Ahmet MUMCU; “profesyonel firmaların ilk tercihiyiz!”

Ahmet MUMCU; “profesyonel firmaların ilk tercihiyiz!”
A+
A-
29.10.2020

Dünyada 106 satış ve 83 satış sonrası servis hizmet noktası ile endüstriyel mutfak ekipmanları sektörünün global markası Öztiryakiler, 5 bine yakın ürün çeşidiyle Türkiye’de ve dünyada anahtar teslim proje üreticisi konumunda bulunuyor.

Diyarbakır ve Mardin’ de Öztiryakiler Endüstriyel Mutfak Ekipmanları firmasının satış sonrası hizmet biriminde hotel, restoran ve catering firmalarına hizmet veren Ahmet MUMCU’ nun sektöre ilişkin değerlendirmelerini aldık.

Bize kendinizden bahseder misiniz? Ahmet Mumcu kimdir?

Ahmet MUMCU: 1982 Diyarbakır doğumlu, evli ve iki çocuk babasıyım.1997 yılından itibaren Endüstriyel Mutfak sektöründe satış sonrası hizmetler biriminde hizmet vermekteyim. 2016 yılından itibaren de Türkiye’nin önde gelen yerli ve milli firması olan Öztiryakiler Endüstriyel Mutfak şirketinde Diyarbakır ve Mardin SSHB Sorumlusu (satış sonrası hizmetler) olarak hizmet vermekteyim. 23 yıllık deneyim ve birikimimle yıllar itibariyle Yiyecek&İçecek sektörünün gelişimini bizzat takip edip, her zaman sektörün nabzını tutmayı bildik. Gastronominin son yıllarda popüler olmadan önceki durumunda bile sektörde bulunan işletmelerin üretimlerinde bulunup, gelişimlerine katkı sundum. Aralık 2019 yılında ürün geliştirme ve iyileştirme toplantısında katılımcılar arasında Türkiye 7.si oldum.

Satış Sonrası Hizmet Birimi Sorumlusu olarak hizmet verdiğiniz Öztiryakiler Endüstriyel Mutfak Ekipmanları firması hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ahmet MUMCU: Ülkemizde yerli ve milli bir firma olmakla beraber sürekli sektörü takip eden, ihtiyaçlara göre ürün geliştiren ve inovasyonu destekleyen bir firmayız. Yiyecek&İçecek sektörünün %60’ını tek başına karşılayan ve son dört yıldır yurtdışı ihracatta sektörde ilk firma olmaktadır. Şirketimizin bünyesinde 1300 çalışanımız mevcut olup, pandemi dönemi sürecinde iş güçlendirme, işe bağlılık, inovasyon ve işi sahiplenme ile işten çıkarmaların gerçekleşmediği ender firmalar arasındayız.

Ürünlerin topraktan sofraya gelen kısmının çoğunda bulunarak, insanların kaliteli ve hijyenik ürünlerle buluşmalarını sağlıyoruz.

Sektördeki durumunuzu ve sektöre ilişkin değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Ahmet MUMCU: İlimizde otel işletmeleri, kurum mutfakları, restaurantlar, lokantalar, cafeler ve mesleki lise mutfaklarında bulunan ürünlerin teknik bakım ve onarımları periyodik olarak ve istenildiği zaman yapmakta olup, kullanım izahatını da detaylı olarak anlatmaktayız. Bölgemizde markalaşan Yiyecek&İçecek firmalarının profesyonel bağlamda ilk sıradaki tercihleriyiz.

Diyarbakır’ın şehir ve kırsal mutfak olarak kendini göstermeye çalıştığı gastronomi deneyimlerini takip etmekte olup, geliştirilmesi için de çaba harcıyor ve destekliyoruz. Bu konuda öncülük eden Aşçılık programı Öğr. Gör. Cüneyt ATEŞ ile de devamlı işbirliği içerisinde olup, Diyarbakır mutfağını tanıtma amacıyla yaptığı etkinliklerde kendisinin yanında bulunuyoruz.

Bildiğiniz gibi Diyarbakır da farklı yiyecek&içecek işletmeleri bulunmaktadır. Yemeklerin çoğunu bünyesinde bulunduran işletmelerin yanında, spesifik ürün çalışan işletmeler daha fazla bulunmaktadır. Örneğin coğrafi işaret belgesi alınan kadayıf için büyük firmalar bulunmakla birlikte, bu firmaların şubeleri de farklı bölgelerde hizmet vermektedir. Hatta bazıları inovasyonu önemseyerek, gelenekseli daha da geliştirmektedirler.

Gelenekseli moderniteye dönüştürmeye çalışan işletme sayıları her geçen gün artmaya başlamıştır. Öğr. Gör. Cüneyt ATEŞ hocamızı davet ederek, hizmet sektörünün ihtiyaçlarını ve kendisinin önerilerini önemsemeye başladılar. Bizler de hocamızı destekleyerek, firma olarak gereken özveriyi yapmaktayız.

Mutfaklarda temizlik ve hijyen her zaman yapılması gereken konuların başında gelir. Bu durum pandemiden önce de çok önemliydi. Lakin önemi pandemi başladığı zaman daha da öne çıkmaya başladı. Endüstriyel mutfaklarda yoğun sirkülasyon olduğu için kirlenme sıklığı daha yüksektir. Bilindiği gibi endüstriyel mutfak ekipmanlarının temizliği daha fazla önem gerektirmektedir. O yüzden ürünlerin periyodik olarak hijyen kurallarına uygun bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Sektörde sadece satış sonrası hizmetler olarak tanınmış olsak ta Diyarbakır ve çevre illerde bulunan geleceğin aşçılarını ve şeflerini yetiştiren meslek liselerine giderek öğrencilerin endüstriyel mutfak ürünlerini tanımalarını sağlıyor ve mutfak ile alakalı teknik eğitim veriyoruz. Bunun için sektör ile ilgili dernek federasyon ve konfederasyonlar ile iş birliği halindeyiz.

2018/2019 yılında düzenlenen Diyarbakır Tarım Gıda ve Yöresel Lezzetler Gurme Fuarı’ nda farklı kategorilerde yapılan yemek yarışmaları için kurulan endüstriyel mutfak ekipmanları ana sponsorluğunu üstlendik.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.