Şair İbrahim Halil Demir; “İlham kaynağım Diyarbekir sevdası”

Şair İbrahim Halil Demir; “İlham kaynağım Diyarbekir sevdası”
12 Haziran 2021 13:29
A+
A-

Şair İbrahim Halil Demir; “İlham kaynağım Diyarbekir sevdası”

1993 yılında başladığı şiir yolculuğunda yazdığı yaklaşık bin sekiz yüz otuz şiiriyle aşkı, sevgiyi, toplumsal kardeşliği, maneviyatı ve özellikle 380 kıtadan oluşan 38 şiirinde kutsal saydığı Diyarbekir sevdasını işleyen Şair İbrahim Halil Demir, üçüncü kitabı “Gönül Rahlesi” ni okuyucuyla buluşturdu.

Edebiyat hayatımıza kazandırdığı ilk eseri “Büyük Ayak Küçük Ayakkabı” adlı şiir kitabının gördüğü ilgi üzerine, kendi ifadesiyle “ahde vefalı olan, ya olduğu gibi görünen ya da göründüğü gibi olanlara” ithaf ettiği ikinci eseri “Gül Dediğin Yar Kokmalı” şiir kitabını da okuyucuların beğenisine sunan Demir,  üçüncü kitabı olan “Gönül Rahlesi” ni de kitap ve şiir dostlarıyla buluşturmanın heyecanını yaşıyor.

Diyar Magazin’ e konuşan Şair İbrahim Halil Demir; “Uzun süredir çalıştığım “Gönül Rahlesi” eserimi de kitap ve şiir dostlarıyla buluşturmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyorum. Hissiyatımı şiir vasıtasıyla kelimelere dökebilmek, benim için tarifi imkânsız bir mutluluk ve huzur kaynağı. Daha önceki çalışmalarıma aldığım olumlu dönütler beni fazlasıyla mutlu etti. “Gönül Rahlesi”  kitabımı, nefesini ve nefsini, aziz vatanımızda imanla yaşamak ve yaşatmak uğruna, feda eden şehitlerimize ithaf ediyorum” dedi.

Şiir çalışmalarına devam eden Şair İbrahim Halil Demir  ‘Mutluluğun Miftahı’ adlı dördüncü eserini de yakında okurlarla buluşturacağının müjdesini verdi.

 

 

İbrahim Halil Demir kimdir?

1960 yılında, Şanlıurfa’nın Karaköprü Beldesi’nde dünyaya gelen Şair İbrahim Halil Demir, ilk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. 1978-1980 yılları arasında, Almanya’nın Köln kentinde, dil eğitimi aldı ve ilk şiirlerini burada yazmaya başladı. Ancak Diyarbakır’a olan özlemi ve sevdası öylesine çoktu ki, Almanya’da fazla kalamadı. Bu süre zarfında Mukaddes Kent Diyarbakır’a olan sevdasını ve özlemini, dizelerinde dile getirerek, şiirseverlerle paylaştı. ‘Diyarbekir sevdası anlatılmaz, yaşanır’ diyen Demir, 1980 yılında çok sevdiği Diyarbakır’a geri döndü. 1984 yılında Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Alman Dil ve Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. 1985 yılında Dicle Üniversitesi’nde Almanca okutmanı olarak göreve başladı. Halen bu görevini Öğretim Görevlisi olarak sürdüren yazar, evli ve beş çocuk babasıdır.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.