‘Her ebeveyn gibi çocuğumun iyi ve kaliteli bir eğitim alması benim de önceliğim’

‘Her ebeveyn gibi çocuğumun iyi ve kaliteli bir eğitim alması benim de önceliğim’
9 Mayıs 2023 19:10
A+
A-

DİYARBAKIR GEN KOLEJİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI AV. SERVET VURAL;

‘Her ebeveyn gibi çocuğumun iyi ve kaliteli bir eğitim alması benim de önceliğim’

En temel insan hakkı olan yaşama hakkının yanı sıra, insanın doğuştan getirdiği yeteneklerini geliştiren en önemli araç eğitimdir. Yaşama hakkı ile eğitim hakkı arasındaki yakın ilişkiden hareketle, eğitim ve insan hakları ortak bir ideal taşımaktadır. Diyarbakır Gen Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Av. Servet Vural ile bir araya gelerek eğitime bakış açısını ve eğitim alanındaki ideallerini gerçekleştirmek üzere hayata geçirdiği Diyarbakır Gen Koleji’ ni konuştuk.  Vural, iş insanı kimliğinin yanı sıra şehrimizin başarılı avukatlarından biri olup Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu üyesidir. Ayrıca hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk yapmaktadır.

 

D.M; Başarılı bir hukukçu olarak sizi, özel öğretim sektörüne yatırım yapmaya yönelten etken ne oldu?

Av. Servet Vural; Eğitim, temel bir insan hakkıdır.  Bunun nedeni, eğitim hakkı ile insanların başka hak ve özgürlükleri kendileri için kullanılır hale getirmeleri ve onlardan faydalanabilmeleridir. Mesela eğitim ile insanlar kendilerine gerekli olan bilgi ve becerileri edinerek bir meslek sahibi olma, haklarını arama, toplumsal yönetime katılma gibi birçok hak ve özgürlüğü de hayata geçirme olanağına sahip olur. Ben hukukçu veya iş insanı kimliğimden önce bir ebeveynim. Her ebeveyn gibi çocuğumun iyi ve kaliteli bir eğitim alması benim de önceliğim. Kendi çocuğum dahil tüm çocuklar için mutlu, donanımlı, gelecekte ihtiyaç duyacakları yeterlilikleri onlara kazandıracak bir okul hayalimi gerçekleştirme fırsatı olarak gördüğüm Diyarbakır GEN Koleji’ni hayata geçirdim. İstedim ki çocuklarımız ilkokulda hayal kursun, ortaokulda proje üretsin, lisede iş fikirleri geliştirsinler. Çocuklarımızın küreselleşen dünyada değerlerine sahip, yabancı dile hâkim, kodlama dilini bilen, yeni yüzyılın mesleki donanımları, işbirliği, proje geliştirme gibi yeterliliklere haiz bireyler olarak yetişmelerini arzu ediyorum.

 

D.M: Eğitime bakış açınızı şekillendiren ana unsurlar nelerdir?

Av. Servet Vural; Toplumun eğitim kalitesi, o ülkenin gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli kriterlerdendir. Eğitimin nitelikli ve kaliteli olması öncellikle eğitim sistemi, öğretmen kalitesi, akademik başarı ve sınav başarısı, fiziki imkânlar, özgüven gelişimi, beslenme, ders dışı sportif, kültürel, sanatsal aktivite ve kursların yanı sıra, veli-öğrenci profili ve yabancı dil eğitimi gibi koşullara bağlıdır. Yani kullanılan eğitim sistemi ile güncel ve bilimsel yöntemlerin ne kadar takip edildiği, okuldaki spor alanları, havuz, atölyeler, teknoloji ve dil sınıfları, sınıfların ve bahçenin genişliği ile bunların kullanılabilirliğinin ne olduğu, sadece sınavlarda yüksek puan almaya yönelik “akademik başarı” değil, aynı zamanda ders dışı etkinlikler ve kurslar ile etüt uygulamalarının yanında çocuklarımızın ruhsal ve bedensel gelişimlerini sağlamaları için sportif, kültürel ve sanatsal aktivitelere yer verilmesi ve böylece öğrencilerin özgüvenlerinin gelişmesi, kendini rahatlıkla ifade edebilmesi için gerekli koşulların sağlanması  önemlidir.  Yine öğretmenlerin mesleki yeterliliği ve kişisel özelliklerinin yanında ekonomik olarak memnuniyetlerinin sağlanması da son derece elzemdir. Ayrıca okul menüsünde sağlıklı beslenmeye önem verilmesi, çocukların yaş gelişimleri ve bedensel ihtiyaçlarının dikkate alınarak menünün hazırlanması gibi etmenler hem bir ebeveyn hem de bir eğitim kurumu yöneticisi olarak eğitime bakış açımı şekillendiren temel unsurlar olduğunu söyleyebilirim.

