ALİ ERDEM; “3 projemiz ile Diyarbakır’da yüz bin insanın çalışabileceği iş alanları oluşturacağız”

4 Mayıs 2023 09:16
A+
A-

Milli ve manevi değerlere bağlı, ahlaklı ve faziletli bir toplum inşa etmeyi, bireylerin her alanda temel hak ve hukuklarının korunmasını siyasi anlayışının temel referansı olarak kabul eden Millî Görüş zihniyetini ve “Önce Ahlak ve Maneviyat” prensibinin her alanda hâkim kılınmasını temel alarak, hak ve adaleti üstün tutan, özellikle küresel politikalara karşı tutumuyla iktidar ve muhalefetten ayrılan, ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini önceleyerek 14 Mayıs seçimlerinde 30 maddelik mutabakat metniyle Cumhur İttifakı’ na katılan Yeniden Refah Partisi’ nin Diyarbakır milletvekili adayı Ali Erdem ile partilerinin halka vaatleri, projeleri ve siyaset okumaları üzerine özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Sevgi Özkan Dalgıç: Sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

Ali Erdem: 1986 Diyarbakır Sur doğumluyum.  Adıyaman Üniversitesi İnşaat Teknolojileri ve Atatürk Üniversitesi Adalet bölümü mezunuyum. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

 

Sevgi Özkan Dalgıç: Neden Yeniden Refah Partisi?

Ali Erdem: Ahlak ve maneviyat önceliği olan adalet ve liyakate bakan, hakkı savunan bir siyasi parti arayışı içerisindeyken, Yeniden Refah Partimizin tüzüğünde de bunlar olunca Yeniden Refah Partisi’ne katıldık.

 

Sevgi Özkan Dalgıç: Diyarbakırlılar Yeniden Refah Partisi’ne neden oy vermeli?

 

Ali Erdem: Yeniden Refah Partisi her ne kadar ismi yeni olsa da geçmişi 40 yıla dayanan bir partidir. Necmettin Erbakan Hocamızın 1972’de Diyarbakır’da nüfus 100 bin iken yaptığı TEMSAN fabrikası 10 bin kişiyi istihdam edecek kapasitedeydi. Tabi bu tek değil Erbakan Hocamız, Ergani Çimento Fabrikası, Et Balık Kombinasyonu, Sümer Bank vb. projeleri de yapmıştı. Kısacası bizim iş bitirme belgemiz var. Biz bunları yaptık, yine seçilirsek eksik kalanları da tamamlayacağız. Bugünün şartlarına uygun yeni projelerimiz de var. Ben bu konu hakkında Diyarbakır halkına şunları söylemek isterim; Genel merkezimizin hazırlamış olduğu projeler var, Erbakan Hocamızın yapmış olduğu ve yarıda kalan projeleri var, TEMSAN Fabrikası gibi. İnşallah bizim iktidarımızda bu projelerin hepsini tamamlayacağız.

Biz Diyarbakır İl Teşkilatı olarak yaklaşık 4 yıldır kendimiz 3 proje üzerine çalışmalar yapıyoruz.

İlk projemiz; Sizlerde bilirsiniz ki Karacadağ volkanik bir dağdır, bu nedenle orada “perlit” adı verilen volkanik camlar bulunuyor. Belirli şartlar oluşturulduğu zaman kendi hacminin 40-50 kat fazlasına kadar büyüyebilen bir malzemedir. Yazın sıcağı kışın soğuğu geçirmez bir malzeme olduğu için biz bunu inşaat sektöründe kullanmayı düşünüyoruz.

2 .projemiz ise; Türkiye’de pamuğun en çok geldiği yer Güneydoğu’dur. Bunların başında da Bismil ovamız gelir. Biz Bismil ovamızdaki tarlalarımızdan aldığımız pamukları çırçır fabrikalarından ayrıştıracağız, onları iplik haline getirip dünya piyasasına sokabileceğimiz kadar kaliteli bir kumaş elde edeceğiz.

