DİKO Başkanı Mehmet Yüksel; “Sorunları çözene kadar o koltuğa oturmayacağım”

DİKO Başkanı Mehmet Yüksel; “Sorunları çözene kadar o koltuğa oturmayacağım”
17 Mart 2022 16:56
A+
A-

Kuyumculuk sektörünün başarılı ismi, doğa ve hayvan tutkusuyla bilinen Yüksel Gold Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yüksel, Kuyumcular Odası Başkanlığı’ na seçildi.

“Oda başkanlığını vefa borcu olarak görüyorum, sektörün hizmetkârlığına talibim“ diyerek adaylığını açıkladığı Diyarbakır Kuyumcu ve Sarraflar Odası Başkanlığı seçimlerinde esnafın teveccühüyle başkanlığa seçilen Mehmet Yüksel; ”sorunları çözene kadar o koltuğa oturmayacağım” dedi.

Mehmet Yüksel ile Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanı olarak yaptığımız ilk röportajımızda çizdiği sıra dışı başkanlık portresini, çalışmalarını ve hedeflerini konuştuk.

D.M: Mehmet Bey, yakın zamanda gerçekleşen oda başkanlığı seçimiyle Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Oda Başkanlığı’na seçildiniz. Nasıl bir başkanlık profili çizmeyi düşünüyorsunuz. Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Mehmet Yüksel: Sizinle geçen sayınızdaki röportajımızda da belirttiğim gibi ben prensip olarak siyasetten ve siyasi partilerden uzak duruyorum, her kesime hitap etmeye çalışıyorum. Sadece bir vatandaş olarak, bir hayırsever olarak, bir cansever olarak işimi yapıyor, insanlarımıza ve tüm canlara, canlılara hasbi olarak hizmet etmek istiyorum. Tüm çabam baki kalan bu kubbede hoş bir sada bırakıp, öbür tarafa gönül rahatlığıyla gitmek. Yıllardır emek verip ekmek kazandığım, hizmet verdiğim bu meslekte, kuyumcu esnafımızın teveccühleriyle Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Oda başkanı olarak seçilmemi vefa borcumu ödeme fırsatı olarak görüyorum.

Yine Kuyumculuk sektörümüzün hizmetkârlığına talibim demiştim. Şimdi hizmet zamanı ve bütün kuyumcu esnaflarımızı ziyaret ediyorum. Şehrimizin iş ve bürokrasi camiasına ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Bizleri de ziyaret ederek hayırlı olsun mesajlarını ileten herkese aracılığınızla teşekkür ediyorum. Yoğun programlarımız arasında fırsat bulup devralamadığımız oda başkanlığının devrini geçtiğimiz günlerde Yunus Öner başkanımızdan devraldık, bu vesile ile kendisine geçmişteki hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi de yeniden iletmiş olalım.

D.M: Hayırlı hizmetlere vesile olsun inşallah başkanlığınız. Göreve başladığınız günden beri yerinizde durmadığınızı sürekli bir faaliyet halinde olduğunuzu yakından takip ediyoruz. Yaptığınız çalışmalardan bahsedebilir misiniz?

Mehmet Yüksel: Söylemlerim iddialı gelebilir ama sorunları çözene kadar o koltuğa oturmayacağım demiştim. Sözümün arkasındayım, odamızın yönetimindeki arkadaşlarımızla birlikte geceli gündüzlü çalışmaktayız. Ben hizmetteki hazzı tatmış biriyim. Yıllardır can dostlarımız hayvanlara kendi sermayemle verdiğim hizmetten aldığım hazzı ve tadı aynı şekilde ekmeğini yediğim kuyumcu sektörüne ve halkımıza hizmet ederek arttırmayı amaçlıyorum. İlk iş sıcağı sıcağına en önem verdiğimiz hususlardan biri olan istişare mekanizmasını bilfiil hayata geçirdik. Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası yönetimi olarak yönetim ve denetim kurullarımızdaki asil ve yedek üye kavramını kaldırarak 20 kişilik bir meclis oluşturduk. Bütün kararlarımızı meclisimizin ortak aklı ve istişareleriyle alıyoruz. Benim de bir oy hakkım var.

