; Aileden aldığımız hayat dersi aynı zamanda hayat felsefemiz.

Sevgi Özkan DALGIÇ; “İlk Dersimiz Egzersiz” projenizle öğrencilere ne anlatmak istemiştiniz?

Murat KÜÇÜKALİ; Öğrencilerimizin sabahın mahmurluğunu üzerlerinden atarak zinde bir şekilde derse başlamalarını hedefledik. İl geneli Okul Öncesi, İlk ve Ortaokul öğrencilerimize yönelik bir proje. Öğretmenlerimiz faydalı olduğu yönünde görüş belirttiler, uygulamaya devam edeceğiz.

Sevgi Özkan DALGIÇ; İl Milli Eğitim Müdürlüğünce mesleki eğitim fuarı düzenleme amacınızı öğrenebilir miyiz?

Murat KÜÇÜKALİ; Mesleki eğitim memleket meselesi. Bu alanda yapılan çalışmaların, elde edilen kazanımların, iş imkânlarının öğrencilerimizin ve vatandaşlarımız tarafından bilinir olmasını ve öğrencilerimizin mesleki eğitime yönelmelerini sağlamayı amaçladık. Bu yıl ikincisini daha geniş kapsamlı yapmayı planlıyoruz.

Sevgi Özkan DALGIÇ; Güntiad ile tekstile teşvik protokolü imzalama hedefinizi öğrenebilir miyiz?

Murat KÜÇÜKALİ; Diyarbakır’ımızda tekstil sanayisinde hızlı bir gelişme yaşanıyor. Bunun arzu edilen hedefe ulaşması için sektörün kalifiye elemana ihtiyacı var. Bu ihtiyacı mesleki eğitimle karşılayabiliriz. Diyarbakır tekstilin başkenti olacak; bizim de bunda katkımız olacak. GÜNTİAD Başkanımıza ve yönetimine destekleri için teşekkür ediyorum.

Sevgi Özkan DALGIÇ; İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Büyükşehir Belediyesi ve Kuyumcular Oda Başkanlığı ile şehir ekonomisine artı değer katacak Yarı Değerli Taşlar ve Kuyum Ustası Yetiştirme protokolü imzaladınız, Tokat ilinde de böyle özel bir projede imzanız var. Bu konuyla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Murat KÜÇÜKALİ; Diyarbakır yarı değerli taşlar bakımından keşfedilmemiş bir coğrafya. Yaptığımız araştırmalar sonucu bu taşların bulundukları yerleri keşfettik. Olgunlaşma Enstitüsü merkezimizde kapsamlı bir Yarı Değerli Taş İşleme ve Kuyum atölyesi kurduk. Burada Büyükşehir Belediyemizle ve Kuyumcular Odasıyla protokoller yaparak hanımefendilere yönelik istihdam sağlayacağız. Bu sektör Diyarbakır’da gelişecek, hem ekonomiye hem de ilimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Eğitim her yerde.

Sevgi Özkan DALGIÇ; “Hayat, yaşadıklarınızdan hatıra kalanlardır denir. Diyarbakır’ da yaşadığınız bir anınız?

Murat KÜÇÜKALİ; Diyarbakır’da yaşanan her an bir anı bizim için. Diyarbakır büyük bir tecrübe… İyi ki burada görev yapmayı nasip etmiş Yüce Allah.

DİYAR MAGAZİN / DİYARBAKIR HABER

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.