Mektubunuz bu sefer kibrit kutusunda 

Mektubunuz bu sefer kibrit kutusunda 
31 Ağustos 2023 13:28
A+
A-

Mektubunuz bu sefer kibrit kutusunda 

Haber : Murat Genç

Kibrit Kutusundaki Mektup isimli kitap okuyucularına buluştu. Kesinlikle kurgu değildir uyarısını hatırlatan eserin yazarı ve iceriği hakkında azıcık bilgiyi  sizler için derledik.

Yayın Tarihi: 24.08.2023
ISBN: 9789759579852
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 222
Cilt Tipi: Karton Kapak
Boyut: 13.5 x 19.5 cm.
İlgili Kategoriler: Kitap : Edebiyat / Roman (yerli)

BİR YAZARIN SERÜVENİ

Cihan Olan, Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı Uzunyar köyünde dünyaya geldi. Eğitim hayatına sırasıyla Bitlis’te, 100. Yıl Atatürk ilköğretim okulu, Bitlis lisesi ve Bitlis Eren Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun olmuş olup, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji bölümünü okumaktadır. 2011 yılından itibaren, çeşitli kurum ve kuruluşlarda Amatör tiyatro oyunculuğu ve eğitmenliğini yapmakta olup, aynı zamanda Bitlis Belediyesi Tiyatro Topluğunun kurucusu ve genel sorumlusudur. 11 yıldır Bitlis Belediyesi personeli olarak çalışıyor.  Çocukluğundan beri hayalini kurduğu romanın yazımına 2012 yılında başlayan yazar, zaman zaman çeşitli sebeplerden dolayı ara vermek zorunda kaldıysa da, Ağustos 2023’te eserini tamamlamayı başardı.
Otobiyografik romanın genel konusu, gençlik yıllarının aşk serüvenleri, Bitlis’in tarihi, coğrafyası, kültür ve sosyal yapısıdır. Bu eser biraz da ihtiyaçtan doğmuştur. Hayatın paylaştıkça güzelleştiğini, bilginin de paylaştıkça zenginleştiğine vurgu yapıldığı ve en önemlisi de aşkın ve sevginin ne kadar değerli olduğunu ve bunu yaşayabilmenin herkese kısmet olamayacağını anlatıyor. Zorluk yaşamadan hiçbir başarının mümkün olmadığına ve peşinden gidilmeyen hiçbir hayalin gerçekleşmeyeceğine tanıklık etmiş olacağız.

 

Yazar, eserini yazma düşüncesini ve sürecini şöyle anlattı;
Öncelikle bu eser. azmin, sabrın, iyi niyetin, uykusuz gecelerin ve fedakarlığın meyvesi olup, aynı zamanda toplumdaki kadınların değer aynasıdır.
6 Yaşında gördüğüm bir rüya, bu serüvenin başlangıcı oldu.
Bir öğlen vakti evin karşısındaki ahşap köprüden geçmeye çalıştığım esnada, gözüm suyun içindeki nesneye takıldı. Rüzgarın salladığı köprü nesneyi görmemi engelliyordu. Karşıya geçip dere kenarına gelince, suyun içindekinin bir kitap olduğunu fark ettim. Merak salıp kitabı almaya yeltenince, çok derinde olduğunu fark ettim. Hızlıca soyunup suya balıklama dalınca, suyun altında bir şey göremeyip gün yüzüne çıktım. Şoka girmiştim tekrar suya dalınca kitabın suyun altında sürüklendiğini gördüm, elimi uzattıkça kitap kayıp gidiyordu, bir süre bu şekilde suyun altında kitabı yakalamaya çalışırken nefes almak için suyun yüzeyine çıkınca gecenin karanlığıyla karşılaşınca ürperdim. O korkuyla ter içinde yatağımdan fırlayınca, dışarının hafiften aydınlandığını gördüm, hiç tereddüt etmeden elbisemi giydiğim gibi dışarıya fırlayıp dereye doğru koşmaya başlayınca ayağım takılıp yere düştüm. Başımı kaldırınca köprünün üstünde bir kız çocuğunun oynadığını gördüm, kız oynadıkça köprü sallanmaya başladı. Köprüden düşmek üzere olan kıza seslenince, sesimin çıkmadığını fark ettim, ne kadar bağırsam da sesim çıkmıyordu. Bu arada kız köprünün üstünden dereye düştü. kalkıp köprüye doğru koşacakken bir el beni tuttu. Dönünce babamın yüzündeki gergin bakışla karşılaştım. Babam “ hadi eve gidelim dedi” babamın sesiyle uyandığımda rüya içinde rüya görmüş olduğumu fark ettim. O, benim için sıradan bir rüya değildi ve hiçbir zaman da olmadı. Nitekim bugün bu kitabın elimde oluşunun sebebi belki de o rüyadır. Çünkü kitaplara olan ilgi ve bağlılık bu rüyayla bilinçaltıma yerleştiğini biliyorum.
İşte bu rüyadan sonra Ayvaz’ın bilinçaltında kitaplara karşı bir sempati oluşmuştu. Malum hepimizi yönlendiren ama, farkında olmadığımız bilinçaltı yaşantılarımız var. Yıllar sonra bunu bir hayale dönüştürdüm. Hayatım şekillendikçe ve yeni serüvenler yaşadıkça bu eseri yazmaya karar verdim. İnsan yaşadıkça yaşam anlam kazanır ve bu yaşadıklarını ölümsüzleştirme ihtiyacı hisseder. Atılan her adımın ve eylemin bir sebebi vardır. Bu eser de sebepsiz değildir. Benim için çok özeldir çünkü çok özel ve değerli hikayeleri barındırıyor. Bir insanın, hayatımıza ne denli olumlu yansıyabileceğinin aynasıdır bu roman.
İnsanı ölümsüzleştiren ardında bıraktığı eser ya da eserleridir. Bu bazen çocuğunuz olur, bazen diktiğiniz bir ağaç, bazen de yazdığınız bir eser. Aslında en önemlisi de yaşadığınız hayatın olumlu ve olumsuz yönlerini insanlara bir ders, bir örnek ve bir tecrübe olarak aktarma ihtiyacı hissediyorsunuz. Ben de kendi hayat tecrübemi insanlara aktarmak ve paylaşmak istedim ki, herkes payına düşeni alsın ve yarar sağlasın. İyi ve doğruyu aktarmak kendime vazife olarak bildim. Bu kitapta olumlu şeyler karşısında olumsuz durumları da aktardım. Aktardım ki okuyucu iyi ve kötüyü karşılaştırıp ona göre kararlar alsın.
Son zamanlarda toplumda birtakım bozulmaların yaşandığı ve insanların özünü kaybetmeye başladığına tanıklık ediyoruz. Bunun en büyük sebebinin de Internet ve sosyal medya olduğunu kabul etmek lazım. Teknolojinin faydalı olduğu kadar zararlı yönlerinin olduğunu inkar edemeyiz, o yüzden bilinçli kullanmak esas olmalıdır. İnsan özünü kaybetmeye başladığı gün, vicdani gevşemeler ve bunun sonunda bir öz çıkar duygusu ön planda olur. Belirtmiş olduğum bu konuları da ihtiyaç olarak romanımda işledim.
Verdiğim mesajlar toplumun geneline hitap etmektedir. Değerli okurlarıma saygılarımı sunar, eserimin fayda sağlaması dileğiyle.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.