Mehmet Yıldırım; “Her yarışın bir lideri vardır”

Mehmet Yıldırım; “Her yarışın bir lideri vardır”
6 Şubat 2024 01:26
A+
A-

Diyarbakır ve bölgemizde ehliyet almak isteyenlerin aklına ilk gelen Yıldırım Sürücü Kursu’nu Firma Sahibi Mehmet Yıldırım’dan dinledik. “Her yarışın bir lideri vardır” sloganıyla çıktıkları bu yolda yaptıkları çalışmaları ve potansiyelleri hakkında bilgi aldık. Mehmet Yıldırım ile yaptığımız röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Hacı DALGIÇ: Sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

Mehmet Yıldırım: Diyarbakır Hani doğumluyum. Geçmişte Türkiye’nin belli şehirlerinde lokantacılık yaptım. Daha sonra İsviçre’de kafe işletmeciliği yaptım. Tesadüfen bir arkadaşımın sürücü kursu ile ilgili yaşadığı bir mağduriyeti üzerine “hangi işi yaparsan yap, o işte en iyi olmak gerekir” düşüncesiyle “Her yarışın bir lideri vardır” sloganıyla bu sektöre girmeye karar verdim.

DM: Yıldırım Sürücü Kursu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Mehmet Yıldırım: 2017 yılında Yıldırım Sürücü Kursunu Diyarbakır’da kurduk ve markalaştık. Şu an bünyemizde 3 kurum 60 personelimizle bölgeye hizmet vermekteyiz. Kursiyerlerimizin rahat bir sınav kazanabilmesi için VIP sınıflar oluşturduk. Kursiyerlerimizin sürüşte zorlanmaması için tüm araçlarımızı renklerine kadar aynı şekilde aldık. Yeni kurulmuş olmamıza rağmen Milli Eğitim Bakanlığı’nın rakamları Türkiye’de bir numara olduğumuzu gösteriyor. Sadece aralık ayında 430 kişiyi sınava alarak bir Türkiye rekoru kırdık. Çok kısa bir süre içerisinde kursumuzda otobüs, kamyon, tır, minibüs, otomobil ve motor ehliyetleri dışında bölgemizde, kule vinç, kaya kamyonu, finişer, dozerin sadece bizde olduğu şekilde 30’a yakın iş makinasını da bünyemizde bulundurarak Türkiye’nin her yerinden adayları Diyarbakır’da buluşturup sınava alıyoruz. Diyarbakır’ın ve 21 sayısının sevdasını telefon numaralarımızdan araç plakalarımıza kadar içimizde taşıyoruz. İl dışından gelen adaylarımızı bile 1 gün önceden şehrimizi görmeleri için çağırıyoruz. Her sınav yaptığımız gün şehrimizde 2-3 otel dolduruyoruz, şehrimizin ekonomisine elimizden geldiğince katkı sunuyoruz.

D.M: Yıldırım Sürücü Kursu olarak verdiğiniz eğitimlerden bahseder misiniz?

 

Mehmet Yıldırım: Kursiyerlerimiz teorik ve direksiyon pratiği olarak iki aşamada sınava tabii tutulmaktadır. Adaylarımız ilk olarak yaklaşık iki hafta süren ilk yardım, trafik adabı, motor ve araç tekniği ile trafik ve çevre bilgisi derslerinden teorik eğitimler alıyorlar. Teorik derslerden sonra simülatörde direksiyon eğitimi ve akan trafikte direksiyon eğitimi olarak adaylarımızın üç aşamada eğitimlerini tamamlıyoruz.

D.M: Sürücü adaylarını bilgilendirmek adına sınav sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Mehmet Yıldırım: Kursiyerlerimiz iki aşamada sınava alınıyor. Teorik sınavlar elektronik ortamda yapılıyor. Kursiyerlerin 50 sorudan 35 soruya doğru cevap vermesi gerekiyor. Teorik sınavı geçen kursiyerlerimiz, direksiyon eğitimleri sonrası direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor. Bu sınavda da başarılı olduğu takdirde ehliyeti almaya hak kazanıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.