“Doğu’nun Kanatları” farklı etkinliklerle Diyarbakırlılarla buluşacak

“Doğu’nun Kanatları” farklı etkinliklerle Diyarbakırlılarla buluşacak
A+
A-
27.04.2022

Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 28-30 Nisan arasında kentte gerçekleştirilecek“Doğu’nun Kanatları” programı renkli etkinliklere sahne olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Dicle Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenecek olan “Doğu’nun Kanatları” programı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katılımıyla dolu dolu kültür sanat etkinlikleri Diyarbakırlılarla buluşacak.

“Doğu’nun Üç Yıldız’ı” paneli

Etkinlikler, 28 Nisan’da Türk Tarih Kurumu ve Dicle Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen “Doğu’nun Üç Yıldız’ı” paneli ile başlayacak.

Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi’nde 3 oturum şeklinde düzenlenecek panelde Feqiyê Teyran, Molla Ahmed-i Cezerî ve Ahmed-i Hânî’nin ilham aldıkları kaynaklar, eserleri ve etkileri alanında uzman akademisyenler ve tarihçilerce değerlendirilecek. Panelde sunulacak bildiriler daha sonra kitaplaştırılacak.

“Feqi’den Tuale” sergisi

Feqiyê Teyran’ın eserlerinde yer alan olaylar ve kahramanları konu olan Sanatçı Hüseyin Ünlü tarafından hazırlanan “Feqi’den Tuale” Resim Sergisi’nde birbirinden değerli eserler sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Sergi, 30 Nisan saat 15:00’te Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde ziyarete açılacak.

Kürtçe Klasik Eserler Ortak Yayın Protokolü İmza Töreni

Serginin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi arasında; bakanlık tarafından basılan Kürtçe kitapların Diyarbakır’daki okullar, kütüphaneler ve sosyal tesisler için çoğaltılması iş birliği protokolü imzalanacak.

Programda Bakanlık dijital kütüphanesine eklenen Kürtçe kitaplar, basılacak yeni Kürtçe eserler tanıtılacak ve basım takvimi ilan edilecek.

“İki Nehrin Buluşması” belgeseli

Kültür ve Turizm Bakanlığının himayesinde; Feqiyê Teyran ve Molla Ahmed-i Cezerî’nin yaşam hikayelerinden ilham alınarak TRT tarafından hazırlanan “İki Nehrin Buluşması” belgesel dramanın galası saat 16.00’da Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde yapılacak.

“Doğu’nun Kanatları” konseri

Belgesel gösteriminin ardından Melayê Cizîri’nin “Xelqo li min kin şîretê” (Ey insanlar öğüt verin bana), “Dil ji min bir dil ji min” (Kalbimi Benden Aldı), “Sebahul Xeyr”  (Hayırlı sabahlar) Feqiyê Teyran’ın “Zembîlfiroş” (Sepet Satıcısı), “Ay Dîlberê” (Dilberim), “Yar tu yî” (Yar sensin) gibi bestelenmiş eserlerinden oluşan “Doğu’nun Kanatları” konseri gerçekleştirilecek.

Eserler, Diyarbakır Devlet Klâsik Türk Müziği ve Medeniyetler Korosu sanatçılarıyla Gülşen Orhan, Erdal Elaldı, Süleyman Oduncu, İlayda Alan, Feyruşah Can tarafından icra edilecek.

Program, Kurşunlu Camii Meydanında vatandaşlara iftar verilmesiyle sona erecek.

“Doğu’nun Kanatları” programıyla ilgili tüm detaylara https://dogununkanatlari.com/ linkinden ulaşılabilecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.