3 .Projemiz; Yenişehir, Sur, Dicle, Eğil, Hani, Kocaköy bölgesini kapsayan Konya’da ki TORKU gibi kooperatif tarzında iş insanlarının bir araya geleceği devlet destekli bir Diyarbakır Markası yapacağız.

TEMSAN hariç bu 3 projemiz ile Diyarbakır’da yaklaşık yüz bin insanın çalışabileceği bir iş alanı oluşturacağız. Diyarbakır’da yüz bin insan çalışırsa işsizlik neredeyse sıfıra inecek işsizliğin olmadığı yerde huzur olacak, bereket olacak, aile yapısında sıkıntı olmayacak, kim ne derse desin her şeyin başı yoksulluktur.

Sevgi Özkan Dalgıç: Yeniden Refah Partisi ülkenin sorunlarıyla ilgili akıl ve mantık ışığında çözüm ve öneri sunmasıyla hayal edilen muhalefet oldu.

Ali Erdem: Gaybı yalnızca Allah bilir. Ama biz şunu söyleyebiliriz ki, 4 yıl önce partimizi kurduğumuzda çok ciddi sorunlar vardı. Bunların başında İstanbul Sözleşmesi geliyordu. Ayasofya’nın müze olarak kalması vardı ve hemen akabinde pandemi sürecini yaşadık. Biz Türkiye’nin gündemine İstanbul sözleşmesini getirdik. Sözleşmenin bizim aile yapımıza büyük tehditler getirdiğini biz dile getirdik ve sonuç olarak ta İstanbul Sözleşmesinden geri çekinildi. Ayasofya’nın yeniden camii olmasını biz yine defalarca dile getirdik. Bir diğer husus ise pandemi sürecinde insanlara dayatılan aşılar. Biz defalarca bu aşılar ile ilgili iyi araştırma ve deneyler yapılmasını, daha sonra uygulansın dedik ama maalesef az da olsa bir kesim bize kulak verdi ve görüyoruz ki biz o konuda da haklı çıktık. Biz hala mecliste olmamamıza rağmen çok ciddi muhalefet yaptık. Ben her zaman iyi bir iktidarın varlığı iyi bir muhalefetin varlığına bağlıdır derim. Eğer iktidarın yanında, yatan hiçbir şeye çözüm bulamayan bir muhalefet olursa iktidar da yıkılmaya başlayacaktır. İnşallah bundan sonra biz iktidar oluruz olamazsak ta olanların başı belada.

 

Sevgi Özkan Dalgıç: Partiniz Cumhur İttifakına 30 maddelik mutabakat metni ile girdi, bu konuyla ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Ali Erdem: Bu mutabakat metnindeki maddelere bakarsak içinde Yeniden Refah Partisi’nin menfaatine hiçbir madde yok. Hepsi halkımızın sorunlarına derman olacak halkımızın sıkıntılarını giderecek maddelerdir. Ve biz bunları sunduğumuzda da Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Cumhur ittifakı tarafından bunun kabul edildiğini görünce bizde ülkemizin menfaatleri doğrultusunda cumhur ittifakına katılım sağladık.

Milletvekili olursam, Yeniden Refah Partisi iktidara gelirse Diyarbakır şahlanacak, Türkiye şahlanacak, Dünya şahlanacak. Erbakan Hocamız ne diyor; “Amerika’da siyahi bir insanın gördüğü haksızlığa siz eğer çare bulamıyorsanız boynunuza vebali var”, biz böyle bir inanca sahibiz. Sadece Müslümanlar için değil Dünya üzerindeki bütün mağdur insanlar için geliyoruz. Biz Diyarbakır’da adaylarımız olarak 1 ve 12 fark etmeksizin bu halka hizmet için sokaklardayız çalışmalara başladık. İnşallah sandıktan Refah çıkacaktır. İnşallah sandıktan Yeniden Refah çıkacaktır. Diyar Magazin ve Diyarbakır Haber ekibine teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.