D.M: Gen Koleji’nin eğitim sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Av. Servet Vural; Öncelikle eğitim sisteminin uygulayıcıları olarak öğretmen kadromuzun empati duygusu yüksek, öğrencilerine rehberlik edebilen, teknolojiye hakim, alanlarındaki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden, alanlarına ilişkin özgün içerikler üretebilen kaliteli öğretmenlerden oluştuğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bütün öğrencilerimiz için oluşturduğumuz dijital portfolyo ile öğrencilerimizi tanımak ve potansiyellerini görmek için anaokulundan itibaren eğitim süreci boyunca hangi alanlara ilgili olduklarını, gelişimlerini ve yeterliliklerini takip ediyoruz. Böylece hem öğrencide hem ailesinde bir farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Bir anlamda öğrencilere hazırladığımız gen haritası ile kariyerlerini planlama fırsatı sağlıyoruz. Okulumuzda güçlü ve yapılandırılmış yabancı dil programına yer veriyoruz. Anaokulundan lise son sınıfa kadar yoğunlaştırılmış bir yabancı dil programı yürütmekteyiz. Yaş düzeyleriyle paralel olarak öğrencilerimizin dilin dört becerisini (okuma, dinleme, yazma, konuşma) etkin şekilde kullanabilmeleri ve kendilerini rahatlıkla ifade edebilmelerini sağlıyoruz. Öğrencilerimizin problem çözme, sistematik düşünme yeteneğini sağlama ve geliştirme, Robotik Kodlama ve STEM derslerimizle küçük yaşta kod yazmayı öğrenmelerine aracılık etme ve buradan öğrendikleriyle tüm yaşamları boyunca fark yaratmalarını sağlamak için Diyarbakır Gen Koleji olarak öğrencilerimizin akademik başarılarını yüksek tutmayı önemsiyoruz. Bunun yanı sıra onları yaşama çok yönlü olarak hazırlamaya özen gösteriyoruz.

 

D.M: Okulunuzun fiziksel koşulları hakkında neler söylemek istersiniz?

Av. Servet Vural: Okulumuzda modern derslikler, teknolojik sınıflar, fizik, kimya, biyoloji ve fen bilgisi laboratuvarları, interaktif bilgisayar ve dil laboratuvarları, müzik ve resim derslikleri, bale ve jimnastik salonu, çağdaş donanımlı çok amaçlı konferans salonu, kütüphane, sağlık birimi, spor salonu, yüzme havuzu, ergonomik şartlardaki yemekhane ve kafeteryamız yer almaktadır. Diyarbakır Gen Koleji olarak, sahip olduğumuz fiziki ve teknolojik imkânlarla, 24 kişiyi geçmeyen sınıf mevcutlarımız, verdiğimiz yabancı dil eğitimi, uyguladığımız programlar, oluşabilecek her sorunu en etkin metotları kullanarak çözen göstermelik değil işlevsel rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri ile nitelikli bir eğitim hizmeti sunmaktayız.

 

D.M: Son olarak eklemek istediklerinizi alabilir miyiz?

Av. Servet Vural: Kampüs alanımızda ve ders mekânlarımızda gerçekleştirdiğimiz yeniliklerin yanı sıra idareci, öğretmen ve çalışan kadromuzda yeni vizyonumuz ile en iyi olma noktasında enerjimizi tazeledik. Alanında uzman, değişime ve gelişime açık eğitim kadromuz ile sunduğumuz nitelikli eğitim programlarımız ile kendimizle yarışan bir kurum olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Gen Koleji olarak öğrencilerimize çift diploma imkânı sunmak için farklı ülkelerdeki kurumlarla görüşmelerimiz sürüyor. Öğrencilerimizi lisede değişim öğrencisi olarak bir başka ülkeye göndermek ve yurtdışında bir başka ülkeden daha diploma almalarını sağlamak için görüşmeler yapıyoruz.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.