Proline Danışmanlık;”Hibe ve teşviklere ulaşmanıza köprü oluyoruz”

Proline Danışmanlık;”Hibe ve teşviklere ulaşmanıza köprü oluyoruz”
A+
A-
23.06.2020

Gün geçmiyor ki devletin çeşitli kesimlere yönelik hibe ve kredi imkânlarına ilişkin yeni ve güncel haberler duymayalım. Bu kredi ve teşviklere ulaşmak ise bilgi gerektiren aşamalardan geçiyor. Devlet hibe ve desteklerinden yararlanmak isteyenler için Proline Proje, Yazılım ve Danışmanlık Ofisi’ nden işin uzmanı Bayram Müjde’ ye konuk olduk. Merak ettiğiniz sorulara bilgilendirici cevaplar aldık.

D.M: Öncelikle hangi alanlarda danışmanlık hizmeti verdiğinizi öğrenebilir miyiz?

Bayram Müjde: TKDK (IPARD), KOSGEB ve GIDA TARIM ve HAYVANCILIK BAKANLIĞI destekleri için proje hazırlama hizmeti ve işletmelere yararlanabilecekleri hibe destekleri ve teşvikler konusunda danışmanlık hizmeti sunuyoruz. İşletmelere başvuru aşamasından, uygulama süreci ve teşviğin işletmeye ödenmesine kadar geçen süreçte mevzuata uygun başvurunun yapılması, proje yazımı ve bütün aşamalar hakkında bilgi aktarımı yapıp, birebir hizmet sunmaktayız. Ticari işletmeler planlama, projelendirme ve teşvikten yararlanabilme ve haberdar olma konusunda geride kalıyor. Çünkü destekler tek bir elden ve tek bir konuda verilmediği gibi tek bir kuruluş tarafından da verilmiyor. Ayrıca hemen hemen her desteğin başvurusu için belirlenmiş sınırlı süreler var. O sürede haberdar olabilmek ve uygun çağrıya cevap verebilmek önemli. Yani görevimizin; danışmanlığını sürdürdüğümüz firmaların hibe ve desteklere ulaşmasına köprü olmak olduğunu söyleyebilirim.

D.M: Hangi alanlarda girişimcilere destek sunulduğu bilgisini sizden alabilir miyiz?

Bayram Müjde: Mevcut işletmelerde kalifiye eleman istihdamından, tanıtım giderlerine, yeni girişimcilik sertifikasıyla işletme açanlardan, tarımsal işletmelerde modernizasyon ve yeni işletme kurulumuna kadar bir çok alanda desteklemeler var. Girişimcilerden öncelikle kendi yeterliliklerine ve elindeki kaynaklara uygun bir iş fikri seçmeleri beklenmektedir. Açacağı işletmenin faaliyet konusu, KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında yer almalıdır. Desteklenen sektörleri öğrenmek için kobideyiz.com ya da 0507 870 20 18 ‘den bilgi alabilirler.

D.M: Kısa soru-cevap faslına geçelim mi?

 Soru: Girişimcilik belgesi almak için ne yapılmalı?

Cevap: Online girişimcilik belgesi için bizimle iletişime geçebilecekleri gibi (kobideyiz.com) adresinden de başvuru yapabilirler.

 Soru: Girişimcilik belgesi kaç günde tamamlanmış olur?

Cevap: En fazla 3 iş gününde e-devlet sayfasından bakılabilir.

Soru: Öncesinde açılan işletme için program başvurusu yapılabilir mi?

Cevap: Hayır. İşletmenin program başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içinde kurulmuş olması ve girişimcinin daha önce bu programdan veya Yeni Girişimci Desteğinden faydalanmamış/reddedilmemiş olması gerekmektedir.

 Soru: Başvurusu reddedilenlerin, itiraz hakkı var mı?

Cevap: Program başvurusu reddedilen işletme, Uygulama Biriminin/Kurulun ret kararına bir defaya mahsus olmak üzere, itiraz gerekçeleri ve buna ilişkin bilgi ve belgeler ile birlikte kararın bildirildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde Yeni Girişimci Programı İtiraz Formu ile KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden itiraz edebilir.

Soru: Yeni girişimci programı kapsamında ne tür destekler alınabiliyor?

Cevap: Geleneksel Girişimci Programına başvuru yapanlar için;60.000 hibe, 70.000 TL ‘ de yıllık 3.75 düşük faiz oranından faydalanılabilir. İleri Girişimci Programına başvuru yapanlar için ise; 160.000, 260.000, 360.000 ‘ e varan hibe desteklerinden faydalanır.

Soru: Hangi girişimcilik eğitimine katılmak gerekiyor?

Cevap: Geleneksel Girişimcilik Programına başvuru yapabilmek için Geleneksel Girişimci Eğitimini tamamlamak gerekiyor.

İleri Girişimcilik Programına başvuru yapabilmek için ise Geleneksel Girişimci Eğitimini ve İleri Girişimci Eğitimini birlikte tamamlamak gerekmektedir.

Soru: KOSGEB’ in Girişimcilik Destek Programından yararlanmak için ne yapılmalı?

Cevap: Öncelikle online olarak verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılıp sertifika alınması gerekiyor.

Soru: Eğitime katılmak için mezuniyet şartı var mı?

Cevap: Mezuniyet şartı yoktur.

Soru: Herhangi bir yerde çalışanların bu eğitime katılabilmesinde bir engel var mı?

Cevap: Hayır, herhangi bir engel durumu söz konusu değil bu hususta.

Soru: Kurulacak işletmenin, eğitim alınan şehirde olması gerekli midir?

Cevap: Türkiye’nin herhangi bir yerinde işletme kurulabilir.

Soru: İşletmeyi tek başına kurmak zorunluluğu var mı? Bir ya da birkaç ortakla işletme kurulabilir mi?

Cevap: İşletme ortaklarla birlikte kurulabilir. Ancak destekten yararlanabilmek için sertifika sahibi olan kişinin şirket ortaklığının en az %50 olması gerekiyor.

Soru: Kurulmuş bir şirketi devralınca girişimcilik desteklerinden faydalanmak mümkün mü?

Cevap: Hayır, faydalanılamaz.

Soru: KOSGEB in desteğiyle alınan makine ve teçhizat başkasına satılabilir mi?

Cevap: 3 yıl boyunca satılamaz ve elden çıkarılamaz. Örneğin; KOSGEB in desteğiyle PC aldınız, düştü kırıldı çöpe bile atamazsınız.(3 yıl boyunca)

D.M: Son olarak okuyucularımıza neler önerirsiniz?

Bayram Müjde: Hibe ve teşvik desteklemelerinden faydalanmak işletmelerin inisiyatifinde olan bir durum. Sektörel bazda hizmet veren proje danışmanlık ofislerinden faydalanmalarını öneririm.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.