ADEM ÇELİK; “Elekli Kova İmalatını Türkiye’de İlk Geliştiren Firmayız”

ADEM ÇELİK; “Elekli Kova İmalatını Türkiye’de İlk Geliştiren Firmayız”
11 Nisan 2023 12:56
A+
A-

Ustalıktan patronluğa…

Diyarbakır’ da çırak olarak başladığı sanayi sitesinde ustalığın ardından, kendi adıyla kurduğu Adem Çelik Makina’ yı çalışkanlığı ve azmiyle sektörünün Türkiye’ deki önemli firmaları arasına taşıyan Adem Çelik ile hayalini gerçekleştirdiği Adem Çelik Makina ile ADC Makina firmaları ve sunduğu hizmetler hakkında konuştuk. 

 

D.M: Adem Bey, Adem Çelik Makina’ nın kuruluş öyküsünü bizimle paylaşabilir misiniz?

Adem Çelik; Adem Çelik Makina olarak 2006 yılında biz bu sektöre atıldık. Sektördeki ilk başlangıcımız iş makina yedek parça imalatlarını yapmaktı.  Bölgemizde bu bölümün eksik olduğunu gördük. 2009 yılına kadar olan çalışmalarımızda ar-ge çalışmalarımızı iyi ve başarılı bir şekilde yönettik. 2009 yılında Adem Çelik Makina firması olarak Diyarbakır organize sanayi bölgesinde ve Diyarbakır 3.Sanayi Sitesi, ondan sonra Metal Sanayi Sitesi’ nde iş imkanlarını sağladık. İş makinalarının kova imalatı, ataşman, hidrolik sistem piston imalatlarını yapmaktayız. İş makina üzeri, özellikle kaynak, torna-tesviye bölümlerinde çok ciddi sayıda elemanlar yetiştirdik ve milletimize faydaları da oluyor.

 

Adem Çelik Makina firmasında ayrıyeten inşaat işleri hizmetini de sunmaktayız. Adem Çelik Makina olarak inşaat işlerinde yol işleri, kaldırım, park bahçe hizmetlerini de sunmaktayız.

 

D.M: Firma olarak hizmet verdiğiniz alanlar hakkında neler söylemek istersiniz?

Adem Çelik; firmamız bünyesinde şu an 50 tane personelle hizmet vermekteyiz. İş makinaları ile ilgili ataşman grupları, özellikle bu ekipmanların bölgemiz olarak ihtiyaç duyulan Quick Coupler (kuyukap) sistemi,  diper sistemi, hidrolik piston imalatı ve kova, kaya kovalarını da şu an bölgemizde Türkiye’de sayılı 4-5. firma arasındayız. Bünyemizde Hardox Wearparts saclarını kullanarak yaptığımız üretimleri en iyi kaliteli şekilde müşterilerimize hizmet sunmaktayız. Bölgesel olarak çalıştığımız için bütün firmaların ihtiyaçları, Antep’e Ankara’ya gitmeden Diyarbakır’ da bu ihtiyacı karşılamaktayız şu an. Firma olarak bizim en büyük hedefimiz bölgemizin ihtiyacı olan makine sektörü ve imalat çeliğinde en iyi imalatları yapıp bölgemize katkı sağlamaktır ve ekonomimize de katkısı olması dileğiyle mücadele ediyoruz. Yaptığımız imalatların Türkiye geneli kaliteli olmasından dolayı çoğu büyük firmalara imalatlar yaptık. Bunların en başında Sanko Holding, TSM Global gibi büyük firmalara yaptığımız üretimlerle kaliteli iş makinesine sunduğumuz hizmetle 2016 yılında Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’ nde 3200 metrekare kapalı alanda daha iyi bir hizmet sunmaya çalıştık.

2008 yılında bölgemize ve tarıma katkı olsun diye firmalar arasında elekli kova imalatını Türkiye’de ilk geliştiren firmayız. Kendi bünyemizde geliştirdiğimiz bu kova sayesinde Karacadağ bölgesi özellikle Viranşehir, Siverek bölgelerimizin taşlık alanları temizlenmiş olup verimli araziler haline getirilmiştir. Bu da bölge ekonomimize iyi bir katkı sunmaktadır.

 

D.M: Adem Çelik Makina olarak dünyaca ünlü Hardox Wearparts bayiliğini aldığınızı biliyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Adem Çelik; SSB firmasının 2014 yılından beri bizde Hardox Wearparts bayiliği bulunmaktadır. İsveç’ in en kaliteli sac ürünü Hardox sacları bölgemizde çok amaçlı yerlerde kullanılıyor. Özellikle kum ocağı, taş ocaklarında olsun, kömür ocaklarında olsun ve geri dönüşüm işinde özellikle bu bıçak kırmalarını bunları kesip frezeleme işlemlerini geniş bir ağla sürdürüyoruz. Bölgemizde hidrolik piston imalatında, quick coupler ataşman sistemlerinde, mermer ocaklarında en çok kullanılan bu ataşman gruplarının firmamız tarafından imalatları yapılıyor ve hemen hemen bütün firmalarla da çalışmaktayız.  Şırnak’ ın kömür ocaklarına kadar biz bu hardox sacları kendi makina, elimizde bulunan universal tornalarla, plazma kesim ve sac bükme makinalarıyla bunların kesim ve imalat işlemlerini yapıyoruz.

D.M: Grubunuza bağlı ADC Makina firması ve bölge bayiliğini yaptığınız Sany İş Makinaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Adem Çelik: Yaptığımız bu hizmetler neticesinde firmalardan aldığımız övgü ve tecrübelerle 2015 yılında kurduğumuz ADC firmasında, 2019 yılında Sany Putzmeister iş makinalarının bölge bayiliğini alarak bölgemize ve ekonomimize daha iyi katkı sunmak için mücadele ediyoruz. Sany İş  Makinaları Çin’ in en büyük imalat fabrikalarının ürettiği bir makinadır. Makinamızın bölgesel olarak şu an 14 ilde satışını ve servis ağı hizmetini sunuyoruz. Malatya’ dan Hakkari ‘ye kadar, Muş, Adıyaman bölgelerimize ciddi makine satışlarımız oldu ve böylece bölgemizin ekonomisine önemli bir katkı sunmuş olduk.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.