“Ankara’ nın İmparatoru”; UFUK ÖZEL

“Ankara’ nın İmparatoru”; UFUK ÖZEL
16 Aralık 2019 22:23
A+
A-

Özellikle Ankara’ da geniş bir dinleyici kitlesine sahip olan ses kalitesi ve sahne performansıyla sevenlerinin “Ankara’ nın İmparatoru” olarak nitelendirdiği Ses sanatçısı hemşerimiz Ufuk Özel ile Türkiye Doğu Ödülleri gecesinde yaptığımız söyleşide sanatçıyı daha yakından tanıma fırsatı bulduk.

Siz de Ufuk ÖZEL’ i daha yakından tanımak ister misiniz? Hadi öyleyse…

D.M: Ufuk ÖZEL kimdir? Kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Ufuk ÖZEL: 77 yılında Diyarbakır’ da doğdum. Köken Ergani ama Diyarbakır’ da doğma büyüme.. İlkokul 3’ e kadar Mehmetçik İlkokulu ondan sonra Karacadağ İlkokulu. Lise 1’ e kadar Özel Amid Lisesi’ nde okudum. 94 yılında da Yalova’ ya yerleştik. Yalova Lisesi’ nden mezun oldum. 97 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı Çalgı Yapım Bölümü’ nde 3 yıl öğrenim gördüm. 99 Depreminde hem okul yarım kaldı hem de ondan sonra ailece Ankara’ ya yerleştik. 1,5 sene askerlik hayatım var, İstanbul, Isparta ve Siirt’ te yaptım askerliğimi. Askerlik sonrası Ankara’ ya döndüm. 2000 yılından itibaren yaklaşık 19 yıldır orada çalışıyorum. Çalıştığım yer sayısı çoğu sanatçıda nadirdir, 4-5 tanedir. Yani öyle her gün bir yerde değil, bir mekâna girdim mi en az 3-4 sene çalışıyorum. Müzik hayatım böyle. Aynı zamanda Diyarbakır’ da 88 yılında Devlet Tiyatroları’ nın açmış olduğu bir sınavda da Türkiye çapında 1. oldum çocuk bölümünde, 3 yıl da orada eğitim aldım. Tiyatro üzerine çalışmadım ama eğitimini aldım. Şu anda Ankara’ da müzik hayatıma devam ediyorum. Üç tanesi profesyonel olmak üzere toplamda beş albümüm var. Evliyim, “Efe” adında bir oğlum var, Allah bağışlasın.

D.M: Türk Sanat Müziği’ nin “Ses Kralı” unvanlı usta ismi Rahmetli Yaşar Özel ile yakınlığınızı açıklar mısınız?

Ufuk ÖZEL: Soyadımdan da anlaşılacağı gibi, Yaşar Özel Babamla amca çocuğudurlar, amcazadeyiz. Amcamdır yani. Aynı zamanda diğer amcalarımda da geçmişten gelen müzisyenlikler var. Bir amcam yıllarca Celal Güzelses’ e cümbüş çalmış mesela. Sonra Yaşar Amcam’ la ortak işler de yapmışlar.

D.M: Yeni çalışmalarınız ve projelerinizden bahsedebilir miyiz?

Ufuk ÖZEL: Beytocan’ dan aldığımız bir eserimiz var “ Keçika Diyarbekir” diye, onun için de Diyarbakır’ da bir klip çektik. Diyarbakır’ ın hem tarihi mekânlarını, hem de modern yüzünü yansıtan güzel bir çalışma oldu. 25 Aralık’ tan itibaren Türkiye’ nin en büyük dijital platformlarından olan Net D’ de yayınlanmaya başlayacak. Klibimizdeki kadın oyuncuyu da Brezilya’ dan getirdik. Güzel bir iş oldu hayırlısıyla böyle de gidecek.

D.M: Türkiye Doğu Ödülleri Gecesinde aldığınız ödül ilgili de biraz konuşsak, nasıl gelişti süreç?

Ufuk ÖZEL: Türkiye çapında olan bir organizasyon, belli illerde yapılıyor. Bu yıl ilk kez Diyarbakır’ da düzenlendi. Benim Diyarbakırlı olduğumu bile bilmiyorlardı ödül verirken. Onu da belirteyim, sanki Diyarbakır’ ın yerel sanatçısıymışım gibi algılanmasın. Organizasyon firmasıyla İstanbul’ da görüştük. Size de ödül vermek istiyoruz katılır mısınız? diye, biz de katılımcı olarak geldik.

D.M: “Ankara’ nın İmparatoru “ şeklinde bir unvanınız var, özellikle Ankara’ da geniş bir dinleyici kitlesine sahip olduğunuzu biliyoruz. Neler söylemek istersiniz bu hususta?

Ufuk ÖZEL: Evet Ankara’ da en gözde mekânlarda hemen hemen haftanın dört günü sahne alıyoruz. Jolly Joker solistiyim aynı zamanda. Onun dışında özel düğünler ve davetlerde nadiren de olsa Türkiye ‘nin çeşitli yerlerinde sahne alıyoruz. Sağ olsunlar, bir dinleyici kitlemiz var. Bu unvanı bana yakıştırmaları benim için büyük bir onurdur. Sevenlerime layık olmaya çalışıyorum.

D.M: Kendinize model aldığınız veya etkilendiğiniz bir sanatçı var mı?

Ufuk ÖZEL: Sevdiğimiz, en iyisi İbrahim Tatlıses’ tir, başkası yok. Tabi onu model olarak da alıyoruz. Yıllardır da onun şarkılarıyla para kazanıyoruz. Piyasadakilerin hepsi de öyle. İbrahim abi artık bazı sanatçılara şarkılarını da okutturmuyor, onu da söyleyeyim. Çünkü İbrahim Tatlıses’ i hem sevip hem biz onlardan iyiyiz deyip te onun şarkılarını okumak olmaz. Daha iyiysen onun şarkılarını okumayacaksın. Daha iyisi de yok zaten, gelmedi gelmeyecekte Türkiye ‘de.

D.M: Ufuk Özel’ in bir günü nasıl geçer?

Ufuk ÖZEL: Her sabah erken kalkarım. Spor fazla yapamıyorum, belli oluyor. Gündüz hayatımızda dostlarımızla görüşüp vakit geçiriyoruz. Haftanın üç günü çalıştığım mekân gece 01 de başlıyor. Onun dışında evimde hanım ve çocukla vakit geçiriyorum.  Pazar günleri evden hiç çıkmam. Öyle bir takıntım var.

D.M: Yoğun programınız içinde bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ufuk ÖZEL: Diyar Magazin, Diyarbakır’ da büyük bir boşluğu dolduruyor. Siz yakından takip ediyorum. İlginize teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.