Diyarbakır Gurme Turizmi’nin temelini attılar!

Diyarbakır Gurme Turizmi’nin temelini attılar!
A+
A-
18.03.2019

Doğu Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı ve Geleneksel Kürt Mutfağı kitabının yazarı Şef Ali Geyik ile Dicle Üniversitesi Aşçılık Programı Öğr. Gör. Cüneyt Ateş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin unutulmaya yüz tutmuş yemeklerini gün yüzüne çıkarmak ve tanıtımını yapmak için Chef Yöresel ve Metro Toptancı Market sponsorluğunda Hancı Restoran’ da mutfağa girdiler.

Hancı işletmecisi Şeyhmus Doğan ve Metro Grossmarket Diyarbakır İşletme Müdürü Akın Günçe’ nin ev sahipliğinde, haber kanallarının yoğun ilgi gösterdiği şefler  bir yandan; Keledoş, Ayran aşı, Erişte aşı, Acem köftesi, Ayvalı kavurma, çirişli bulgur pilavı, siyabo kavurma, ekşili çılbır, kadesülk, dutlu armutlu kavut, erik tatlısı, karışık kuru meyve tatlısı, bostan kuru kabak tatlısı ve ekşi elmalı kompostosu gibi unutulmaya yüz tutan lezzetleri hazırlarken bir yandan da haber muhabirlerine röportaj verdiler.

Unutulmaya yüz tutmuş yemekleri tekrar gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını söyleyen Ali Geyik; “Chef yöresel, doğal ve yöresel ürünlerin satışı, tamamıyla doğada yetişip doğal yöntemlerle kurutulup salamura yapılması, muhafaza edilmesi ve bunların restoran, otel ve marketlerde satışı için yapılan bir çalışmadır” dedi.

Dicle Üniversitesi Aşçılık Programı Öğr. Gör. Cüneyt Ateş ise; “Amacımız son zamanlarda ‘Gurme Turizmi’ nin dünyada yayılmış olması ve Diyarbakır’ ın da Gurme Turizmi kapsamında ulaşması gereken noktaya gelmesi dolayısıyla böyle bir etkinlik yaptık. Bu çalışmada sadece kaybolan lezzetler değil, Diyarbakır’ a ait yöresel lezzetlerin de coğrafi işaret patentini almak için uğraşıyoruz. Bu konuda üniversite olarak diğer kurumlara destek çalışmalarımız oldu. Bugünlerde ‘Diyarbakır Ciğeri ve Perdeli Ciğer’ patentini almak için uğraşıyoruz. Güneydoğu denince sadece etiyle akla gelir ancak hem etiyle hem de otuyla meşhur bir bölgedir. Gerçekten keşfedilmesi gerekiyor. Şuan sektörde kullanılmayan veya bir arada bulunmayan tatlar var. Biz bunları tekrar gün yüzüne çıkarmak için böyle bir çalışma yapmaya karar verdik” diye konuştu.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.