Mutlu Bayramlar!

A+
A-
15.06.2018

Bir bayramı daha karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ramazan ayı iftar organizasyonlarıyla dolu dolu geçti. Herkes herkesi ağırladı iftar sofralarında. O manevi atmosferden olsa gerek aşkla, şevkle o iftardan bu iftara koşturup durduk belki. Özel firmaların veya şahısların kendi öz sermayeleriyle iftar vermesini güzel bir davranış olarak yorumluyorum, ama resmi kurumların nerdeyse fazilet yarıştırır gibi kimin kesesinden kime ikram ettikleri sorusunu da sormamak mümkün değil. Devlet kesesinden iftar programı düzenlemek adet haline geldi. Dini ritüellere özen göstermek kadar, asıl manayı muhafaza etmek te önemsenmeli. Devlet bütçesinin velev ki iyi niyetle bile olsa har vurulup harman savrulmaması gerekir. İç siyaseti dizayn etme çabaları olarak en hassas noktamız olan ekonomimiz üzerinde oynananlar ve yaşadığımız sıkıntılar ortadayken her şey gül gülistanmış gibi davranmak ve israfa sapmak doğru olmasa gerek.

Gelelim kendi mevzumuza… Dilimizde tüy bitti, ama söylemekten de usanmayacağız. Geçen sayıda özellikle vurguladığımız yerel basının kendini kullandırtma meselesi tam gaz devam ediyor. Manşetlerden görülen demeç sahipleri ne hikmetse, iş gazetelerde bayram mesajı yayınlamaya gelince hep aynı bahanelere sığınıyorlar. Her defasında aynı numara, “yönetim kurulumuz karar aldı, hiçbir gazetede mesaj yayınlamayacağız”, “onay verilmedi” v.s. cümlelerini duymak kabak tadı vermeye başladı. Kimler mi? Sayfalarımızda da göremediğiniz belediyeler, DTSO Başkanlığı, DESOB, Ticaret Borsası Başkanlığı gibi şehrin temel dinamiklerinin bu bahanelere sığınması şehrimiz adına utanç verici. Yerel basın bunlara rağmen kendini kullandırtsın. Bunlara şunu demek lazım; gidin haberlerinizi matbaalara yaptırın, sosyal medyada kendinizi çekip çekip yayınlayın. Ha bir de her ortamda değerli basınımız sözlerini lütfen ağzınıza almayın. Başkaları bunu yutabilir ama biz yemeyiz. Mesele yukarıda değindiğimiz gibi israftan kaçınmaksa başımız gözümüz üstüne, ama başında bulundukları kurumların imkânlarını şahısları ve yakınları için kullanırken hassasiyet göstermeyenlerin bu mevzuda sözlerinin yanımızda zerre kadar değeri yoktur. Çünkü geceliği 750 TL’ ye otelde konaklamak gibi masrafları kurumuna ödetmek ve ardından gazete ilanlarını israf olarak değerlendirmek aynı ağızdan çıkmamalı. Bir söz de sayın Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti başkanına söylesek israf olmaz herhalde; protokollerinde yer aldığınız bu zevata bir zahmet bu tutumlarının sebebini sorarsanız biz de meraktan kurtuluruz.

Diyar Magazin Gazetesi olarak gazetemizde yayınlanan tüm iyi dilekleri kendi namımıza takdim ederek değerli hemşerilerimizin ve İslam Âlemi’ nin Ramazan Bayramını tebrik ediyor ve hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Hacı Dalgıç

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.