Hanımeller Çarşısı kadın esnafları; “Bu çarşı bize büyük bir nefes oldu”

A+
A-
03.08.2021

Hanımeller Çarşısı kadın esnafları; “Bu çarşı bize büyük bir nefes oldu”

Toplumumuzun dezavantajlı kesimini oluşturan kadınlarımızın hayata tutunma çabasına “balık vererek değil, balık tutmayı öğretme” felsefesiyle destek olan Kayapınar Kaymakamı ve Kayapınar Belediye Başkan vekili Ünal Koç’ un öncülüğünde Kayapınar Belediye Başkanlığı’ nca hayata geçirilen Hanımeller Çarşısı örnek bir proje olarak başarıyla sürdürülüyor. Halkımızın da bu kadın dayanışmasına verdiği destekle günden güne gelişen Hanımeller Çarşısı’ nın kadın esnafları Diyar Magazin’ e görüşlerini açıkladılar.

Hanımeller Çarşısı’ nda yer alan Kadın Atölyesi’ nde el sanatları, dikiş ve aşçılık gibi meslek edindirme kursları düzenleniyor. Çarşıda çalışan kadınların ve ziyaretçilerin çocukları için oluşturulan Çocuk Atölyesi’ nde ise çocuklar için müzik, jimnastik, akıl ve zeka oyunları ile resim ve boyama çalışmaları düzenleniyor. Aileler alışveriş yaparken, çocukları eğitimciler gözetiminde bu kurslardan yararlanabiliyor.

Leyla Avcı- Yağmur Giyim; Böyle bir işyeri açmak hep hayalimde olan bir şeydi ama açma imkânım yoktu. Kayapınar Belediyesi’ nin bize sunduğu imkânlarla burayı açtık. Benim için çok önemli olan bir şey vardı hep hayalimde, yetim ve ihtiyaç sahibi olan arkadaşlarımıza giydirmek gibi.. Bunu tek başıma sağlayamadığım için “Askıda Kıyafet Sistemi” mi gerçekleştirdim. Bir arkadaş gelip buradan bir kıyafet alıp “bunu benim yerime askıya asar mısın?” diyor. Bunu ilk önce kendi ailemden, kendi çevremden destek alarak yaptım. Sonra buradaki arkadaşlarımız çok güzel bir şekilde destek oldu bana. Her konuda herkese çok teşekkür ederim.

Yıldız Mamo – Nisa Tekstil; Hanımeli Çarşısı’nda tekstil bölümünde yer alıyorum. Kendi ayaklarımızın üstünde duruyoruz, kendi yaptığımız işlerimizi satıyoruz. Bütün bayanları, herkesi çarşıya bize destek olmaya davet ediyorum. Yaptığımız ürünleri bir yere götürüp satamıyorduk, elimizde kalıyordu ama şimdi böyle bir imkânımız var. İstediğimiz ürünü getirip burada yapıyoruz, satıyoruz. Hem bizim için hem de Diyarbakır halkı için çok güzel bir çarşımız oldu.

Nurhan Börü – Annemm Catering Toost1; Kayapınar Belediyesi’ nin açmış olduğu Hanımeller Çarşısı’nda büfe işletmekteyim. İşlerimiz çok güzel gidiyor, yaptığımız hizmet çok güzel, çok memnunuz. Bize çok güzel şeyler kattı. Bu çarşı bize büyük bir nefes oldu. Çarşıda arkadaşlarla beraber hem ekonomik anlamda kendimize katkı sağlıyoruz,  ailemize destek çıkıyoruz, evimize ekmek götürüyoruz, kazanımızı kaynatıyoruz. Ayrıca buradaki arkadaşlarla sosyalleşiyoruz, birbirimize yardım ediyoruz, sıkıntılarımızdan kurtuluyoruz. Hem maddi hem de manevi olarak bize çok büyük bir nefes oldu Hanımeller Çarşısı. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Gül Fidan- Meva Rosa’s; Ben mantar üreticisi olarak buraya geldim. Kayapınar Belediyesi’ nin desteği ile bize büfeler ayarlandı. Allah’ın izniyle çok güzel şeyler yapacağız burada. Biz kadın üreticileriz. Burada ortamımız çok güzel, herkesi buraya bekliyoruz. Biz burada gözleme yapıyoruz, taze meyve sıkıyoruz, mantar üreticisi olduğum için aynı zamanda mantarlı gözlemelerimiz var. Ben ve benim gibi arkadaşlar çok güzel şeyler yapıyoruz. Çarşımıza sizi bekliyoruz.

Zekiye Sönmez- Rüya Butik; İki çocuk annesiyim. Evde kendi çabamla, bütçemle pazarlamacılık yapıyordum. Mikrokredi girişimci ev hanımları diye bir destek verildi. Böyle bir yerin açılışıyla Kayapınar Belediyesi özellikle Diyarbakır’ daki bayan arkadaşlarımıza güzel bir olanak sağladı. Burada günlük çoluk çocuğumun bir pazar parası çıkarmak işi değil, hem psikolojik açıdan, hem bir ev hanımının evde kendini geliştirmesi adına bir işyeri sahibi olmak çok iyi oldu. Ailemizden, yakınlarımızdan görmediğimiz desteği gördüğümüz için çok teşekkür ederim.

 

Nezahat’ in Mutfağı; Benim çoktan beri böyle bir yer açma hayalim vardı. Kayapınar Belediyesi’nin verdiği bu büfeler gerçekten bizim için çok iyi oldu. Çünkü kendi ürünlerimizi yapıyoruz, burada kendi ürünlerimizi satmak bize bir şeyler katacaktır diye düşünüyorum. Elimizden geldiğince güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. Müşteri memnuniyeti olsun istiyoruz. İnşallah bundan sonraki hayatımızda da her şey güzel olur, çok memnunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.