HAYIRLI İNSAN OLABİLMEK

15 Ekim 2019 20:29

 

En hayırlı kişi insanlara en çok faydalı olan insandır der Peygamberimiz (A.S.M). Ben topluma faydalı bir birey miyim, vatana millete faydalı bir evlat yetiştirebiliyor muyum, yoksa tek kendini düşünen bana ne hastalığı olan kişilerden biri miyim? diye hayatı yaşarken farkına varmak gerekiyor. Böylece farkındalık bizi bananecilik hastalığından da kurtarıyor. Herkes işinin hakkını vererek işini düzgün yapsa sosyal hayatımız da kolay olmuyor mu ki zaten.

Biz diyebilmek insani değerlerimizi hatırlatıyor. Öğretmen çocuklara kendi çocuğunun nasıl bir öğretmenden eğitim almasını istiyorsa öyle öğretmen olabilse, doktor hastalarına kendisine nasıl bakılmasını istiyorsa öyle baksa. Böyle örnekleri sıralayabiliriz doğru birdir denir doğrular bellidir.

Dünya elbette ki cennet değil pürüzler, olumsuzluklar karşımıza en basit adımlarımızda bile çıkabiliyor. Niyetimiz halis azmimiz büyük olduktan sonra kendimize de sevdiklerimize de insanlık adına tüm insanlara faydalı olabiliriz.

Çözüm odaklı sorunlara yaklaşabilmek, derdi değil dermanı konuşabilmek. Toplum olarak dertler belli, en güzel en doğru çözümlerle sorunlara yaklaşabilmek için bilinçli bir gayret göstermek gerekiyor. İyilik yapmanın huzuru insanı hep iyilik yapmaya yöneltiyor.

Öyle mucizevi bir şey ki bu, faydalı bir şey yapmak isteyince, sanki bütün düğümler bir anda çözülüyor.

Rabbimin keremi bize yeter. Hafızalarımızı yokladığımızda hepimizin iyilik yapmak faydalı olmak adına verdiğimiz emeklerde muvaffak olmamızda, başımıza gelen birçok mucizevi olayı yaşadığımızı biliyoruz.

Sevgiyle kalın…

Sevgi ÖZKAN DALGIÇ

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.