Lila Kozmetik’ ten Amida Höyük Kazısı’ na büyük destek!

A+
A-
03.07.2021

Lila Kozmetik’ ten Amida Höyük Kazısı’ na büyük destek!

Medeniyetlere beşiklik eden coğrafyamızın en önemli noktalarından, “Diyarbakır’ın kalbi” İçkale Amida Höyük’ teki arkeolojik eserlerin ortaya çıkarılması, korunması, gelecek nesillere aktarılması, dünyaya tanıtılması ve turizme kazandırılması amacıyla Dicle Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ nca, Prof. Dr. İrfan Yıldız başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarına Ülkemizin en önemli firmaları arasında gösterilen Lila Kozmetik, 20 yıllığına sponsor oldu.

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan, 8 bin yıl öncesinden yönetim merkezi olarak kullanılan Sur İçkale’ de yer alan Amida Höyük’ teki Artuklu Sarayı’ nın geçmişi 800 öncesine tarihleniyor.

İçkale’ de düzenlen “Amida Höyük Artuklu Sarayı Kazısı Sponsorluk Tanıtım Programı” na Lila Kozmetik Yönetim Kurulu başkanı Mehmet Cansız, Vali Yardımcısı Ömer Coşkun, Sur İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Abdullah Çiftçi, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Mehmet Karakoç, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, kurum müdürleri ile kazı ekibinde yer alan öğrenciler katıldı.

Programda ilk olarak söz alan Kazı Başkanı Prof. Dr. İrfan Yıldız, arkeolojik kazıların sponsorluk olmadan yürütülmesinin zorluğuna değinerek, “Diyarbakır’dan bir firmanın bize sponsor olması en büyük hayalimizdi” dedi.

Lila Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cansız yaptığı konuşmada, sponsorluk konusunu duyduklarında çok heyecanlandıklarını ifade ederek; “Biz Lila Kozmetik olarak Şehrimizin ve firmamızın adını tarihe altın harflerle yazmaya devam edeceğiz. Elimizden gelen tüm gayreti en iyi şekilde göstermeye devam edeceğiz. Lila Kozmetik bu memleketten çıkan, 18 yıllık geçmişi olan bir şirket. 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Kazandığımızın büyük bir kısmını şehrimize kazandırmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Programda konuşan Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, kentin 12 bin 500 yıllık tarihe sahip olduğunu hatırlatarak, ” Sur içerisinde dolaştığınızda cami ile kiliseyi komşu görebilirsiniz. Dolayısıyla bu güzellikleri geleceğe taşımak adına arkeolojik kazılar büyük önem taşıyor. Kazdıkça bu medeniyetin güzelliklerini inşallah gün yüzüne çıkaracağız. Bu kazılara destek veren herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

D.Ü. Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç ; “Diyarbakır cömertlerin, yardımseverlerin olduğu bir şehir. Bölgedeki tarihi değerlerimize sahip çıkmak önemli. Sponsor olan iş adamlarımıza, hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Programda, sponsorluk protokolü, Lila Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cansız ile İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Cemil Alp tarafından imzalandı.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.