Diyetisyen Duygu Penekli; “mottom magazinsel diyetten ziyade bilimsel diyettir”

Diyetisyen Duygu Penekli;  “mottom magazinsel diyetten ziyade bilimsel diyettir”
13 Mart 2022 15:40
A+
A-

Dünya ülkelerinde olduğu gibi Ülkemizde de gün geçtikçe artan obezite sorunu, kişinin sağlık sorunlarının ve masraflarının artması, yaşam kalitesinin düşmesi, toplumdan soyutlanması ve yaşam beklentisinin azalması gibi sonuçlara yol açmakta, günümüzün en önemli hastalık ve ölüm nedenlerinden biri olarak kabul edilmekte…

Toplumda hatırı sayılır bir kitle haline gelen şişmanlık ve obezite sorununa yönelik diyet uygulamaları ve tarifleri de bilhassa sosyal mecralarda adeta bilgi kirliliğine yol açmış durumda. Haliyle doğru bilgi ve tavsiyeler için işin ehline müracaat etmek lazım.

Alanında başarılı çalışmalara imza atan Diyetisyen Duygu Penekli ile yaptığımız röportajı siz değerli Diyar Magazin okuyucuları ile paylaşıyoruz.

D.M: Okuyucularımız için kendinizi tanıtabilir misiniz? Duygu Penekli kimdir?

 

Diyetisyen Duygu Penekli; Evli bir çocuk annesiyim. 3 yıla aşkın bir süredir beslenme tedavisi alanında çalışan bir diyetisyenim. 2019 yılının Haziran ayında Selçuk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü başarı ile bitirdim. Daha öncesinde 2010 yılında Giresun Üniversitesi Gıda Teknolojileri Bölümü’ nü bitirdim. 2013-2016 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü’ nü okudum. İş hayatıma 2019 yılında kendi kliniğimi açarak başladım.

Üç yıldır Diyarbakır’ da klinik diyetisyenliği, Türkiye ve Yurtdışında da online beslenme tedavisi hizmeti vermekteyim. Nuttiva markası 1. Sınıf Giresun fındıklarının bölge bayiliğini yapmaktayım.

 

D.M: Beslenme ve Diyetetik Bölümü’ ne nasıl başladınız?  Bu süreç nasıl şekillendi?

 

Diyetisyen Duygu Penekli; Giresun’da Gıda Teknolojileri Bölümü’ nü bitirince çok istediğim Beslenme ve Diyetetik Bölümü için Yakındoğu Üniversitesi’ nde bir sene bölümü okudum. Daha sonra okula devam ederken geçirdiğim bir rahatsızlıktan ve onun tedavisinden dolayı bölümü bırakmak zorunda kaldım. Daha sonra farklı bir bölüm olan Biyoteknoloji bölümünü bitirdikten sonra eşimin ısrarla sevdiğin mesleği yapmalısın telkinleriyle Selçuk Üniversitesi’ nde üç yıl sürecek eğitimime başladım. İlk iki yıl teorik eğitim aldıktan sonra üçüncü yılında Konya Selçuk Tıp Fakültesi Hastanesi’ nde stajımı bitirdim. Bölümü okurken beslenme tedavisinin sadece kilo almak ve kilo vermek olmadığını, insanların ilaç tedavisinin yanında beslenme tedavisi ile çok daha başarılı sonuçlara ulaştığını tatbik ettim. Benim bu mesleğe başlama serüvenim en başında pcos ve tiroit rahatsızlığımdan ötürü obezite sorununu yaşamam ve bölümü okurken obeziteden kurtulmam beni bu mesleğe aşık etmek için yetti.

 

D.M: Doğru diyet sizce nasıl olmalıdır?

 

Diyetisyen Duygu Penekli; Doğru diyet her zaman kişiye özgü, kişinin sağlık durumu, sosyo-ekonomik seviyesi ve ruhsal durumuna göre bireye has olmalıdır. Bu kriterlere uymayan diyet her zaman başarısız olmaya mahkûmdur.

Diyet kişinin hastalığının olması veya olmamasına göre çok büyük değişiklik arz eder. Diyetler kişiye has olduğu gibi her bir hastalığa göre de özgüdür. Bu yüzden beslenme tedavisi uygulanırken bilimsel makale ve yayınlar ile güncel bilgiyi takip etmek ve tedavide bunu uygulamak esastır.

D.M: Duygu Penekli neden tercih edilmeli, başarınızın sırrı nedir?

 

Diyetisyen Duygu Penekli; benim mottom magazinsel diyetten ziyade bilimsel diyettir. Kaliteli bir diyet tartıdaki rakam eksilmesinden ziyade kişinin metabolik yükünü arttırmadan yağ kaybını amaçlayarak, kas kaybından olabildiğince kaçınıp kişinin sağlığına ve kaliteli yaşamasını sağlamaktır.

Örneğin; totalde 30 kilo vermiş birisi olsun.  Bunun 27 kilosu yağ ve sıvı kaybı olmalıdır. Bu da %90’ lık kısmına tekabül eder. %10’ dan fazla kas kaybı hiçbir zaman istenmez. Çünkü ne kadar fazla kas kaybederseniz iç organlarınıza o kadar fazla metabolik yük binecektir. Buda verilen kilonun hızlıca geri alınmasını kaçınılmaz kılacaktır. O yüzden ben çok hızlı kilo vermek istiyorum diyen kişilere söylemek istediğim “hızlı verilen kilo yağdan olmadığı sürece o kiloları hem geri alacaksınız hem de böbrek, karaciğer, dalak gibi iç organlarınıza ve metabolizmanıza yük bindireceksiniz”.  Yapılan çalışmalarda, çok hızlı kilo verilip alınmasının, ileriki yaşlarda organ yetmezliklerine yol açabileceği gösterilmiştir. Ben bir diyetisyen olarak kişilerin sağlığını kaybetmeden daha kaliteli bir yaşam sürmeleri için çalışmaktayım ve bu doğrultuda bugüne kadar yüzlerce danışanımdan çok olumlu geri dönüşler almaktayım.

D.M: Başarılarınızı gerek çevremizden, gerek instagram hesabınızdan, gerekse size yapılan yorumlardan görüyoruz ve devamını diliyoruz. Peki sizden randevu almak isteyenler nasıl ulaşabilirler?

 

Diyetisyen Duygu Penekli; Öncelikle çok teşekkür ederim. Kliniğimiz otogar yanında, Tanlar Prestij Plaza 2. Kat 10 numaradadır. Randevu almak için diyetisyenduygupenekli hesabı veya Google işletme hesabım diyetisyenduygu penekli’ye msj atabilirler. 0545 510 12 35 irtibat numaramdan ulaşabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.