Geçtiğimiz günlerde bütün kuyumcu ve sarraf esnafımızla bir araya gelerek ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Görüşlerimizi ve hedeflerimizi sunarak, ortak sorunlarımıza çözüm önerileri geliştirdiğimiz ve acil eylem planımızı belirlediğimiz verimli bir toplantı oldu.

Esnafımızın ortak sorunlarının yerinde tespiti için semt toplantılarımızı hayata geçirdik. Kararlarımızı esnafımızla birlikte istişare ederek aldık ve sözleşmemizi imzaladık. Yüksek katılımlı ve gayet verimli geçen toplantılarımıza, sektörümüzün sorunlarına duyarlılık göstererek iştirak eden tüm esnafımıza yine teşekkür ediyorum. Semt toplantılarımız aynı şekilde devam edecek. İstişarelerimiz sonucunda tespit ettiğimiz eksiklikleri, ortak akıl ve işbirliği mekanizmasıyla çözüme kavuşturacak projelerimizi hayata geçirmek için oda başkanlığını bir fırsat olarak değerlendiriyorum. Tespit ettiğimiz sorunları acilen çözüme kavuşması için çözüm mercilerine ziyaretlerimizi gerçekleştiriyor ve eşgüdüm içinde çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz.

D.M: Mehmet Bey, bazı esnaf oda başkanlıklarının gizli ödenek adı altında kayıt dışı gelirleri olduğunu biliyoruz. Sizde durum nedir?

Mehmet Yüksel: Bazı oda yönetimlerinin bu tarz gelirleri olduğu doğrudur. Biz yönetimde şeffaf olacağımızı belirtmiştik. Mehmet Yüksel’ in bırakın gizli ödeneği, oda başkanlığı maaşına bile ihtiyacı yoktur elhamdülillah. Ben bu makama maddi menfaat için değil hizmet için talip olduğumu ilan etmiştim. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendi öz sermayem ile hizmetimi sürdürme kararlılığındayım. Odamıza yakışır bir hizmet binası için Diclekent’ te yine kendi öz sermayem ile kiraladığım DİKO başkanlığı hizmet binasının tamamlanması için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Yakın zamanda faaliyete geçireceğiz. Ramazan ayı boyunca her gün oda başkanlığımızda inşallah iftar sofralarımızda esnafımızı ve halkımızı ağırlamayı planlıyoruz.

D.M: Mehmet Bey seçim öncesi çalışmalarınızda beyan ettiğiniz projelerinizle ilgili attığınız adımlar var mı?

Mehmet Yüksel: Evet, Oda başkanlığına seçildiğim takdirde özellikle üretime yönelik projeleri önceleyeceğimi belirtmiştim. Hayata geçireceğimiz projeleri burada yine kayıt altına almış olalım. Gelişen süreçte projelerimizin arkasında durup durmadığımıza sizler de şahit olursunuz. Ne demiştik, kuyumcular borsası oluşturacağız. Diyarbakır’daki bütün kuyumcu esnafımızı dâhil edeceğimiz bir kooperatif ve Kuyumcular Birliği şirketi kuracağımızı belirtmiştik. Diyarbakır’ daki üretimi geliştirmek için ara eleman yetiştirmenin önemini değinmiştik. Hemen belirteyim, bu hususta fırsat ayağımıza geldi. Nasıl mı? Şehrimize yeni atanan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Küçükali özel ilgisi ve yeteneğiyle daha önce Tokat ilimizde hayata geçirdiği ve kent ekonomisine artı değer katan örnek bir çalışma olarak bizim de büyük önem verdiğimiz “Değerli Taşlar ve Kuyum Ustası Yetiştirme” projesiyle ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve odamız arasında yapılacak protokolü planladık. İnşallah yakın zamanda bu yöndeki çalışmalarımız meyvelerini verecek. Söylediğimiz her şeyin arkasında durduğumuza bütün kuyumcu esnafımız ve halkımız şahitlik edecektir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.